Czym zaprawiamy rośliny cebulowe

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czym zaprawiamy rośliny cebulowe

Post »

Proszę o poradę w czym zaprawiamy rośliny cebulowe. Na sucho czy na mokro i jakie środki zastosować. Z góry dziękuje. :D :D :D
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Pawle ale na mokro jaka proporcja i jak długo moczyć cebule i czy wszystkie? :D .Przepraszam że jestem upierdliwy. :D :D :D
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Ja stosuję zaprawianie na mokro: Topisnem (0,5-1,0%) przez 20-15 minut, nie powinno się moczyć roślin dłużej jak 20 minut - działanie toksyczne. Czasami też podlewam posadzone rośliny po podziałach roztworem Topsinu (0,5%). Spotkałem się też ze stosowaniem mieszaniny Topsinu i Kaptanu. Można też stosować sam Kaptan, sposób podam Ci na pw, ja jednak wolę postępować jak z Topinem.
Na sucho do cebul tulipanów stosuję siarkę techniczną - opruszam cebule nad gazetą pędzielkiem proszkiem siarki, nadmiar proszku wędruje z gazety do słoja.

pozdrawiam Paweł
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Pawle super dzięki .Jesteś wielki. :D :D :D
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Czym zaprawiamy Rośliny cebulowe

Post »

grigori24 pisze:Proszę o poradę w czym zaprawiamy rośliny cebulowe. Na sucho czy na mokro i jakie środki zastosować. Z góry dziękuje. :D :D :D
Ja zawsze zaprawiam zaprawą nasienną (różowa)proszek , wkładam w siatki po kiwi lub innych owocach ,do większej reklamówki,szczelnej,poruszam chwilę,położę ,wszystko osiądzie i można powoli wyjmować z reklamówki i sadzić.Robię to od lat i wspaniale cebule się trzymają.Nawet chore irysy w gruncie ,oczyszczę i zasypuję zaprawą i wracają do zdrowia.
Pozdrawiam
Ismena
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 555
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Dostałam wczoraj mieczyki - bulwy są mokre i zauważyłam na nich białe robaczki. Są już skiełkowane i mają korzonki. Jak postępować w takim przypadku :?:
Wysuszyć je czy przesypać piaskiem? Czym zaprawić aby miały szansę przetrwać?
Aśka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6765
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Raczej cebul i bulw nie zaprawia się na sucho. Można spróbować moczenia przez 15 minut w roztworze Bioseptu 33 SL (środek pochodzenia roślinnego- z grejpfruta) albo w Topsinie M70 (0,7%)+Kaptan Zaw. 50WP (1,5%) także przez 15 minut. To są środki na choroby grzybowe. Co do białych robaczków na bulwach mieczyków to proszę je jakoś lepiej opisać. Oczywiście robaczki a nie bulwy. Przemek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6765
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Doczytałem sobie troszeczkę i okazuje się, że bulwy mieczyków można zaprawiać na sucho Kaptanem Zaw.50 (5-10g/kg bulw). Z insektycydów (na szkodniki) stosuje się Actellic (0,1%) lub Owadofos (0,15-0,2%).
ulaw102
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2009, o 22:16
Lokalizacja: okolice Olsztyna (warmia)

Re: Czym zaprawiamy Rośliny cebulowe

Post »

Witam wszystkim. Jestem świeżo upieczoną entuzjastką roślin cebulkowych i zwracam się do Was o radę. Zakupiłam cebule następujących roślin:
- Hiacynt
- Krokus
- Czosnek główkowaty
- Tulipan
- Zawilec powabny
- Cebulica dzwonkowata
- Narcyz
- Szafirek
- Czosnek olbrzymi
- Irys

Czy ze wszytskimi powyższymi cebulami postępować tak samo przed zasadzeniem czyli moczyć je w 0,5% Topsinie przez 15min?
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Czym zaprawiamy Rośliny cebulowe

Post »

Ulaw zapraw na sucho zaprawą do nasion i szybciutko wkopuj .Wszystkie powinny być dawno w ziemi.
Terminy sadzenia:
Hiacynt - od 15 IX do 15 X
Krokus - j.w.
Czosnek - j.w. najlepiej X
Cebulica - j.w.
Szafirek - j.w.
Tulipan- j.w. najlepiej X
Kosaniec (Irys)- j.w.
Zawilec - IX
Narcyz- koniec VIII - początek IX
Pozdrawiam Kaśka
ulaw102
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2009, o 22:16
Lokalizacja: okolice Olsztyna (warmia)

Re: Czym zaprawiamy rośliny cebulowe

Post »

Dałam mamie cebulki wszystkich w/w roślin, która to moczyła je przez 30 min (niektóre dłużej!) w Kaptanie (0,5%) a potem jeszcze do niektórych dołków z wysadzonymi już cebulkami nalała troszkę tego roztworu ("bo jej został"). Pytanie moje jest takie czy to już pewne, że je zabiła? :/ Zaleca się 15 min w Kaptanie, bo dłużej ma działanie toksyczne. Prawda?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym zaprawiamy rośliny cebulowe

Post »

Nie, niekoniecznie. Zawsze zamaczam wszystkie cebulki jednocześnie i kiedy sadzę ostatnie to już jest dużo po zalecanym czasie zaprawiania. Nie zauważyłam, aby jakoś to odbiło się na roślinie. Resztką roztworu też podlewam posadzone cebule.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3607
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Czym zaprawiamy rośliny cebulowe

Post »

A co sądzicie o moczeniu cebul w roztworze nadmanganianu potasu? Na rosyjskich forach bardzo to polecają.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”