Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Loeb, nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę :heja Tylko to ustalenie tatusia może być trudne :wink:
Forumowiczka Kasia...;)
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasia :wit
Przyglądam się teraz dyni Solor. Zamówiliśmy nasiona, bo byliśmy ciekawi, w jakim stopniu są lepsze od Hokkaido. I muszę przyznać, że faktycznie jest różnica na korzyść Solora. Solor ma miąższ nieco bardziej suchy i mocniej czuć kasztanowy smak (co bardzo, bardzo mi odpowiada w tej dyni). Poza tym, jak u Hokkaido, skórka mięknie podczas obróbki termicznej. Bardzo mi to pasuje, bo zawsze szkoda mi było odkrawać i wyrzucać skórkę, pod którą najwięcej jest witamin. A dynie mamy swoje, eko, niczym chemicznym nie sypane, nie nawożone sztucznymi nawozami. Przy tej dyni jestem więc usatysfakcjonowana, że wszystko, co dobre idzie do garnka i potem do brzuszka :D .
Zawsze sadzimy dużo Hokkaido, by mieć co najmniej 70 sztuk owoców na zimę. To nasza podstawowa dynia do tej pory, sadziliśmy jej najwięcej. Hokkaido ładne się przechowuje, ale zawsze jakieś owoce się psuły. Teraz, gdy porównujemy Hokkaido i Solor to widać, że Solor dużo lepiej się trzyma. Z Hokkaido już kilka owoców zaczęło się psuć, Solor, jak do tej pory, żaden. Wg producenta Solor mozna przechowywać o 1-2 miesiące dłużej. Dla mnie to super sprawa, bo dynie jemy do czerwca.
Solor nieco później niż Hokkaido zaczyna kwitnąć, ale nie ma mniej owoców, jest ich podobna ilość. Myślę, że ze względu na swoje zalety Solor zostanie u nas na stałe. Nie ma jak zupa zrobiona z Hokkaido czy Solora - ten orzeszkowy smak jest nie do podrobienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

:wit Ania,ja swoją przygodę z dyniami zaczęłam w tym roku. Nie miałam poję ie ,że jest az tyle odmian dyń. Gdy zobaczyłam Twoje zdjęcie z dyniami ,szczęka mi opadła. Jak każdy zakręcony działkowiec ,chciałam mieć choć kilka odmian tych na zdjęciu.
Już nie mogę się doczekać ,kiedy posieję nasiona od Ciebie :uszy .
A ta najmniejsze nasionka ,jakie urodzą dynie?.Chodzi mi o wielkość dyń.
Z tego co czytam zrozumiałam ,że jesteście wegetarianami? Mi z kolei dynia smakuję z boczkiem, mięsem mielonym. Uwielbiam też zupę z dyń. chcę też spróbować zrobić pierogi z dyni.
Fajnie ,że te dynie ,które od Ciebie mam (nasiona) będą sie do tego nadawać. A już ciasto keks dyniowy...szleje za nim. Co drugi dzień je piekłam ...tylko dyń mi zabrakło. ;:224 . Zostały mi 4 buternety..trzymam je na specjalne okazje :D
Asia
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasiu możesz podać przepis na ten keks dyniowy :wink: Na forum był przepis na drożdżak, czy to o niego chodzi?

Z ciast fajny przepis spotkałam na kremówkę z dyni, niezorientowana babcia powiedziała że bardzo dobry ten sernik, a tam ani grama sera nie było :lol:
Z zup dotychczas jedliśmy krem doprawiany imbirem i kurkumą z grzankami zrobionymi na maśle, i wersję ala grochówka na wędzonych kościach, też bardzo dobra.

Jedyne co nam nie podeszło to placuszki, mam wrażenie ze mają zbyt monotonny i mdły smak :roll:
Ania
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Hekate pisze: Jedyne co nam nie podeszło to placuszki, mam wrażenie ze mają zbyt monotonny i mdły smak :roll:
Dodaj troszkę koperku i czosnek, placuszki wymiataja :D

Pelasiu koniecznie daj ten przepis :wit
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

:wit no to przepis na keks dyniowy
150 g mąki
150g cukru pudru(ja daje zwykły)
250 g obranie stertej na grubych oczkach dyni (to jest ok, 1 szklanki)
2 jajka
100 g masła (robiłam też z margaryny też okej, ale z masłem smaczniejszy :D )
1,5 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka prszku do pieczenia i 1 łyżeczka sody (ja kiedyś pieklam bez sody i też wyszedł)
po garści rodzynek i orzechów (rodzynki uprzedni namoczone)

suche składniki : a więc maka, proszek , soda , przyprawa do piernika i cukier łączymy ze sobą.
Maslo roztapiamy.Jajka ubijamy i do nich wlewamy masło.
Masę mieszamy ze suchymi składnikami a na koniec dodajemy dynię oraz bakalie wszystko dokładnie mieszamy .
Ciato pieczemy w foremce do keksów przez 45 min w 180 stopniach C. Ja wsadzam patyczek czy ciasto się nie klei do niego.wtedy wiem ,że jest już na pewno upieczone
Aha foremkę smaruję masłem albo margaryną i posypuję bułką tartą...też podnosi to smak ciasta,ale spokojnie ożna piec w papierze do pieczenia

Robię zawsze podwójną porcje i piekę dwa keksy ,bo jeden tak szybko znika ;:224 ;:224
Na prawdę jest pycha.
Asia

Hekate a ja proszę o przepis na kremówkę z dyni ;:137
yerena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 sie 2011, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kresy wschodnie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

loeb pisze:yerena, jak wyszedł ten thai king cob?:)
Loeb, kupowaliśmy te nasionka teraz, więc coś na ten temat będę mogła powiedzieć tylko następną jesienią.
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Rybko dziękuję bardzo za radę, ja robiłam wersję na słodko, próbowałam poprawić smak serkiem homogneizowanym ale to też nie było to :roll:

Pelasiu dziękuję za przepis z pewnością wypróbuję.

Kusi mnie jeszcze by spróbować jak by smakowała dynia jako ciasteczka w cieście francuskim, ale to jak rozkroję melonową :)
Ania
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

:wit
Pozwólcie, że odbiegnę trochę od tematów kulinarnych :roll:

Dziś przechadzając się po supermarkecie Carrefour express, szukając jakiegoś smacznego egzotycznego owocu, w zapomnianym kącie zauważyłem dziwne kształty i kolory... Przyjrzałem się i ku mojemu zdziwieniu okazały się tym być dynie ozdobne za 1,88 sztuka :)
Jak mogłem sobie nie pozwolić kupić taki cuda :heja

Obrazek

Z tym, że dynie też można ususzyć i cieszyć się nią latami to całkowita prawda :) Moja dyńka posłużyła za świecznik do zapachowego podgrzewacza :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Ta biała wygląda jak czapla ....
yerena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 sie 2011, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kresy wschodnie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dużo różnych dyń ma w ofercie ten sklep
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2479
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasiu zamieść ten przepis na keks tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=70

Hekate pisze:Z ciast fajny przepis spotkałam na kremówkę z dyni, niezorientowana babcia powiedziała że bardzo dobry ten sernik
Też prosiłabym o ten przepis :D
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

już wrzuciłam w podany przez ciebie wątek :wink:
Ania
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”