Schlumbergera, Grudnik . Kaktus Bożonarodzeniowy- uprawa,problemy cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Jeśli ma dużo pąków, albo ma jeszcze niektóre takie malutkie to mimo wszystko dotrwa do grudnia i wtedy też rozkwitnie.
Co do sposobów - tu musi wypowiedzieć się jakiś znawca tematu. Na moje trzeba go przez jakiś czas nie podlewać, to może się w czasie trochę kwitnienie przesunie.
Pozdrawiam, Aleksander
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Roślinkę wystawić trzeba na jaśniejsze stanowisko. O okresie kwitnienia tych roślin decyduje długość dnia a właściwie jego krótkość. Zatem im bardziej ciemne ich stanowisko tym relatywnie krótszy dzień z punktu widzenia roślinki i szybsze wejście w fazę kwitnienia. Czyli na północnym oknie będą one kwitnąć najwcześniej, na wschodnim czy zachodnim trochę później, na południowym jeszcze później. Oczywiście roślinki z całorocznej, ogrzewanej szklarni nie osłoniętej przez drzewa czy budynki powinny zakwitnąć najpóźniej. Dodatkowo ważne są też warunki rozwoju kwiatów. Jeśli roślinka ma dość ciepło, dużo światła (nie czas a intensywność) i odpowiednio zasobne w składniki odżywcza podłoże a dodatkowo dobry sezon letni za sobą to kwiaty rozwijają się szybciej i przez to roślinka wcześniej je otworzy. Natomiast jeśli warunki są kiepskie to i kwiaty otworzą się później. Tylko czy to jest metoda? Ja bym się skupił na długości dnia. Tak przynajmniej działają producenci, zwłaszcza gdy kwitnące grudniki chcą sprzedawać na wiosnę i latem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Stoi na najjaśniejszym parapecie w moim mieszkaniu, dodatkowo w nieogrzewanym pokoju , więc chyba już się nic nie da zrobić :(
Chyba żeby jej od października do połowy listopada w ogóle nie podlewać, :twisted: ale sukulent może zakwitnąc mimo przeuszenia chyba...
ana777
200p
200p
Posty: 334
Od: 1 kwie 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k. Wrocławia

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

MagdazMiasta pisze:Czy wasze grudniki już kwitną? Mój tak niestety, co zrobić żeby w przyszłym roku poczekał do grudnia?
moje to już przekwitają ;p
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Moje wszystkie poszły w dobre ręce ale do jeszcze 3 tygodnie temu stały na balkonie.
Wydałam je obsypane pąkami od dołu do góry i w nowych domkach pięknie zdobiły parapety.
Teraz już przekwitają ale chyba zapowiada się druga tura bo znowu produkują mnóstwo pączków ;:138
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
mafelini
50p
50p
Posty: 88
Od: 28 sie 2011, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Moje też pięknie kwitną i nie przeszkadza mi, że to dopiero listopad :D . Za oknem szaro, balkon uprzątnięty niemalże z kwiatów, więc grudniki na parapetach są cudną ozdobą. Marzą mi się białe, odkąd je pooglądałam na Waszych zdjęciach. Musze się porozglądać, czy gdzieś w marketach nie mają.
Pozdrawiam, Marzena
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Od poniedziałku będą w biedr http://biedronka.pl/cms/img/u/Non_food/ ... 1/07_b.jpg

Moja Schlumbergera trunctata stoi na biurku jakieś pół metra od południowego okna i właśnie kwitnie, więc nie wydaje mi się, że miała ciemno. Zdaje się, że one po prostu mają to w genach i dlatego bardziej pasuje do nich amerykańska nazwa "thanksgiving cactus" lokująca kwitnienie w okolicach święta dziękczynienia.
Awatar użytkownika
Zabeczka101059
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4716
Od: 12 lis 2008, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

:wit Moje już kwitną :D

biały zaczyna się rozwijać

Obrazek

żółty
Obrazek
i czerwony
Obrazek
Pozdrawiam -Dzidzia
aktualny,
spis wątków,
mafelini
50p
50p
Posty: 88
Od: 28 sie 2011, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Dziękuję, Theoria:) W poniedziałek pędzę do Biedronki, oby tylko białe były:)
Pozdrawiam, Marzena
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 629
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Czytałem właśnie artykuł w Poradniku Ogrodniczym o grudnikach. I tam właśnie napisano, że podczas kwitnienia temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 20-22 stopni. W przeciwnym razie grudniki białe i żółte kwitną gorzej, a białe zmieniają kolor na różowobiałe. U nas właśnie się to potwierdziło - grudniki rosną sobie w pokoju mało używanym i nieco chłodniejszym i biały grudnik stał sie jasnoróżowy:
Obrazek.
Być może dlatego nasz żółty, który jak wyczytałem jest sztucznym tworem hodowców, "zepsuł sie" i teraz krótko obcięty próbuje sie w innych warunkach zregenerować.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Wszystkie barwy kwiatów oprócz jasnoczerwonego są "sztucznym tworem hodowców".
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 629
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

blabla pisze:Wszystkie barwy kwiatów oprócz jasnoczerwonego są "sztucznym tworem hodowców".
Dzięki za informację, pewnie masz rację. Ja posiłkowałem się artykułem z gazety a wiadomo nie wszystko co wydrukowane ... :roll:
A przy okazji - czy nie spotkaliśmy się kiedyś w Unieściu? Dostałem od Ciebie szczepki kaktusa wielkanocnego. Z czterech 3 się przyjęły i rosną całkiem ładnie - dziękuję. Jeszcze mam zdjęcie Twojego kaktusa wtedy był ogromny a teraz?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: grudnik - schlumbergera

Post »

Nie wiem, czy post jest skierowany do mnie ale to na pewno nie ja. W tej chwili nie mam żadnej szlumbergery u siebie. Moja mama męczy dwie sztuki z dużym powodzeniem, bo właśnie zaczynają otwierać kwiatki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”