Podlewanie,nawadnianie roślin doniczkowych i rola keramzytu

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
xenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lut 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Podlewanie

Post »

Masz sylwik rację nie można wtedy dodawać do akwarium żadnych leków i uzdatniaczy, bo zaszkodzimy roślinom. Nie każdy ma możliwość posiadania akwarium, ale ten co je ma to warto to wykorzystać, woda taka jest odstała przefiltrowana i zawiera pierwiastki i mikroelementy potrzebne do rozwoju naszych roślinom, w przeciwieństwie do wody przegotowanej lub zdemineralizowanej, która też jest dobra, ale wyjałowiona,więc trzeba je dodatkowo zasilać nawozami. Każdy ma swój sprawdzony sposób na pielęgnację roślin, ważne żeby tylko służyło naszym roślinkom. :D Może kiedyś spróbuję z tym śniegiem. :wink:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Podlewanie

Post »

Też podlewam z wodą akwarium i świetnie się sprawia
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podlewanie

Post »

ciekawym sposobem jest połączenie hydroponiki z akwarium, czyli filtra hydroponicznego :)
Wtedy roślinka pobiera azotany z wody, więc glony mają mniej "pożywienia" :)
x -C - m

Re: Podlewanie

Post »

Ja co roku zbieram śnieg a potem zanim przeleje go do butelek to przesączam go przez watę potem do każdej butelki wrzucam węgiel drzewny.
Nika88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 lis 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Hej. Od niedawna moją pasją stały się kwiaty, w związku z tym prosiłabym doświadczone osoby o udzielenie informacji czym podlewacie swoje kwiaty aby byly dorodne i ile razy z ciagu tygodnia??
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21893
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Nie ma jednej recepty niestety...
Wszystko zależy od gatunku rośliny.
Z reguły jest tak,że ziemia w doniczce między jednym a drugim podlaniem musi przeschnąć.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Dokładnie, wszystko zależy od gatunku.
Np. nie podlewałbym storczyka tak jak kaktusa, czy owadożera.
Trzeba także wziąć pod uwagę zimowanie, temp. otoczenia itp.
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Niko, gdyby nie dylematy przy podlewaniu, byłoby to najcudowniejsze hobby pod słońcem, a tak to jest tylko cudowne. :wink:
Ktoś mądry napisał, ze lepiej podlać tydzień za późno niż jeden dzień za wcześnie. Niestety przynajmniej u mnie statystyka jest taka, że jeszcze nic nie przesuszyłam, a przelałam całe mnóstwo i wciąż mam z tym problemy. Chyba kluczowa jest pora roku, ale nikt jeszcze nie wspomniał o wodzie. Większość roślin lubi wodę miękką, najlepiej deszczówkę, tylko skąd ją brać. Generalnie najlepiej podlewać przegotowaną odstaną, a jeśli duże ilości, np na balkonie to oczywiście kranówką, ale też odstaną, żeby ulotnił się chlor i wyrównała temperatura, co jest ważne zwłaszcza podczas lata.
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Przecież woda w polskich kranach już od dawna nie jest chlorowana ;)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Anitko, wciąż jest chlorowana, niestety.
Woda przegotowana to nadaje się raczej tylko do zraszania. Taka jest już pozbawiona wszelkich wartości. Jeśli z kranu, to odstana , nawet 48h. Przy wyjątkowo twardej wodzie można zmiękczać domowymi sposobami (kwasek, drewno, lignity), ale i tak najpewniejszy jest domowy filtr do uzdatniania. Niestety kwiatki twardej wody nie lubią i często to jest powód marnienia.
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Tylko w niektórych miejscach. W większości miast woda jest już ozonowana. Zresztą wystarczy powąchać. Ja u siebie nie czuję, żeby śmierdziała chlorem. Czytałam kiedyś w Wyborczej artykuł na ten temat. Woda w polskich kranach jest lepsza niż niejedna tania "mineralna". Pozdrawiam. PS jakie woda powinna mieć wartości? Od wartości jest nawóz.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

o tym, żeby chlor się ulotnił z wody widocznie musiałam przeczytać a jakiejś starszej książce. :wink:
Też mi się wydawało, że chloru nie czuć, ale to chyba faktycznie zależy od miejscowości. Być może jeszcze gdzieniegdzie woda jest chlorowana. :!:
Ja podlewam wodą przegotowaną, bo co do zmiękczania kwaskiem choćby, to nie bardzo wiem, jakie proporcje należy zastosować. Zresztą to chyba zależy od stopnia twardości wody.
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Podlewanie roślin doniczkowych

Post »

Nie polecam przegotowanej wody, jest jałowa. Kiedyś jak miałam czas to zbierałam deszczówkę, lub moczyłam drewno w kranówce. Teraz mam po prostu zainstalowany na stałe filtr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”