Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
zibi4712
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 lut 2008, o 15:32
Lokalizacja: Wolbrom

Post »

ok Sorki:) Mam jeszcze następny problem... napisano mi by sadzonkować w skrzynkach. Posiadam trochę takich małych plastikowych skrzynek:

[/img]ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Uważam, że te skrzynki się nie nadają, są zbyt przewiewne, ziemia za bardzo będzie schła, a razem z nią siewki.

Ale jeśli już koniecznie musisz, to na samym dnie nakryj to sito folią ogrodniczą albo jakąkolwiek podziurkowaną folią. Ma się ziemia nie wysypywać, ale woda musi mieć ujście. Wyżej drenaż, żwir, czy inne kamyki. Potem możesz nakryć workiem jutowym, papierem pakowym, gazetowym, albo najlepiej - niczym. No i ziemia w warstwie kilkunastu cm.

Kiedyś jeden z forumowiczów pokazywał hodowanie siewek w rolkach od papieru toaletowego, jak roślinka urośnie, to ją w całości, razem z tą tutką wsadza się do ziemi :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

W takich skrzynkach też sadzę,ale dno i boki wykładam gazetami lub papierem pakunkowym
:)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

MariaTeresa pisze:W takich skrzynkach też sadzę,ale dno i boki wykładam gazetami lub papierem pakunkowym
:)
Ale co sadzisz? Iglaki?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Evva
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 cze 2007, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja już parę razy rozmnażałam iglaki przez sadzonki. Pierwsza próba (ok.100 szadzonek) powiodła się, tylko popełniłam błąd. Otóż bałam się zostawić ukorzenione sadzonki na dworzu na zimę i wniosłam je do zimnego pokoju. No i niestety uschły mimo podlewania. Iglaki są drzewami więc nie boją się zimy, nawet te małe. Drugie podejście zrobiłam wiosną (ileś lat temu). Odrywałam gałązkę "z piętką", do ukorzeniacza i każdą wsadzałam do osobnej doniczki ze zwykłą kupną ziemią ogrodową. Do zimy zdążyły się ukorzenić a na wiosnę przesadziłam na miejsce stałe. W ten sposób mam żywopłot z naprzemiennie posadzonych iglaków:
Obrazek
Jest to złota tuja z cyprysem Lawsona, bo takie tylko wtedy miałam. Mają ponad 10 lat. Później sadziłam w ten sam sposób tuję szmaragdową i oto mój drugi żywopłot:
Obrazek
A w zeszłym roku wiosną znowu porobiłam sadzonki (też tuja szmaragdowa) i w tej chwili wyglądają tak:
Obrazek
Jeszcze są jasne ale jak tylko ruszy wegetacja, zmienią kolor na ciemno-zielony. Wiosną je posadzę w dołek z dobrą ziemią do iglaków + nawóz (nie sypię nawozu bezpośrednio na korzenie!). Obsypię korą i przez pierwszy rok podlewam (w upalne lato nawet codziennie). Od przyszłej wiosny zacznę nawozić tak jak inne iglaki.
Pozdrawiam Ewa
KOCHAM BIEDRONKI ;-)
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

mam takie pytanko - czy modrzew też można rozmnożyć poprzez pobieranie sadzonek? ktoś próbował?
Awatar użytkownika
Evva
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 cze 2007, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

weiner pisze:mam takie pytanko - czy modrzew też można rozmnożyć poprzez pobieranie sadzonek? ktoś próbował?
Niestety, nie próbowałam :(
Pozdrawiam Ewa
KOCHAM BIEDRONKI ;-)
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 486
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Literatura mówi, że nie da rady. Sam tego nie sprawdzałem, próbowałem za to rozmnożyć z gałązek bardzo podobne do modrzewi cedry, ale do tej pory jeszcze ani razu nic się nie ukorzeniło.
Odmiany należy szczepić na modrzewiu europejskim, ponoć można szczepić nawet w gruncie.
Roman
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6900
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Modrzew (gatunki) dość łatwo rozmnaża się z nasion(wysiew w kwietniu), szczepienie jest bardziej skomplikowane.
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

hmmm ciekawe czy w sklepie ogrodniczym będą mieli bo chyba już nie znajdę szyszek z nasionami, ostatnio sobie czytałem i znalazłem taką oto opinię:
Z roślin iglastych na pewno warto rozmnażać świerki i sosny, nasiona kiełkują łatwo

W sumie jak to jest? Bo ktoś tu chyba napisał że nasiona to dla zapaleńców . . .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6900
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Proponuję w wyszukiwarce wpisać nazwę najbliższego Nadleśnictwa. Np. w szkółce "mojego" nadleśnictwa młode sadzonki modrzewia europejskiego kosztują brutto 0,62 zł. Trzeba być naprawdę zapaleńcem, żeby zdobyć nasiona modrzewia następnie je wysiać i dość długo czekać na końcowy wynik. Miłego dnia. Przemek
Booshi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 mar 2008, o 19:58

Thuja sadzonkowanie - zdjęcie sadzonek

Post »

Uprzejmie proszę znawców tematu o określenie czy dobrze pobrałem sadzonki żywotnika.

Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce (i tego właśnie nie jestem pewien), czy sadzonka jest dobra i gotowa do ukorzeniania, czy powinienem oderwać sadzonkę ( i ja ukorzeniać) w zaznaczonym miejscu. Dodam, że jedna sadzonka (lewa) ma 20 cm zaś prawa 25. Z tego co czytałem nie powinno być wiecej jak 10 cm. Proszę o pomoc.

Obrazek

Pisownia poprawiana xipe.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Prawidłowa sadzonka żywotnika powinna być z tzw. piętką czyli oderwana od gałązki z kawałkiem starszego o jeden sezon drewna. Masz rację optymalna wielkość sadzonki to około 10 cm długości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”