Paprocie ogrodowe Cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Zanna ,jesienią wycinam kawałki łodygi z rozmnóżkami i wtykam do pojemników z ziemią.Nakrywam szybką.Jeżeli rozmnóżki mają małe listki to przeważnie nie ma problemów z ukorzenieniem.Gorzej jeżeli są na łodydze takie 'uśpione' zgrubienia.Taka rozmnóżka rozwija się bardzo powoli,a sporo z nich marnieje.Na tym zdjęciu są roślinki z takich bezlistnych rozmnóżek.One mają już prawie półtora roku!Tu są pomieszane dwie odmiany.Właśnie P.s.'Gracillis' i 'Plumosum-multilobum'

Obrazek

Ale duże rozmnóżki często na tyle dobrze przyrastają ,że nadają się do wysadzenia już po 6-8 miesiącach.Ważne żeby nie miały za mokro,bo zgniją i nie za sucho (szczególnie wiosną!),bo potrafią już małe roślinki uschnąć .
Ogólnie nie jest to do końca takie proste...bo czasem cały pojemnik marnieje z niewiadomych przyczyn.Ale warto się pobawić szczególnie że w ogrodzie nie ma w tym czasie nic do roboty :wink:
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Tomku, bierzesz je do domu, czy zostawiasz na zewnątrz?
Pozdrawiam, Kaśka
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Kasiu,mieszkamy razem w jednym pokoju.Te pojemniki są wątpliwą ozdobą parapetów,ale mnie to nie przeszkadza :wink:
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Cóż, ważne to co w pojemnikach :) U mnie też stoją 'średnio ozdobne' doniczki z foliowymi woreczkami :)
A wracając do paprotek, to w tym roku w końcu obcięłam listka z młodymi, ale zostawiłam w mnożarce na dworze. Trzeba przenieść do domu :)
Pozdrawiam, Kaśka
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6392
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Obiecałam pokazać początki mojej kolekcji paproci. Oto ona.
Obrazek
Obrazek
Obrazek Atyrium nipponicum 'Metalicum'
Obrazek języcznik
Obrazek podrzeń żebrowiec
Pozdrawiam Lidka "Jest mowa kwiatów tajemna i cicha". Wincenty Pol
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

mist pisze:A gdzie te Marty trzy razem posadzone, bo przelecialam wątek do przodu i nie znalazłam ?
W naturze, Miłko, w naturze... ;:112 ;:112 ;:112
Tomku, dzięki za rady. Właśnie podobnie robiłam z P.s. Gracilis i chyba miałam ten przypadek zginięcia z niewiadomych przyczyn. Teraz spróbuję z Proliferum.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

zanna pisze:
mist pisze:A gdzie te Marty trzy razem posadzone, bo przelecialam wątek do przodu i nie znalazłam ?
W naturze, Miłko, w naturze... ;:112 ;:112 ;:112
Jak Ty je tam wypatrzyłaś pod bylinami to ja nie wiem, prawie ich jesienią nie widać :uszy Postaram się wiosną zrobić foto, ale na mój gust za małe jeszcze na prezentację:) Rosły w ścisku i jakoś tak w maju przesadzałam.
Pozdrawiam, Marta
Elba
200p
200p
Posty: 345
Od: 28 sie 2008, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Majek wielkie ;:63 ;:63 .

Pokazałeś wspaniałe paprociowisko w dzisiejszym odcinku "Rok w Ogrodzie".
Pozdrawiam , Elżbieta
majek68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 sty 2011, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ząbki

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Elu wielkie dzięki za pochwały . Szkoda tylko że materiał zarejestrowany został tak okrojony.
Zawsze staram się pokazywać i popularyzować paprocie jako królowe zacienionych ogrodów.
A teraz pokażę dwa języczniki jedne z najmniejszych jakie posiadam , są to rośliny dorosłe rosną u mnie 4 lata . Dla porównania położyłem 2 zł.
następne zdjęcia to moje jesienne zdobycze i fotka fragmentu paprociowego ogrodu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Wcale się nie zdziwię,jak przy następnych Twoich języcznikach trzeba będzie kłaść dla porównania 1 grosz :wink: .A wracając do programu to mnie najbardziej podbudowała wielkość Polypodium australe 'Richard Kayse'.Znaczy się,że nasz klimat im nie szkodzi :) .Polystichum species Nr 72 też warta 'zachodu'
Pozdrawiam-Tomek.
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

mist pisze: Dryopteris cycadina syn. atrata:
Obrazek

Odrabiam zaległości w oglądaniu. A wiele tu się działo, mimo, ze grudzień, styczeń. Ale do rzeczy.

Jak to jest z tą atrata i cycadina. Też myślałem kiedyś, że to synonimy ale po przeczytaniu u Sue Olsen, o Dryopteris atrata: "...Unfortunately the name has been misapplied to the visually similar temperate species D. cycadina widely distributet as such in error..."
W Ecyclopedia of Garden Ferns, oba gatunki są opisywane oddzielnie. No i teraz sam nie wiem, chociaż od tego sie nawet nie choruje. :wink: A egzemplarz na zdjęciu piękny i dorodny.
Pozdrawiam - Jean
Awatar użytkownika
mist
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 maja 2010, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jean pisze:Odrabiam zaległości w oglądaniu. A wiele tu się działo, mimo, ze grudzień, styczeń.
W zasadzie stycznia mamy koniec ;)
A w ogrodzie, przynajmniej moim zima pełną parą ... i nieliczne tylko sztywniejsze liście zimozielonych paproci wystają ponad śnieżną kołderkę.

W sadzie, w części leśnej kołysane wiatrem sztywne liście Polystichum setiferum 'Dahlem' rysują wokół siebie okręgi.

Obrazek

Obrazek

Polystichum polyblepharum wyzłocony zatrzymanymi jesienią barwami:

Obrazek

Obrazek

Polystichum makinoi wyznacza środek rabaty pod studnią:

Obrazek

Polystichum munitum stulił zazwyczaj szeroko rozpostarte listki:

Obrazek

Obrazek

Koniuszki pędów Cyrtomium fortunei brunatne od słońca i mrozu:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam Miłka
--
Więcej o moim ogrodzie.
Serdecznie Miłka
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jean,faktycznie z tym Dryopterisem jest dużo zamieszania.Fachowe źródła podają synonim atrata do Dryopteris cycadina za niewłaściwy.W sprzedaży często występuje jako Dryopteris atrata cycadina Ja kupiłem i jako cycadina ,a później atrata i różnica była taka,... że atrata była bardziej rozrośnięta.Pewnie przez to,że hodowana metodą in vitro.Młode pastorały,liście i zarodniki wyglądały tak samo....
Podobny problem mam z Polystichum setiferum 'Plumosum densum' i Plumosum multilobum .Niby to różne odmiany,ale moja metoda oceny 'na oko' jest zawodna :wink:
Jedno jest pewne.Jak trafnie zauważyłeś od tego się nie choruje :wink:
Pozdrawiam-Tomek.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”