Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Zablokowany
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Art pisze:Agnieszko, to prawda,że Masdevallia S.J. rozrosła się bardzo. Ona ma jakąś wyjątkową łatwość w 'produkowaniu' nowych przyrostów.
Nigdy bym nie pomyślała, że tak dobrze może rosnąć u mnie storczyk na podkładce. Zawsze bałam się takiej uprawy. Może też wyjątkowo podpasowało jej stanowisko na północno wschodnim oknie, gdzie panuje taki umiarkowany chłodek. Teraz zimą zraszam ją obficie zwykle co drugi dzień, a moczę 'nóżki' w wodzie raz na 2 tyg. Odrobina nawozu do wody w zimie - raz w miesiącu.
Dzięki, Asiu, za odpowiedź. Doprecyzuj tylko jeszcze, proszę, czy zraszasz całą roślinę/liście, czy tylko podłoże? ;) Ja, szczerze mówiąc, przy tych temperaturach, nie zdecydowałabym się na zraszanie całości. No ale każdy ma inne warunki...
Naprawdę jestem pod wrażeniem efektów Twojej uprawy- u siebie widzę, że nie jest to wcale takie proste. A może po prostu masdevalie wymagają większej regularności i bardziej starannej opieki niż ja im zapewniam? Nie wiem. Może kiedyś odkryję jeszcze ich tajemnicę :lol:

Pochwal się czy zakwitł Ci już Phal. Red Jaguar? Po tym, co napisała Anabell, tym bardziej jestem ciekawa ;)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu, nadrabiam Twój wątek od 10 strony. Widzę, że Twoja Masdevallia rośnie w plastikowej doniczce. Moje rosły w glinianych, ale jednak przeniosłam je do plasiku. Widać mimo kilku lat hodowli storczyków jeszcze nie mam wyczucia i wolę widzieć co się dzieje w środku doniczki. U mnie jakoś fatalnie zagniwają nowe przyrosty. Podniosłam teraz rośliny i sphagnum odsunęłam na zewnątrz doniczki. Tylko, że w czasie eksperymentów straciłam dwie rośliny.

Polystachya - przepiękna. Ale to maleńka roślina prawda? Jeżeli tak to u mnie odpada. :(

Oncidium - cudnie zakwitło!
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ach pozazdrościć Oncidium 'Tiny Twinkle'. :shock: ;:138
Phal. peloric też super, tylko podziwiać ;:108
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witajcie po przerwie :)
Wróciłam wczoraj z krótkiego urlopu w górach. Mróz był tak tęgi, że trudno było oddychać, a codzienny widok z okna
był jak na poniższych zdjęciach. Przy nieco dłuższym pobycie poza domem można było samemu zamienić się w taki sopel lodu:

Obrazek Obrazek

Storczyki przez 5 dni mojej nieobecności zrobiły pewne postępy. Największe Epicattleya. Pękły pochewki kwiatowe - i zielona i ta zasuszona:

Obrazek Obrazek

Z pochewki po lewej str. wygląda na świat 10 pąków, a prawa skrywa jeszcze swoją tajemnicę - 2 pąki, czy więcej ?
Kolejny raz przekonuję się, że taką sczerniałą i zasuszoną pochewkę kwiatową należy zostawić w spokoju, bo w środku rozwijają się zielone pączki :idea:

Zastałam też niespodziankę na moim jedynym Paphiopedilum Maudiae Vinicolor Schwarze Madonna.
Wcześniej nie byłam pewna, czy to nowy liść wyrasta ze stożka wzrostu, czy może oczekiwany z utęsknieniem pąk ;:65

Obrazek Obrazek
anabell pisze: Czy zakwitł już Ci Phal. Red Jaguar ? Mój zakwitł ale to nie jest to co miało być :(
Agita pisze:Pochwal się czy zakwitł Ci już Phal. Red Jaguar? Po tym, co napisała Anabell, tym bardziej jestem ciekawa ;)
Dziewczyny, mój Phal. Red Jaguar, a raczej mający być podobnym do niego (bo bez fiszki), prawdopodobnie okaże się tak jak u Ciebie Anabell
czymś innym.
Obrazek

Jak widać, te (zaledwie 4) pąki wyglądają jak u hybrydy falenopsis o bordowych kwiatach. Czy u Ciebie tak się okazało ?

I jeszcze o Masdevallii Sunset Jaguar
Agita pisze: Doprecyzuj tylko jeszcze, proszę, czy zraszasz całą roślinę/liście, czy tylko podłoże? ;) Ja, szczerze mówiąc, przy tych temperaturach, nie zdecydowałabym się na zraszanie całości. No ale każdy ma inne warunki...
Mala_MI pisze: Widzę, że Twoja Masdevallia rośnie w plastikowej doniczce. Moje rosły w glinianych, ale jednak przeniosłam je do plastiku. Widać mimo kilku lat hodowli storczyków jeszcze nie mam wyczucia i wolę widzieć co się dzieje w środku doniczki. U mnie jakoś fatalnie zagniwają nowe przyrosty. Podniosłam teraz rośliny i sphagnum odsunęłam na zewnątrz doniczki.
Agnieszko, spryskuję wyłącznie część poniżej liści. Woda przedostaje się więc do korzeni i co nieco dostaje się młodym przyrostom.
Jednak Mala_Mi te przyrosty nie zagniwają, bo storczyk nie rośnie u mnie w podłożu, tylko na podkładce, a ona b. szybko przesycha.
Ta nieprzeźroczysta plastikowa doniczka służy jedynie jako 'lokum' do zawieszenia podkładki. Nie lubię jej, bo wygląda jak cmentarna ;:191 ,
ale na inne nie pasuje haczyk... Obok nietypowe ujęcie kwiatów. Podoba mi się, jak ustawiają się wszystkie w stronę światła i 'wyglądają sobie przez okno':

Obrazek Obrazek

Dziękuję serdecznie Wszystkim za odwiedziny i miłe komentarze w moim wątku, a WSZYSTKIM CZYTAJĄCYM również te poprzednie,
dziękuję dodatkowo za świętą cierpliwość i poświęcony czas
;:180 ;:4
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witaj Arciku :wit Allllle mam zaległości, a tutaj u Ciebie tyle ciekawych kwitnień !
O i sabotek u Ciebie zamieszkuje, Asiu od kiedy go uprawiasz ?
Jak nazywa się Epicattleya, która szykuje sie do kwitnienia?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ewo, Epicattleya jest podobna do Laeliocattleyi Rojo, ale nie ma fiszki. Epicattleyą nazwał ją w Dreźnie sprzedawca.
Natomiast Sabotka kupiłam w kwietniu 2011 na wystawie w Sosnowcu i zanosi się na to, że zakwitnie mniej więcej po roku od momentu zakupu.
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

ASIU Moja Laeliocattleya Rojo jest faktycznie bardzo podobna do Twojej i chyba umówiły się, bo są w tej samej fazie rozwijania pąków kwiatowych :wink:
Czy sabotek był kupowany jako mała sadzonka, czy większa roślina?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Zobacz TUTAJ - post z 21 kwietnia To dorosła roślina.
A jak się ma Twoja Promenea ? Moja tworzy zaledwie 3 pąki (nie wiem, czy dadzą radę przetrwać do rozkwitu).
Bardzo ubogo to wygląda w porównaniu z ubiegłoroczną burzą kwiatów. Mam wrażenie, że roślina się pośpieszyła z tymi pąkami...
Awatar użytkownika
Henrykbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1660
Od: 28 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

No i kolejny raz okazuje się,jak nasza nieobecnosc pozytywnie wpływa na nasze roślinki.Jak "przyśpiesza" ich rozwój.
No i ten moment zaraz po powrocie i pierwszy rzut oka na kwiaty.Ta podświadoma wiedza gdzie pierwsze zajrzeć :?: :heja
Założę się,że pokazałaś nam je w takiej kolejności jak oglądałaś. :D

Te wszystkie pączki to jak miód dla podniebienia.
Asiu,teraz czekamy na kwiaty.
Pozdrawiam,Henryk

Moje Storczyki
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu, dzięki popatrzyłam przy okazji na inne Twoje zakupy z Sosnowca. Czyli Schilleriana, którą posiadasz (z pędem kwiatowym)- to też Sosnowca ?
Promenea siedzi sobie u Marysi na strychu, w chłodzie, więc na pewno nic na razie z niej nie wyrosło.
Zabiorę ją dopiero jak zrobi się ciepło na dworze (kwiecień).
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Henrykbb pisze:No i kolejny raz okazuje się,jak nasza nieobecnosc pozytywnie wpływa na nasze roślinki.Jak "przyśpiesza" ich rozwój.
No i ten moment zaraz po powrocie i pierwszy rzut oka na kwiaty.

Dokładnie tak jest jak piszesz Henryku :) Wracałam z radością, że zobaczę jakie postępy zrobiły pędy, pączki, liście, korzenie...
Niestety straty też były. Moja Phal. - biała miniaturka, u której na kwiaty czekam już drugi rok, zasuszyła wszystkie maleńkie pączki na pędzie.
Myślę, że zadziałały niekorzystnie - gorące powietrze z kaloryfera + niska podczas mrozów temp. przy szybie :?
EWA K pisze:Asiu, dzięki, popatrzyłam przy okazji na inne Twoje zakupy z Sosnowca. Czyli Schilleriana, którą posiadasz (z pędem kwiatowym)- to też Sosnowca ?
Odpowiadając, znów odwołam się do tego co kiedyś pokazywałam. Zobacz TUTAJ Post z 9 grudnia.
Aktualnie, obydwie 'Schilleriany' zrobiły spore postępy :)
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

:wit Moją niedoszłą Red Jaguar pokazałam w swoim wątku , to różowa hybryda .
Pięknie zapowiadają Ci się kwitnienia epicattlei :) , masa kwiatów będzie .
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

U mnie Anabell zapowiada się podobne kwitnienie. Będę baaardzo zła :twisted: ! Tyle oczekiwania na mój ukochany czerwony kolor...
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”