Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pozyskiwanie nasion z pomidorów i papryki - jak?

Post »

z papryki to prosta sprawa, gdy się nudziłem zimą w zeszłym roku to kupowałem w sklepach spożywczych różne odmiany owoców, wyciągałem nasiona, suszyłem i siałem do doniczek, prawie wszystkie wschodziły, a potem owocowały. Do gruntu to niewiele odmian się nadaje. Z pomidorów sklepowych też można pozyskiwać nasiona do doniczek, do uprawy gruntowej lepiej nie, szkoda czasu, bo nie wiadomo co to za odmiany i czy się sprawdzają u nas.
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2992
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Pozyskiwanie nasion z pomidorów i papryki - jak?

Post »

Dorcinda pisze: napisał(a):
Trochę przyklejonego ewentualnie papieru nie wpływa na zdolność kiełkowania nasion.


Czyli- nasiona na taśmie. Po co odklejać nasiona ?. Pociąć tylko kartkę na paski i...do ziemi

Jeszcze lepiej policzyć po 5 ziarenek i na następną akcję jak znalazł... :;230
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Maja100 pisze:Mam pytanie, czy jeśli chcę zebrać nasionka pomidorów z moich ogródkowych pomidorków powinnam je oczyścić z tej śliskiej osłonki czy wysuszyć je razem z tą osłonką ?
Ja suszę razem z tą osłonką, tylko oczywiście oddzielam od miąszu owocu. :D
Dancysia
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Co to znaczy przefermentować przez kilka dni ? Ja jak zostawiłam nasionka na kilka godzin w wodzie , to wypuściły kiełki. ;:223
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Dancysia pisze:Co to znaczy przefermentować przez kilka dni ? Ja jak zostawiłam nasionka na kilka godzin w wodzie , to wypuściły kiełki. ;:223
Świeże nasionka oddzielone od miąższu w zależności od ilości, wkładam do kieliszka, literatki, dolewam kapkę wody, przykrywam i pozostawiam na 48 godzin do przefermentowania, później na sitko i przepłukuję. Tak oczyszczone rozkładam np na talerzyku i suszę.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Dancysia
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Nasiona pomidorów

Post »

To właśnie tak zrobiłam i po kilku godzinach pojawiły się kiełki [pomidor San Marzano ] Najgorzej ,że to był ostatni pomidor i z nasion nici.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Wiele razy zbierałem nasionka z pomidorków koktajlowych, malinowych, i nigdy nie miałem takiego przypadku. Jedyne wytłumaczenie to, że pomidorek był już prze dojrzały, podfermentowany, nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Chyba było dokładnie tak jak pisze Jarson. Ja oczyszczam nasionka dokładnie tak samo. Wkładam je do małego słoiczka zalewam wodą i odstawiam na noc. Na drugi dzień płuczę na sitku, potem rozkładam każde nasionko oddzielnie na talerzyku i stawiam na akwarium. Po dwóch godzinach paznokciem odrywam nasionka od talerzyka mieszam i zostawiam jeszcze na chwilę, potem do opisanego pojemniczka i gotowe. :wink: Czasem zdarzył mi się zostawić nasionka na dłużej, ale nigdy nie miałam przypadku, aby puściły kiełki.
pozdrawiam, Anita
Dancysia
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Nasiona pomidorów

Post »

ha, ha ! Zjadłam go osobiście i nie wykazywał oznak fermentacji . Był świeżutki i jędrny. Dlatego wolę sposób taki jak podaje Mirzan.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Dancysia pisze:To właśnie tak zrobiłam i po kilku godzinach pojawiły się kiełki [pomidor San Marzano ] Najgorzej ,że to był ostatni pomidor i z nasion nici.
Ha :P Miałam tylko jeden taki przypadek z którąś z odmian. Ale byłam zdziwiona :;230... Tylko to nie było kilka godzin,trochę dłużej...
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Pomysłów kilka, grunt to wybrać odpowiedni dla siebie. :wink: Namoczenie nasionek powoduje, że potem wystarczy jedno przepłukanie na sitku, bez namaczania trzeba tą czynność powtórzyć kilka razy, no chyba, że nie zależy nam na idealnie czystych nasionkach. Ja chciałam wysłać nasionka na akcję, więc zależało mi żeby były ładne i czyściutkie. :P
pozdrawiam, Anita
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Nasiona pomidorów

Post »

Dancysiu, mnie się trafił rok temu taki pomidor- cudak ; mąż pokroił w plasterki i mówi , że on jest robaczywy. Po dogłębnym obejrzeniu ,stwierdziliśmy, że to są skiełkowane nasionka. Dwa z nich posiałam i wyrosły niezłe pomidory, tylko jak na moją szklarnię za niskie. Może ten Twój pomidor chciał się już rozmnożyć? :D Pozdrawiam, Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
Dancysia
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Nasiona pomidorów

Post »

masz rację :;230 przecież to był rodowity Włoch . Tylko szkoda że to był pażdziernik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”