Paprocie ogrodowe Cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Howlit Czy Twoje P.s. 'Herrenhausen to roślina młoda, bo na taka wygląda? Rozpoznanie paproci dokąd nie będzie to dorosła roślina (zarodnikująca) jest dość trudne gdyż młode liście (juwenilne) zwykle są nieco inne niż u dojrzałych roślin.
Niektóre kultiwary P. setiferum, a jest ich ponad setka, nie łatwo od odróżnić. Trudno pomylić P. s. 'congestum' z 'lineare' czy 'Ray Smith' ale odróżnienie np. 'Heleny' od 'Othello' i właśnie 'Herrenhausen' wymaga bliższego przyjrzenia.
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Rzeczywiście mój Polystichum lonchitis jest błędny, tak samo zresztą Elżbiety. Prawidłowy jest natomiast Zbigniewa. Larix mój Polistychum Herrenhausen jest młody, mam go dopiero pierwszy rok .Majek, nie jestem pewny, co do twojej wypowiedzi. Oto zbliżenie liścia: mojego i Jeana: Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

howlit pisze:mój Polistychum Herrenhausen jest młody, mam go dopiero pierwszy rok .Majek, nie jestem pewny, co do twojej wypowiedzi. Oto zbliżenie liścia: mojego i Jeana
Cały problem, Howlit w tym, że mój niby Herrenhausen, gdy był młody trochę przypominał tę odmianę. Jesienią poddałem go tu ocenie oraz sam zbadałem i okazało się, że na 100% teraz nie jest Herrenhausen. Dlatego nie przesądzając uważam, że mając z tego samego źródła, teraz nie możesz być pewny. Majek to spec i on w przeciwieństwie np. do mnie już teraz może rozpoznać.

Reasumując: czym mój niby Herrenhausen bardziej przyrastał - tym bardziej upodabniał się do P. set. 'Plumosum Densum' a ażurowość zanikała.
Pozdrawiam - Jean
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Widać,że sytuacja zamiast się wyjaśniać coraz bardziej się komplikuje :D
Elu ,czy przypadkiem zamiast lonchitisa ,nie zamieściłaś zdjęcia Polystichum munitum ?
Obrazek
Mój Polystichum setiferum 'Herrenhausen' wygląda tak.Jest bardzo duży.Dla porównania ,na dole zdjęcia Blechnum spicant :wink:
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Tomku, jak popatrzę na te piękne ażurowe liście to mnie diabli biorą, że mogłem mieć tę piękną paproć. Na tych wielkich pojedynczych, dolnych liściach zwłaszcza, widać urodę tej odmiany. A swoją drogą, ciekawe, ile latek sobie liczy ta pokazana paproć?
Pozdrawiam - Jean
Elba
200p
200p
Posty: 345
Od: 28 sie 2008, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

TomekMr pisze: :D
Elu ,czy przypadkiem zamiast lonchitisa ,nie zamieściłaś zdjęcia Polystichum munitum ?
:
Tomku, jestem pewna swojego Polystichum lonchitis. Sprawdziłam jeszcze w dostępnych źródłach, czy się nie pomyliłam.

Może zdjęcie nie jest najlepsze, ale jak na razie nie da rady zrobić nowego :oops:
Pozdrawiam , Elżbieta
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

To moje P.lonchitis:

Obrazek

Obrazek

Mam dwie sztuki, jak zwykle przez przypadek (złe oznaczenie). Niestety to bolączka wielu szkółek.

holwit Całkiem możliwe, że masz jednak 'Herrenhausen', młode niewiele różnią się od gatunku. Jak kupowałam swoje to też nie przypominały tej odmiany:) Dopiero w gruncie nabrały wyrazu:)
Pozdrawiam, Marta
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Powiem szczerze,że P.lonchitis naszych pań dziwnie przypominają P.munitum.Może macie jakieś sprzyjające warunki?
Liście II rzędu dziwnie długie.U mnie te liście są krótkie i bardziej owalne.Całe liście wąskie i długie.Układ zarodników,obydwie paprocie mają rozmieszczone podobnie,więc po zdjęciach ciężko rozróżnić.Ciekawe jak duże są wasze rośliny?
Może larix się wypowie,bo wiem że to jedna z jego ulubionych paproci :wink:
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Sorry za niezbyt dobre zdjęcia ale zdecydowałem się je pokazać ze względu, że to bez wątpliwości Polystichum lonchitis. Zdjęcia zrobione w naturze a gatunek oznaczyli znani botanicy i autorzy książki o paprociach B.Grabowska i T. Kubala.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do zdjęć forumowiczów mam wątpliwości czy paproć Elby to P. lonchitis. To są tylko wątpliwości a nie pewność. Podobne wątpliwości mam w stosunku do paproci na drugim zdjęciu Marty, tym na którym pokazana jest cała roślina. Pytanie czy pierwszym zdjęciu, pokazującym rewers liścia z zarodnikami, jest ta sama roślina co na drugim?
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jeszcze słowo w sprawie P.lonchitis. Warto zauważyc, że odcinki drugiego rzędu u P.lonchitis zachodzą na siebie dachówkowato czego nie obserwujemy w P. munitum.

Obrazek

P.lonchitis

Obrazek

P.munitum

Rysunki pochodzą ze strony Hardy Fern Library - http://hardyfernlibrary.com/ferns/
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5109
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Co by nie powiedzieć to paprocie fajne są i już :D
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Mam też P.munitum, jest jednak różnica. No i jest większy od P.lonchitis.
Moje zdjęcie nr 2 może jest przerysowane ciut, ale mam tak ukształtowany teren że mało co rośnie na płaskim i ciężko czasem się fotografuje:)
Pozdrawiam, Marta
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Poprosiłem Beatę Grabowską i Tomasza Kubalę o zerknięcie na nasz mały spór. Stwierdzili, że paprocie na zdjęciach Elby i Marty to raczej nie P. lonchitis. Tomek powiedział, że do 100 % pewności potrzebowałby zdjęcie całego liścia gdyż w innym przypadku to tylko domniemanie. Obserwowałem P.lonchitis w różnych miejscach. Te w Tatrach np. w Dolinie Kościeliskiej są zwykle dwa razy większe od tych które widziałem w Alpach na wysokości powyżej 1500 n.p.m. zdjęcia zamieszczone wcześniej zostały zrobione w Czarnogórze. Jednak pomimo różnicy w wielkości roślin charakterystyczne cechy gatunku pozostawały te same.
Cieszę się, że pomimo mroźnej i śnieżnej pogody nasz paprociowy wątek tętni życiem :)

Ps. Jest już II tom "Encyklopedii bylin" autorstwa B.Grabowskiej i T. Kubali. Dalej niestety nieznana jest data wydania dużej książki o paprociach ogrodowych także ich autorstwa. Książka jest gotowa ale termin wydania zależy decyzji wydawcy.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”