Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

Witam, dotychczes w ogródku rosło parę kwiatów i warzyw. Chciałbym to zmienić. Zasiać trawkę i zaprojektować ładny nowoczesny ogród. Chciałbym zbudować mały skalniak (w późniejszym czasie może oczko), posadzić jakieś krzewy jakieś tuje, cyprysy.... na razie słabo znam się na rodzajach, gatunkach, odmianach bo dopiero wdrażam się w ten temat ale podobają mi się geste krzewy, o żywym kolorze tego typu : http://pl.123rf.com/photo_9394908_thuja ... white.html oraz takie nieduże, przypominające kulkę: http://www.google.pl/search?q=tuja+kula ... 80&bih=804 . na pewno w moim ogrodzie znajdą się też róże na pieńku. Chciałbym to wszystko ładnie wyeksponować w korze i kamieniach. Mam zatem kilka pytań:


1. Jaka jest najlepsza pora na sadzenie iglaków,tuji ? a jaka na sianie trawy? Lepiej teraz czy na wiosnę.
2. Czy kłaśc pod kamyczki i korę jakąś folie albo cos innego? jeśli tak, to jak się dokładnie to nazywa.
3. Czy odgrodzenie kamyczków lub kory od trawnika drewnianym płotkiem, pomalowanym i wkopanym do ziemi... tak aby wystawało 5 cm. to dobry pomysł? chodzi o to czy to drewno wytrzymie w ziemi... jest to dość tani a dobrze wyglądający sposób.... oglądałem specjalne kostki brukowe do tego przeznaczone ale cena jednej szt. to 5zł, na 20m to by mnie dużo kosztowało. Chodzi mi o taki zwijany plotek ogrodowy http://warszawa.olx.pl/rollborder-ogrod ... -165324466
4. Gdzie najlepiej kupić kamienie,kamyczki,żwir ?
5. Co sądzicie o krzewach z marketu ?np auchan, castorama, LeroyM, praktiker itp. Kupić tam czy dopłacić i kupić w typowym sklepie ogrodniczym
Awatar użytkownika
ewka63
500p
500p
Posty: 796
Od: 17 kwie 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkrakowskie spokojne ...
Kontakt:

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

Witaj. Mogę odpowiedzieć na kilka Twoich pytań z własnego doświadczenia.
ad. 1. Teraz jest dobra pora na sianie trawy i na sadzenie iglaków. Trawę można siać do końca września spokojnie.
ad.2. Pod korę i pod kamyczki najlepiej położyć folię ogrodniczą ( ja kładę czarną), nie ma problemu z chwastami, a przynajmniej ograniczony jest do minimum. Natomiast bez folii bardzo trudno wyrywać chwasty, które i tak przerosną przez kamyczki.
ad.3. Drewniany płotek pomalowany i zakonserwowany ładnie wygląda dwa sezony, potem już próchnieje.
ad.5. Krzewy z marketów są w niższej cenie niż w sklepach ogrodniczych, a rosną tak samo :)

Pozdrawiam
Mój zielony kawałek ziemi
Pozdrawim Wszystkich - Ewa
teresaz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 wrz 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

To ja też dorzucę coś od siebie,
pomijając już stylistykę nowoczesnego ogrodu,

odradzę drewniane niewysokie ogrodzenie - przeszkadza kosić zazwyczaj, lepiej coś na płasko, albo w ogóle zrezygnować z odgrodzenia i np. kupić nóż-łopatę do darni - jak się nim dwa razy do roku przejedzie uformowany kształt to się trzyma.


ewka63 - z piątym punktem się nie zgodzę, zwłaszcza jak się sadzi większą ilość. Zaufany szkółkarz jest na wagę złota - nie kupimy tam chorych roślin (jak w markecie) które zarażą nam resztę, nie mówiąc już że nie wszystkie marketowe rośliny wyhodowane zostały w Polsce i zahartowały się w jej klimacie. Co do ceny - opinie są podzielone, ja mam np. szkółkarza który jest bardzo tani :)

Poniżej pomysły na bordiur
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-S-l
---
Posty: 2084
Od: 2 sie 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

ja się mogę wypowiedzieć na temat punktu 5 - to już zależy od Ciebie, ale ja dużo roślin kupowałam właśnie w Auchan, Tesco, Biedronce i innych i jestem bardzo zadowolona, bo najlepiej tam kupować kiedy mają nowe dostawy roślinek, żadna moja, którą mam a mam ich sporo,nie zmarniała a rosną pięknie - lobelie, niecierpki, tuje, wrzosy, rodusie, clematisy, azalki i można by tak wymieniać....zaś w centrach ogrodniczych kupuje, kiedy mają wyprzedaże najczęsciej właśnie na jesień i wiosnę no a poza tym w większości sklepów typu właśnie Auchan, Tesco sprzedają rośliny z naszych szkółek - np. od Ciepluchy, od Wędrowskich itd i naprawdę warto tam kupować a jak się trafi na promocję lub wyprzedaż to wtedy o rany......nic tylko szaleć! ;:108
teresaz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 wrz 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

Zgodzę się z powyższym, że zdarzają się w marketach rośliny od naszych szkółkarzy i takich warto szukać (chociaż u mnie większość roślin z marketu musiała najpierw ,,odchorować", a potem dopiero się ładnie rozwinęła),
ale akurat Centra Ogrodnicze staram się omijać właśnie ze względu na ceny - co innego szkółkarz który prowadzi produkcję roślin, a co innego Centrum które głównie sprzedaje więc musi mieć dodatkową marżę by zarobić.

To też zależy gdzie się mieszka - jeśli pod bokiem jest szkółka to czasem nie warto wydawać pieniędzy na transport z marketu, jeśli zaś market bliżej to nie pojedziemy na drugi koniec miasta po najpospolitsze rośliny. Trzeba skalkulować co się bardziej będzie opłacać :)
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

Ja mieszkam w okolicy Gliwic, parę marketów jest, centrum ogrodnicze wiem że jest w Czechowicach k.Gliwic ale tam chyba ceny są trochę wysokie. Szkółkarza nie znam. A co do pyt. 2 Lepsza jest folia czy agrowłóknina ? Co do ogrodzenia to zastanawiam się nad plastikową palisadą.
x-S-l
---
Posty: 2084
Od: 2 sie 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

czarna agrowłoknina
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

Niebawem rozpoczynam planowany projekt ogrodu. Palisady oglądałem plastikowe, bardzo fajne i chyba na taka się zdecyduje. Najtrudniejszy będzie dla mnie dobór iglaków.... szukam gęstej tuji. Jaki gatunek możecie mi polecić ? może Tuja Fastigiata ?

Prosiłbym też o identyfikacje tych 2 drzewek:
1. Obrazek
2. Obrazek
mateusz21m
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lut 2012, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

witam. moja rada prosze nie ograniczać się tylko do iglaków i tui . Jest tyle pięknych drzew czy krzewów kwitnących:D Tawuła, śnieguliczka, różaneczniki, azalie, róże, barwinki, berberysy, wiśnie, wrzosy, i wiele wiele innych, iglaki w moim odniesieniu są nudne... dobre jako uzupełnienie. ogród tylko z iglaków to w moim odczuciu nic specjalnego...
W zacienieniu można zrobić rabatę z traw , funkia, paprocie,
w miejsce słoneczne dobrze ze skalniakiem współgrałoby wrzosowisko:) dołożyć jałowce, brzózkę, jakąś sosenkę i będzie super wyglądać:)
Proszę nie ograniczać się do iglaków i Tui
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

1 to wygląda mi na Thuja occidentalis Hoseri, 2 to Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Projektwanie ogrodu,krzewy,kamyki, kilka pytań.

Post »

dziękuje. Oczywiście że nie ograniczę się tylko do tui i iglaków. Tuje chcę posadzić przy słupkach z płotu a pomiędzy nimi róże ( zastanawiam się nad piennymi)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”