Czy kabaczek to cukinia ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
peter
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 lip 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Jak cukinia/kabaczek jest młody to można go nie obierać im jednak większy i starszy to ma bardziej twardą skórkę.
A na śląsku mówi się cukinia z niemieckiego: Zucchini :heja
Ja już kilka nasionek wysiałem do pojemniczków z zeszło rocznego zbioru cukini.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Z tą skórką się zgodzę, podobnie jest z patisonem.
peter - ale czy nie za wcześne na sianie cukini? No chyba że masz ogrzewaną szklarnie jakąś czy coś...
feniks83
100p
100p
Posty: 128
Od: 22 lut 2011, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

No właśnie ja chciałam zapytać jak to jest z sadzeniem cukini robicie rosady czy prosto do gruntu i kiedy? :oops:
Awatar użytkownika
klaszka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 paź 2011, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Ja sieję prosto do gruntu, nie mam miejsca na parapetach przez pomidory, melony itp... ;:3
Poza tym ja kobieta pracująca jestem i mam trochę mało czasu... a cukinia dość dobrze sobie radzi gdy nie zajmuję się nią zbytnio :oops:
Pozdrawiam, Klaudia
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Ja robię rozsadę w domu, ale dopiero w kwietniu. Jakoś u mnie wszystkie dyniowate słabo wschodzą w gruncie, ale niestety działka kawałek od domu i nie mogę dopilnować i zadbać jak należy, więc zostają parapety.
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Miałam w zeszłym roku cukinię i kabaczka. Obie paczki nasion kupione w sklepie. Owoce były jednakowe, jasne zielone w lekkie prążki, beczułkowate. Pomimo, że owoce były nie do odróżnienia, to liście cukini i kabaczka jednak bardzo się różniły. Z kolei podczas zapiekania cukinia szybciutko miękkła a kabaczek był twardszy i chyba bardziej włóknisty (składał się tak jakby z paseczków, makaroników), co mi odpowiadało.
Tak więc nie jest zasadą, że kabaczek szeroki a cukinia wąska.
peter
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 lip 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

ja w zeszłym roku część cukini posiałem wprost do gruntu a 4 sadzonki dostałem od mamy i oba rodzaje rosły jak szalone tyle, że te z sadzonek miały wcześniej owoce.
Awatar użytkownika
persymona
200p
200p
Posty: 378
Od: 7 mar 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Ja sieje i cukinie i kabaczek. Kabaczek jest biały bardziej okrągły a cukinia zielona i długa. Zawsze u mnie na nasionkach się zgadzało. ciekawe to co piszecie popatrzę w sklepach na te nazwy nasion :)
lato,lato,lato... echże ty :*
Mój mały raj- ogród Magdy
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

persymona pisze:Kabaczek jest biały bardziej okrągły a cukinia zielona i długa.
Ło maaaatko :!: Stwierdzenie godne Einsteina :idea:
http://www.esklep.legutko.com.pl/catego ... ategory=56 masz swoje "cukinia zielona i długa"... ;:223 ;:223 ;:223

Poza tym dziwne, jeżeli cukinia i kabaczek to jedno i to samo... Cukinia jest krzaczasta, a kabaczek płożący i półkrzaczasty. Wiem, bo w swoim krótkim życiu miałem dużo odmian cukinii i kabaczków. I do tego mają całkiem inne liście.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

;:oj Czytam czytam i się nadziwić nie mogę - przecież kształt czy kolor owoców wcale nie zależy od nazwy :)

Ja zawsze sieję i cukinie i kabaczek - i nie zastanawiam się nad ich kolorem czy kształtem. Są z tej samej grupy roślin, jednak są jakieś różnice i kształtu i koloru, konsystencji, smaku.

Ja myślę, że tu nam trzeba jakiegoś specjalistę botanika od tej grupy roślin :)

Ps. A i tak lubię i to i to - szczególnie w leczo :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
Karolina-Kalina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 14 mar 2012, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mława

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

polecam patisona zielonego ,PYCHAAAAAA!!!!!!!!!!!Zastosowanie
Patisony są lekkostrawne, dietetyczne, o delikatnym smaku. Zawierają witaminę C, nieco witamin B1, B2, PP, wapń, fosfor, żelazo, magnez, karoten i pewne ilości węglowodanów. Młode mają delikatną skórkę, której nie trzeba obierać, starsze wymagają obierania. Można je dodawać do gulaszu mięsnego oraz spożywać smażone i faszerowane. Często spotykane są patisony w postaci konserwowej - mogą zastąpić kiszonego ogórka, są smaczne i dobrze gaszą pragnienie. Młode patisony o długości 4-6 cm są wyśmienite w surówkach z dodatkiem soku cytrynowego, oliwy i czosnku.
Obrazek
Roszpunka
50p
50p
Posty: 69
Od: 29 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Witam. Czy patisony i kabaczki jak się sieje to przykrywa się je ziemią? Będę siała pierwszy raz i nie mam pojęcia. Była bym wdzięczna za pomoc :D
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Roszpunka, Nasiona wsadza się w ziemię na głębokość ok. 1cm. Można też położyć na ziemi i dbać o dostateczną wilgotność, ale wtedy mogą dłużej kiełkować.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”