Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dzisiaj kupiłem w Tesco dwie siateczki po 2,5kg ziemniaków czerwonych odmiany Rosalind. Leżą sobie teraz na parapecie i czekają na kiełki. Około 20 do 30 marca pójdą po włókninę na działkę.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

ster pisze:Dzisiaj kupiłem w Tesco dwie siateczki po 2,5kg ziemniaków czerwonych odmiany Rosalind.
Muszę zobaczyć, czy w tutejszym Tescu jest tak samo, bo do tej pory nie widziałem nawet ziemniaków o czerwonej skórze w Polsce.
pozdrawiam, Gunnar
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Ziemniaczki

Post »

MaGorzatka pisze:Kiedy najwcześniej można sadzić?
Gosiu, spokojnie. Znam takich, co zabierają się za sadzenie, jak tylko ziemia puści. Jednak proponuję spokojnie poczekać i posadzić w okolicach 15 kwietnia. To już i ziemia zagrzana, i prawdopodobieństwo przymrozków mniejsze. Ziemniaki "wyłażą" z ziemi koło 3 tygodni od wsadzenia. Policz sobie, kiedy mniej więcej występują ostatnie przymrozki, odlicz 3 tygodnie i sadź ;)
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
vvinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2012, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pow. jaworski woj. dolnośląskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

witam
ja również od paru lat uprawiam "czerwone" ziemniaki; w smaku rewelacyjne, dobrze sie przechowują, tylko czasem trudno wybrać wystarczającą liczbę sadzeniaków i trzeba większe kroić
co do wczesnego sadzenia- często widziałam rządki przykryte włókniną
Pozdrawiam
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Jak to jest z tym krojeniem sadzeniaków? Czy miejsca przekrojone trzeba czymś posmarować? W niektórych rejonach zanurza się przekrojony ziemniak w popiele. Czy można po przekrojeniu bezpośrednio wsadzać w ziemię? Na ile częsci można przekroić ziemniaka, aby coś z tego urosło?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

ster pisze:Jak to jest z tym krojeniem sadzeniaków? Czy miejsca przekrojone trzeba czymś posmarować? W niektórych rejonach zanurza się przekrojony ziemniak w popiele. Czy można po przekrojeniu bezpośrednio wsadzać w ziemię? Na ile częsci można przekroić ziemniaka, aby coś z tego urosło?
Nieważne jest, na ile kawałków się kroi, ale na każdym musi być "oko", żeby był zdolny do kiełkowania. Niektórzy zostawiają przekrojone sadzeniaki do wysuszenia albo je moczą w czymś suchym (popioł lub sucha ziemia) ale też można je bezpośrednio wsadzać w ziemię.
pozdrawiam, Gunnar
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dzięki Gunnar ;:136
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6117
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

ster pisze:Dzisiaj kupiłem w Tesco dwie siateczki po 2,5kg ziemniaków czerwonych odmiany Rosalind. Leżą sobie teraz na parapecie i czekają na kiełki. Około 20 do 30 marca pójdą po włókninę na działkę.
To są te moje i nie tylko moje ulubione ziemniaki.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Tradycyjnie się sadzi ziemniaki w Wielki Piątek. W tym roku jest to dość wcześnie, bo już 6. kwietnia. Aczkolwiek już nie żyje Maria Thun, można się trzymać kalendarza biodynamicznego i je sadzić w dniach korzeniowych, najczęściej (ale nie zawsze) przy opadającym księżycu. Teraz tak nie będzie, bo pełnia przypada w samą niedzielę wielkonocną o godz. 10, a dopiero od 7. do 13. kwietnia są dni korzeniowe według tego kalendarza. Używałem takiego, bo nie mam oryginalnego od Marii Thun.
pozdrawiam, Gunnar
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Ja swoją rosarę już wysadziłem. Bardzo wczesne odmiany zawsze sadzę około Zwiastowania /chyba, że mrozy nie pozwalają/ od kilkunastu lat i zawsze mam młode na przełomie maja czerwca. Zdążę przed stonką , zarazą i jeszcze kilkoma innymi "przyjemnościami". Co innego póżne, ale to inna sprawa. Pozdr, Francik.
Francik
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Ostatnio przeczytałam, że najodpowiedniejszą porą na sadzenie ziemniaków jest okres gdy brzoza zaczyna sie zielenić, nie patrzeć na kalendarz, bo natura wie lepiej i lepiej podpowie.
Ile w tym prawdy?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Rybko, to zależy od strefy klimatycznej. Samo zielenienie się drzew jest dość względnym wskażnikiem ponieważ na mlodszych widać zieleniejącą korę wcześniej, a także żółto-seledynowe listki. Na starszych obserwuje się takie zjawiska z oczywistych względów trochę póżniej. Natomiast każdy robi tak, jak mu podpowiada doświadczenie, albo stan ducha /cierpliwy, czy nie/. Pozdr, Francik.
Francik
felcia24
200p
200p
Posty: 234
Od: 6 lut 2011, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Co chodzi o krojenie ziemniaków/ to tak by były 3 oczka a nie jedno 'oko'
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”