Kilka pytań początkującej ogrodniczki.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
iffonka_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 mar 2012, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kilka pytań początkującej ogrodniczki.

Post »

Witam.
Wreszcie udało mi się wyprosić narzeczonego żeby przekopał kawałek ziemi za domem, bo chcę prowadzić malutki ogródek warzywny. Nie będzie tego wiele, ale jako początkujący ogrodnik mam do Was parę pytań.

-Jakie warzywa mogę zasiać/zasadzić w cieniu? Tj. obok betonowego murku, słońce tam jest tylko na chwile z rana i na wieczór. Nie jest tego dużo, może 2mx1.5m. Może to być fasolka?
-Czy mogę wpierw zasiać rzodkiewkę, sałatę, czyli nowalijki, a potem posiać na to miejsce ogórki gruntowe? Czy to juz będzie dla ogórków za późno?

Na razie mam tylko dwa pytania, jak mi się coś przypomni to piszę. Proszę bardzo o rady.
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Kilka pytań początkującej ogrodniczki.

Post »

Iwonko tu poczytaj http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 42&t=41431 i tu :D http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=10516
prócz tego myślę, że możesz spróbować posiać pietruszkę naciową, buraki czerwone i ewentualnie seler ale rozsadę selera zrób już teraz w domu, jeśli chodzi o ogórki mogą słabo rosnąć w cieniu ale to już pozostawiam expertom w tej dziedzinie :lol:
Pozdrawiam
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kilka pytań początkującej ogrodniczki.

Post »

iffonka_91 pisze:-Czy mogę wpierw zasiać rzodkiewkę, sałatę, czyli nowalijki, a potem posiać na to miejsce ogórki gruntowe? Czy to już będzie dla ogórków za późno?
.
Nie, zawsze się tak robi, że rzodkiewki na grządce ogórkowej, a potem ogórki, a nawet razem. Opolanki n.p. to są już po dwóch tygodniach nawet, a ogórki to po połowie maja, a jeszcze zanim się rozrosną to można zebrać tych rzodkiewek pełno...
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kilka pytań początkującej ogrodniczki.

Post »

Witaj
Ja myślę, że przy tak małym areale , to skup się na czymś bieżącym do garnka.
Posiej pietruszkę naciową, koper, posadź ze 4 selery - na bieżące skubanie liści, zioła- bazylię czy jakie lubisz.
Posadź sałatę, ale nie rób rozsady w domu, wiem satysfakcja duża, ale ile ich zmieścisz, kilka dosłownie, więc ekonomicznie nie przekłada się to na nasionka i pracę.Spokojnie kupisz rozsadę na ryneczku.Jeśli w innych częściach ogrodu masz więcej słońca, wykorzystaj donice i tam posiej ogórki, kup im drabinki niech się wspinają, cudów nie doświadczysz w ilości zbiorów, ale nic nie smakuje lepiej jak taki chrupiący swój ogórek z krzaka (zaśliniłam się na tą wizję).Do donic możesz posadzić kupioną, lub tu już się bardziej opłaca (wiesz co za odmiana , czego się spodziewać) rozsadę pomidora, sytuacja analogiczna do ogórka ( ;:137 ).
Marchewki raczej nie ma sensu na takim ogryzku siać, można jeśli lubisz , buraczki, też na bieżąco, chcesz fasolkę, no możesz próbować, np przy murze zrobić stelaż i puścić ją na sznurki- mówię o szparagówce piennej.Ciężko ocenić jak się nie widzi czy tam będzie ciemno , ale np ciepło?
Ja życzę powodzenia, a jak się wciągniesz, to w przyszłym roku szykuj się na potrojenie areału......
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”