Nasturcja(Tropaeolum) w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Monika a czy nie lepiej by było posiać odrazu do gruntu?
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Ja zawsze pod koniec kwietnia, jak nie zapowiadają przymrozków to wysiewam do gruntu.
Awatar użytkownika
monika25
50p
50p
Posty: 63
Od: 20 mar 2012, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

przemo1669 tak się wkręciłam w to sianie do doniczek że nasturcję też posiałam :lol: ale jak z niej nic nie będzie to resztę posieję tak jak piszecie do gruntu
"Kwiat jest uśmiechem rośliny"
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Monika ale tak się przyznam, że na próbę posiałem 2 nasionka,a kiedy myślałem że już nie wzejdą one oba weszły teraz mają jakieś 10 cm. Więc nie martw się jeśli mają dobrze podłoże ani nie przelane ani nie przesuszone to powinny pięknie zejść :wit
Awatar użytkownika
Destiny
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 9 mar 2012, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

moja nasturcja pnąca rośnie jak szalona :tan w każdej donicy... nie nadążam drabinek dorabiać :D :;230 :;230 :;230
to samo jest z wilcami fasolą i groszkiem :D
akacja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lut 2012, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rąbień koło Łodzi

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Moje nasturcje mają już 13-15 cm i tak się zastanawiam, czy je jakoś zacząć podpierać? Na razie rosną w miniinspekcie z lidla (fajna rzecz tak notabene) na parapecie, to było eksperymentalne sianie, bo pierwszy raz zapragnęłam mieć nasturcje. Posiałam pnącą i niską, chociaż na razie nie widzę różnicy między nimi. Widzę, że większość z was sieje prosto do gruntu, ale może ktoś ma doświadczenie w uprawie doniczkowej?
Czy radzicie:
- zostawić w inspekcie, niech jeszcze rosną
- zostawić w inspekcie, ale podeprzeć (czy wystarczy włożyć po jednym patyczku takim jak do szaszłyków, czy jakieś bardziej skomplikowane musi być? nasturcja się łapie patyka, czy owija wokół niego?)
- przesadzić w większe donice (docelowo połowa z nich ma wylądować w gruncie koło tarasu, a część wsadzę do donic na balkonie)

Jeśli potrzeba, mogę wrzucić fotki.
akacja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lut 2012, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rąbień koło Łodzi

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Tak wyglądają:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

akacja pisze:Czy radzicie:
- zostawić w inspekcie, niech jeszcze rosną
- zostawić w inspekcie, ale podeprzeć (czy wystarczy włożyć po jednym patyczku takim jak do szaszłyków, czy jakieś bardziej skomplikowane musi być? nasturcja się łapie patyka, czy owija wokół niego?)
- przesadzić w większe donice (docelowo połowa z nich ma wylądować w gruncie koło tarasu, a część wsadzę do donic na balkonie)
Z moich obserwacji wynika, że nasturcja pnąca łapie się łodygą liścia jakiejś podpory i idzie do góry :roll: Ja bym zostawił w inspekcje i czymś je podparł. Najwyżej w połowie kwietnia przesadź w większe doniczki. Jejku... Jestem nieprzyzwyczajony oglądać tak mizernych (bez obrazy) siewek ;:204 W gruncie są pięknie grube i soczyste :)
Poza tym, pod koniec lipca nie odróżnisz która to pnąca, a która niska. Ta niska dorośnie przed przymrozkiem spokojnie do 2-3 metrów :P
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Miałam nasturcję - nie pamiętam, czy pnącą i normalnie mi zwissała z balkonu. Nie wiem, czy jest jakaś odmiana nasturcji "zwissającej". Przypuszczam, że to jednak była pnąca, tyle, że u mnie pięła się do dołu :D Pewnie jak bym jej włożyła kołki to by się po nich pięła.
Moja sugestia taka - na razie niech tak rośnie. Jak Ci się zaplącze w podpórki to będzie problem z przesadzeniem. Z czasem, po przesadzeniu się wzmocni i dopiero wtedy daj podpórki.
akacja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lut 2012, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rąbień koło Łodzi

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Patasko, nawet mi nie mów, że mizerniutkie, te siewki są najlepiej rosnącymi ze wszystkich, które posiałam. Na razie zostawię je w spokoju, za jakieś dwa tygodnie powsadzam do docelowych donic, a z tymi, które mają iść do gruntu, się zobaczy.
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

a moje tak wyglądają Obrazek
brak im słonka :(
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Nie przejmujcie się. Słonko zaświeci i zobaczycie, jakie giganty Wam porosną. Jeszcze sie bedziecie dziwić, że taki potwór wyłazi z doniczki ;:202
Awatar użytkownika
Destiny
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 9 mar 2012, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

moja już rośnie w skrzynce :) wraz z innymi powoli zacznę je hartować i zobaczymy jak się popną czy w górę cz w dół ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”