Nasturcja(Tropaeolum) w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Ile nasionek Nastucji karlowej umiescic w 30 cm donicy?
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Lorrie pisze:Ile nasionek Nastucji karlowej umiescic w 30 cm donicy?
To zależy ile Ci wykiełkuje. Nie zawsze wszystkie wykiełkują. Proponuję zostawić na początku 3 siewki w odstępie 10cm w formie trójkąta a w fazie 4 liści właściwych zdecydować się na jedną lub maksymalnie 2. Jeżeli będziesz je podcinać w późniejszej fazie to się ładnie rozkrzewi.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

dziękuję. One rzeczywiście muszą sie nieźle rozrastać, jeśli wystarczą 2-3 nasionka na taką w końcu nienajmniejszą donicę :)
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

A można nasturcje posadzić w donicy z clematisami czy za bardzo się rozrastają?
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maciejka i nasturcja do gruntu - już siać?

Post »

Dziś 7 dni od siewu i zaczyna kiełkować :)
Pozdrawiam,Basia
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

kffiatek pisze:A można nasturcje posadzić w donicy z clematisami czy za bardzo się rozrastają?
Nasturcja też potrafi się rozrastać. To zależy od średnicy donicy. Jeżeli jej nie będziesz podcinać i pozostawisz w formie zwisającej to akurat w donicy np. 30 cm to w zupełności jej wystarczy miejsca.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Pytanie laika - kiedy i w jakim miejscu podcinać nasturcje karłową? Zależy mi bardziej na krzaczku niż formie zwisającej ;:108
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

@ Lorrie ? siej ile wlezie. Doświadczenie mówi mi, że nawet bardzo stłoczone nasturcje (miałem ich kilkanaście w jednej skrzynce, którą dzieliły z wilcami) pięknie rosną i bardzo obficie kwitną.

Pozdrawiam! ;:172
LOKI
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Lorrie, nie wiem, dlaczego mają być 3 nasturcje w 30cm donicy... Ja miałem w zeszłym roku 20 nasturcji w 20cm donicy w zwykłej ziemi z ogródka niczym nie nawożonej, a i tak krzaczyska po kilka metrów rosły i pięknie kwitły 8-)
Damian87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 13 maja 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

czyli rozumiem,że można siać je w odległości bliższej niż 20cm bo tak mi pisze na paczce z nasionami
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Wyszła mi z ziemi nasturcja kanaryjska ;:138 ;:138
ziemia_120
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 mar 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Witam,
właśnie zakończyłam przenoszenie nasturcji pnących do małych doniczek 13 cm - musiałam ten zabieg zrobić, bo w kubeczkach jednorazowych mi się przewracały...(w każdym były 3 lub 4 nasionka). Stały sobie w tych kubeczkach, rosły całkiem całkiem, ale... wciąż odkładałam zrobienie porządku z nimi i splątały mi się niemiłosiernie. Nie ukrywam, że podczas rozdzielania trochę podniszczyłam roślinki - ale nie było wyjścia.

Stąd moje pytanie - jakie macie sposoby na "pędzenie" nasturcji pnących w domu, aby się nie splątały?
No i druga sprawa - rosnąc w kubeczkach nasturcje mi się trochę za mocno powyciągały (niestety za mało światła) i zwisały mi z tych kubeczków. No a one mają być przecież pnące ... :roll: , więc teraz dałam im patyczki z podporą, ale one się tego nie trzymają, więc je podwiązałam... Wygląda to idiotycznie i mam wrażenie, że tak się nie robi... Co wy na to?

Przeraża mnie myśl, że jeszcze około miesiąca będę musiała je trzymać w domu, zanim wysadzę w ogrodzie....
Jakieś rady? Sugestie?
Pozdrawiam! :)
Gosia ziemia_120
Pozdrawiam!
Gosia ziemia_120
Ogród Wschodzącego Słońca
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

ziemia_120 pisze:Witam,
właśnie zakończyłam przenoszenie nasturcji pnących do małych doniczek 13 cm - musiałam ten zabieg zrobić, bo w kubeczkach jednorazowych mi się przewracały...(w każdym były 3 lub 4 nasionka). Stały sobie w tych kubeczkach, rosły całkiem całkiem, ale... wciąż odkładałam zrobienie porządku z nimi i splątały mi się niemiłosiernie. Nie ukrywam, że podczas rozdzielania trochę podniszczyłam roślinki - ale nie było wyjścia.

Stąd moje pytanie - jakie macie sposoby na "pędzenie" nasturcji pnących w domu, aby się nie splątały?
No i druga sprawa - rosnąc w kubeczkach nasturcje mi się trochę za mocno powyciągały (niestety za mało światła) i zwisały mi z tych kubeczków. No a one mają być przecież pnące ... :roll: , więc teraz dałam im patyczki z podporą, ale one się tego nie trzymają, więc je podwiązałam... Wygląda to idiotycznie i mam wrażenie, że tak się nie robi... Co wy na to?

Przeraża mnie myśl, że jeszcze około miesiąca będę musiała je trzymać w domu, zanim wysadzę w ogrodzie....
Jakieś rady? Sugestie?
Pozdrawiam! :)
Gosia ziemia_120
Pędzić można cebule na szczypior lub pietruszkę na natkę. Nasturcje w warunkach domowych czy balkonowych to lepiej jest wysiać do skrzynek albo do donic. I niekoniecznie 20 nasion do każdej z nich jak ktoś proponuje. Najlepiej rośnie w gruncie. Jeżeli uda mi się wkleić zdjęcie to można sobie porównać jak moje 2 sadzonki okryły cały kompostownik. I nie trzeba trzymać aż przez miesiąc w domu. Moje mają już 5 liści właściwych i na noc pozostawiam je na ogrodzie przy minimalnej temperaturze 5 stopni Celsjusza. Również coraz mniej podlewam. A wcześniej przyzwyczaiłem też do promieni słonecznych aby nie została "spalona"Jeżeli nie będzie niższej temperatury na "Zimną Zośkę"to na pewno dam do gruntu.http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... ja001.jpg/
Pamiętajcie o ogrodach...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”