Oberżyna /bakłażan,psianka podłużna (Solanum melongena) - uprawy z rozsady cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Jeśli są posadzone w jednym pojemniku i blisko obok siebie, to zawsze będą wyższe od rosnących pojedynczo, bo się wzajemnie zacieniają i konkurując o światło lecą do góry.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

renzal - wrzuć foty singla i obok parki. Obejrzymy, ocenimy. :D
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Ale one maja większe listki i dlatego ręce mi opadły. Zdjęcia zrobię, jak tylko odnajdę aparat (gubię go tak raz w tygodniu) :oops:
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Alembik

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Uważajcie z hartowaniem oberżyny. Dziś mi sporo ich zwiędło, pewnie z powodu przeciągu. Odratują się, ale straciły największe liście a hartowałem je w domu na strychu. Co ciekawe hartowane wcześniej oberżyny (testowe) od chłodu zżółkły i ogólnie ładnie się zahartowały a te hartowane teraz, ścięło, choć nie było mrozu a wcześniej był. Trzeba je jakoś umiejętnie hartować przed wsadzeniem na miejsce stałe, ograniczyć podlewanie do minimum i unikać za wszelką cenę przeciągów.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Alembik pisze:Uważajcie z hartowaniem oberżyny. Dziś mi sporo ich zwiędło, pewnie z powodu przeciągu. Odratują się, ale straciły największe liście a hartowałem je w domu na strychu. Co ciekawe hartowane wcześniej oberżyny (testowe) od chłodu zżółkły i ogólnie ładnie się zahartowały a te hartowane teraz, ścięło, choć nie było mrozu a wcześniej był. Trzeba je jakoś umiejętnie hartować przed wsadzeniem na miejsce stałe, ograniczyć podlewanie do minimum i unikać za wszelką cenę przeciągów.
To mnie załamałeś, zwłaszcza z tymi przeciągami, bo moje koty ogarnęła ,,wędrówka ludów" i notorycznie wychodzą i wracają ze spacerków drzwiami balkonowymi, a nie mam juz gdzie przestawić sadzonek.
Muszę postawić jakiś parawan ;:224
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Alembik

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

W dzień przeciąg im nie zaszkodzi, tylko w nocy a raczej, tylko gdy jest zimna noc, jak wczoraj.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Muszę przeczytać ten post mojej Kitce - może przestanie budzić mnie o 4.00 na spacerek ;:14 ;:14 ;:14 Albo powiem, że będę robić pasztet z oberżyny. :;230

Jakby było tego malo, H zapowiedział, ze nie mamy zbyt dużo miejsca (mam ok. 70 sadzonek), bo zapaćkałam wszystko kwiatami... - muszę przekonać do tego pasztetu i Jego. ;:170
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Zobaczcie, jaka różnica :shock: jedna sadzonka (to znaczy 30 :;230 ) stały w domu, na parapecie a reszta w nie ogrzewanym pomieszczeniu. Te co stały w domu, musiałam poprzesadzać w większe kubki bo się przewracały już. Ta sama odmiana, różnica w pikowaniu 5 dni, tylko już nie pamiętam które to które ;:14

Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęcia, robione komórką
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Ałła, moje też takie nierówne, a stoją wszystkie w jednym miejscu, w takim samym podłożu, w tym samym dniu siane i wszystkie w jednym dniu pikowane i dokładnie tak samo traktowane... U mnie wschody były dość nierówne, ponad tydzień wschodziły. I chyba stąd ta różnica...
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
vvinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2012, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pow. jaworski woj. dolnośląskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

witam
moje oberżyna od wczoraj na balkoniku, wsadziłam do worka po nawozie tekturowe pudełko a w nie sadzonki, roślinki maja ciepło a jednocześnie są zabezpieczone przed zimnym wiatrem
Pozdrawiam
Alembik

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

A ja już kilkanaście wysadziłem, do inspektu z okien :D Martwić będę się później. Na razie największym zagrożeniem jest kret, który ryje równo pod inspektem i nawet nie wiem jak go wypłoszyć :\
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1653
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

a u mnie zaczynają dolne liście żółknąć..
nie wiem czy to od tego że za ciepło, za sucho czy już jeść nie mają..
jutro postaram się zdjęcie dać..
ale zauważyłam że przestały chyba rosnąć.. :?
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Alembik

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

To pewnie przez nierównomierne podlewanie. Też tak miałem, ale po wysadzeniu te drobiazgi nic nie będą znaczyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”