Koleusy wysiew nasion

Rośliny doniczkowe
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Koleusy wysiew nasion

Post »

Witam, przedstawiam wam koleusy wysiane 8 marca tego roku. Czy ktoś z was ma jakieś zdjecie swoich, wysianych w tym roku? Chciałbym porównać wielkość, aby się dowiedzieć czy moje rosną odpowiednio szybko czy też wolno w porównaniu z koleusami innych użytkowników?? Zamieście swoje zdjęcia koleusów dla porównania jeśli macie.

Oto moje koleusy:

Zdjęcie nieaktywne/N.
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A mogę zapytać, co zrobiłeś że wzeszły :wink: Moje nawet nie raczyły łebków pokazać :oops:
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zwyczajnie wysiałem na wierzch ziemi a potem pryskałem delikatnie spryskiwaczem żeby miały wilgoć i po tygodniu już zaczęły wschodzić. No i potem już tylko podlewałem, aż do tamtej niedzieli, bo wtedy je przepikowałem i wsadziłem do ziemi torfowej, którą do tej pory podlałem tylko raz właśnie w niedzielę, bo ona trzyma długo wodę. Od środy są okryte workiem foliowym, który przed założeniem wypryskałem wodą, aby tam miały dużo wilgoci po to, aby wytworzył sie swoisty mikroklimat, w którym będą się dobrze czuły. Od momentu jak założyłem tą folię to szybko zaczęły rosnąć i powiększają się z dnia na dzień coraz bardziej oraz grubieją łodygi, a listki są coraz to większe. No i tak sobie rosną, korzonki po przepikowaniu już się odbudowały, co sugeruje ich ponowny wzrost. To przepikowanie wzmocniło tylko roślinki i teraz czekam aż będą miały jakieś 5 do 6 cm wysokości i wtedy je przepikuję ponownie, ale tym razem już we właściwe miejsce czyli do długich skrzynek, w których już mam przygotowane podłoże dla nich.

Nasiona zamówiłem przez allegro, nie było ich wiele ale z trzech torebek po 1,60 PLN starczyło w zupełności, bo teraz zostawiłem już tylko jak widać na zdjęciu 30 sztuk najlepiej rosnacych i najmocniejszych, a to w zupełności mi starczy, a nawet aż za dużo i jeszcze będę mogł obdzielić kolege bo tez chce do ogrodu hehe. To był mix coleus blumei z firmy dr. Legutko - podobno ta firma ma najlepszej jakości nasiona, no i udał się siew a teraz tylko czekać kiedy przesadzę je do skrzynek i wystawię na balkon oraz parapet okna.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Nasiona moich koleusów kupiłam w sklepie ogrodniczym, w którym dość często robię zakupy. Mix kolorów. 1 torebka nasion wysiana na początku marca. Przykryłam skrzyneczkę folią, kiedy po kilku dniach zaczęly wschodzić to je troszkę wietrzyłam aż w końcu zrobiłam im z tej folii daszek. Wschodziły co nieco nierówno. Okno południowe, pod oknem kaloryfer.
Jakieś dwa tygodnie temu przepikowałam je do takiej paletki z miniszklarenki ale już daszka nie dawałam. Przy siedemdziesiątym drugim koleusie powiedziałam - dość. Chyba cztery mi padły a reszta rośnie. Te, które szybciej powschodziły są teraz dużo większe niż pozostałe.
Jak wyglądają te większe- to poniżej.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Małgorzata
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kurcze a co ty będziesz robiła z taką ilością koleusów?? Kiedy je wysiałaś mozna zapytać?? Moje takie nie są jeszcze i im do takich rozmiarów daleko!! Ladne masz kolory tylko że w tej skrzynce nie mogą długo rosnąć bo się zagłuszą i brak im będzie światła zaniedługo i ci wybujają!!! Taką ilością to można by kilka grządek w ogrodzie wysadzić albo z 10 skrzynek obsadzić na okna!! Ja do skrzynki 80 cm planuję wsadzić maksymalnie 9 sztuk bo chcę z nich zrobić takie ładne krzaczki szerokie poprzez uszczykiwanie wierzchołków. A ty nawet jakbyś pozowliła im tak rosnąć do góry to i tak wybujają bo będą miały za mało światła więc lepiej pomyśl za jakiś czas o następnym pikowaniu już we właściwe miejsce i w mniejszej ilości rzadziej.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

No właśnie, nie wiem co z nimi zrobię. Pewnie jak zwykle rozdam. Planuję też zrobić z nich obwódki w ogrodzie. Kilka pójdzie do skrzynek w mojej pracy.
A rosną jak oszalałe. Mają standardową ziemię do roślin pokojowych, podlewam je kranówą. Rosną w oczach, jak na drożdżach. Muszę je porozsadzać zaraz na początku tygodnia. Tylko nie wiem gdzie się z nimi pomieszczę, bo teraz to są dwie takie tace a jak rozsadzę to zajmą dużo więcej miejsca.
Siałam je na początku marca, dokładnie nie pamiętam którego. W każdym razie na Wielkanoc były już ładne siewki.
Pierwszy raz uprawiam koleusy i efekt jak na razie przeszedł moje oczekiwania, no poza kolorami. ale o tym było już gdzie indziej.
Pozdrawiam. Małgorzata
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

One najbardziej lubią ziemię torfową bo ona trzyma dużo wody i długo a one lubia mieć stale wilgotno. Poza tym za jakiś tydzień, skoro ci tak szybko rosną to zacznij je podlewać odżywką nawet co każde podlewanie bo one są bardzo łakome minerałów i bardzo lubią ich dużo a jak będą tak je piły to będą także dużo szybciej rosły i będą jeszcze piękniejsze i większe!!
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Jak tam twoje koleusy?
Moje porozsadzane do małych doniczek. Rosną dalej ładnie.
Pozdrawiam. Małgorzata
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj, no niestety jest trzecia para liści dość spora już ale to ciągle za słaby wzrost i jak tak dalej będzie to na ładne okazy będę czekał do września.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Witaj.
A gdzie ty je trzymasz? Bo moje wszystkie 69 sztuk są na połuniowych parapetach. Mają bardzo słonecznie i mimo, że rzadko ogrzewamy teraz dom, to jest im tam dość ciepło. Jedyny problem to ten , że muszę je co dugi dzień przekręcać, żeby rosły prosto.
Pozdrawiam. Małgorzata
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja mam po przepikowaniu 30 sztuk i mi w zupełności wystarczy i jeszcze dam koledze na ogród jeśli tylko coś z tego wyjdzie. Moje stoją na oknie północno - zachdnim i wystawiam je na balkon od 13tej tak mniej więcej i do wieczora bo wtedy jest słońce na balkonie ale nie obracają się tak bardzo do światła. Może twoje są za bardzo wybujałe i mają cienkie a długie łodygi że tak się dzieje??
babojola
200p
200p
Posty: 269
Od: 25 maja 2009, o 16:42
Lokalizacja: Słubice

Koleusy- pikowanie

Post »

Witam
Potrzebuję podpowiedzi, posiałam koleusy, ładnie wzeszły ale teraz nie wiem czy już mam je pikować czy może czekać na liście właściwe. Co mam zrobić?
Wyglądają tak
Obrazek
MATEUSZ1
100p
100p
Posty: 130
Od: 18 wrz 2011, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: na południe od Radomia

Re: Koleusy- pikowanie

Post »

Poczekaj aż wyrosną im liście właściwe. :wink:
Pozdrawiam, Mateusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”