MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Nic mi nie wiadomo na temat tej Bolicy :wink:

A ja stwierdziłem, że potrzebuję dużo większej populacji. Miałem jakieś 220 kokonów, około 30 - 40 jeszcze się nie wygryzło. Mimo to wcale tłoku na drzewach owocowych nie ma.. :roll:
No ale ostateczne efekty ocenię podczas wzrostu zawiązków owoców.
Pozdrawiam, Maciek.
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

witam , mam pytanie , w tamtym roku w skrzynce z trzciną zadomowiły mi się dzikie pszczoły już myślałem że się wyniosły bo ich od wiosny nie widziałem ,moje zdziwienie było wielkie gdy parę dni temu znów się pojawiły między trzcinami , doradzcie jak umożliwić im lepsze lokum aby się nie wyniosły i co one robią w tej klatce ;:131
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Dzisiaj obserwowałem murarki podczas pracy, całkiem fajnie się uwijają stale przy rurkach jest ok. 20 sztuk pszczół. Jeżeli chodzi o moje obserwacje, to pszczoły całkowicie "olały" skrzynki na wysokości poniżej metra. Bardziej preferują te na wysokości około 2-3 metrów najlepiej lubią miejsce pod podbitką jest tam ogromy ruch mimo, że rurek było tylko kilkadziesiąt. Dzisiaj zaczeły wygryzać się osy murarki, jeszcze nie znoszą larw owadów do rurek ale stale wchodzą do rurek ;:173

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów jak rozróżniacie rurki zaklejone przez pszczoły murarki od os murarek. Z wyglądu rurki wyglądają identycznie. Szkoda było by mi poświęcić osy murarki podczas wyskubywania pszczół ;:131
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Moje jeszcze wszystkie się nie wylęgły :roll: nie wiem do kiedy trzymać pudełeczko z kokonami w budce? Mają dziwny biały nalot... :shock: czy samice są większe od samców? Zakwitła mi czereśnia, agrest, śliwa -szaleją na nich ;:oj lada dzień ;:oj "ruszą" jabłonie, wiśnie.. będą miały co robić ;:138
Co zrobić z szerszeniami... latają mi pod tarasem i chyba w szczelinie budują dom :shock:
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

JaKama tak samice są wieksze od samców...
co do szerszeni cóż hmmm są znacznie spokojniejsze od os...cholernie cieżko je zdenerwować, ale jeśli sie zdenerwują biada temu kto je wkurzył....jeden użądli i zaraz zlatują sie pozostałe.....nie życzyłabym spotkania z tymi bydlakami
zresztą ja jak tylko zauważam gdziekolwiek nowopowstałe gniazdo zwykłych nawet os natychmiast je likwiduje z apomocą specjalnej gasnicy na osy, z tego wzdlędu że jestem uczulona na jad ...nie chce wiecej do szpitala trafić..
te pozostałe juz chyba się niewylęgną, u mnie niestety 3 pozostały w kokonach, jeden otworzyłam by sprawdzić , okazało się ze był martwy
TOMATO pocztaj na temat pszczoł np na google na ich temat...one nie uciekły one padły, a na wiosne wygryzły sie ich młode
phrix osy murarki??
:)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

tomato pisze: doradzcie jak umożliwić im lepsze lokum aby się nie wyniosły i co one robią w tej klatce ;:131
proponuję zacząć tutaj :http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=20281 ;:138
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie Węgarnik zaklejał rurki niemal identycznie jak murarki, nie sposób było ich rozróżnić. Podczas łuskania kokonów wyłuskałem też ich larwy do osobnego pudełka. Muszę je niedługo wystawić, tylko gdzieś daleko od murarek..

U mnie też z kokonów, które pozostały nic nie wychodzi, chyba są martwe. Muszę kilka otworzyć i sprawdzić.
Pozdrawiam, Maciek.
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

KIDAA21 jeśli byłyby to pszczoły murarki to się zgodzę ale ich lata non stop koło klatki około 50 szt.i są większe od murarki.Szukam w internecie na ich temat ,coś zapewne znajdę. zastanawiam się może postawić obok jakiś pusty pień w środku żeby się przeniosły?
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

[quote="JaKama"]Moje jeszcze wszystkie się nie wylęgły :roll: U mnie wygryzły sie wszystkie murarki okolo 1500 ruch jest taki ze slychac je na całej dzialce jak lataja przy budce. :) Sąsiedzi sie dziwią jak ja tak mogę stać przy ulu i nie jestem pożądlony he he :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Witam
Osy mogą zapylać drzewa owocowe?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

tomato - żeby cokolwiek doradzić trzeba wiedzieć co to za pszczoły, ewentualnie wstaw zdjęcia :wink:

sparks25 - wszystkie się wygryzły co do jednego kokonu? U mnie 35 kokonów pozostało, otworzyłem parę i niestety wewnątrz są martwe samice :? Nie ruszają się i są jakby przysuszone. Ciekawe co się stało..?

Osy też mogą zapylać kwiaty, jednym z ich pokarmów jest nektar.
Pozdrawiam, Maciek.
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

tez mam mase kokonow w ktorych sa samice i sie nie wygryzly :( czy to juz koniec?
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Musieliscie je źle przechowywac u mnie wyległo się 100% przejrzałem wszystkie kokony i nie stwierdziłem żeby jakieś były nie wygryzione. :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”