Ogórki gruntowe-cz.1 uprawa,choroby,szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7805
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Ogórek lubi cieplutko i zacisznie, o specjalnych wymaganiach co do kierunków nic nie znalazłam w moim poradniku. U nas wiatrzysko wieje przeważnie z zachodu i od czasu do czasu nieznosny halny, więc pasowałoby zrobić rzędy wschód - zachód, coby był jak najmniejszy opór tej zielonej ogórkowej sciany. I to ma chyba znaczenie przy pionowej uprawie, bo na płask - nie ma znaczenia. Tak sobię tylko myslę ;:209
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogórki gruntowe

Post »

mrober pisze:Witam. W ubiegłym roku posiałam na działce ogórki (chyba Racibor). Na początku rosły bez problemu- do osiągnięcia owoców długości 2-3 cm.(fajne małe kształtne ogóreczki) Później prawie 90% owoców wyrosła w kształcie "kulki z ogonkiem". Zamiast przybierać i na długość i szerokość to one po prostu "tyły" i mało rosły na długość. Co mogło być przyczyną? W tym roku też będę sadzić ogórki (już zasadziłam w pojemniczkach i wysadzę je na działkę po 20 maja). Może w ubiegłym roku zrobiłam coś nie tak,że wyrosły takie dziwaczne? Co o tym myślicie?
też jestem ciekawa odpowiedzi na to pytanie. W zeszłym roku miałam podobny objaw i jeśli czegoś im brakowało to chciałabym tego uniknąć w tym roku. Czy ktoś może podpowiedzieć jaka mogła być przyczyna takiego wyglądu ogórków?
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Sama bym chciała wiedzieć. :)
Zbierałam piękne kształtne ogóreczki ale po jakimś czasie kolejne wyglądały jak ... miniaturowe tykwy butelkowe. :wink:
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Gieniadziękuję za odpowiedź :) Zamierzam prowadzić ogórki pionowo, miejmy nadzieję, że tak jak je usytuuję będzie im dobrze, jeśli nie - to na przyszły rok zrobię w drugim kierunku :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Najlepiej by szpaler był w kierunku wschód-zachód a sznurki nie biegły pionowo lecz pod katem do pionu. Wtedy cały rząd roślin jest równo oświetlony a ogórki zwisają pionowo po drugiej stronie szpaleru w strefie zacienionej przez liście. Wygląda to efektownie bo od południowej strony są liście a od północnej- wiszą ogórki

Pozdrawiam
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Comcia pisze:Sama bym chciała wiedzieć. :)
Zbierałam piękne kształtne ogóreczki ale po jakimś czasie kolejne wyglądały jak ... miniaturowe tykwy butelkowe. :wink:
Comcia zazwyczaj to późniejsze braki potasu, można krzewy zasilić siarczanem potasu, albo jakimś interwencyjnym wieloskładnikowym z dużą ilością potasu, albo próbować naturalną gnojówką - zalecana jest z żywokostu (nie wiem, nie próbowałam, ale podejrzewam że będzie mieć też sporo azotu, a ten specjalnie nie jest zalecany w fazie pełnego owocowania krzewów). Zalecany jest też popiół drzewny ale trzeba uważać bo jest mocno alkaliczny i przy wysokim pH ziemi może być kłopot kiedy dodatkowo posypie się pod krzew
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Witam. Mrober, znane są mi tylko trzy powody: ogórek był partenokarpiczny, a został zapylony przez owady, b/ przechłodzenie /krótkotrwałe do +5-+6oC/, c/ nierównomierne zaopatrzenie w wodę. To są trzy podstawowe przyczyny zniekształceń owoców ogórka jeśli pozostałe czynniki - jakiekolwiek by one nie były -nie zaistniały w pełnym wymiarze. Pozdr, Francik.
Francik
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Ogórki gruntowe

Post »

forumowicz pisze:Najlepiej by szpaler był w kierunku wschód-zachód a sznurki nie biegły pionowo lecz pod katem do pionu. Wtedy cały rząd roślin jest równo oświetlony a ogórki zwisają pionowo po drugiej stronie szpaleru w strefie zacienionej przez liście. Wygląda to efektownie bo od południowej strony są liście a od północnej- wiszą ogórki

Pozdrawiam
Tez tak sobie wymyslilem, ale niewiedzialem jak to bedzie w praktyce, teraz Ty mnie przekonales ze to dobry patent... ;:333
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogórki gruntowe

Post »

forumowiczfajny patent z tym szpalerem, na pewno wykorzystam w przyszłym roku, dziękuję
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ogórki gruntowe

Post »

ANalfabeta pisze:Pytanie do osób prowadzoących ogórki gruntowe po sznurkach.
Czy rzędy mogą być północ-południe czy wyłącznie wschód zachód ?
To są moje ogórki prowadzone przez trzy lata - kierunek południe-północ super się sprawdzało.
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/195/ogrki2.jpg/]Obrazek[/URL]

W tym roku mam problem, bo zmieniłam siedlisko i teraz mam wschód-zachód. Problem rozwiązałam siejąc pierwszą partię na północnym rzędzie, a drugą wysieję za jakiś czas, więc teoretycznie powinny mieć trochę światła. Zobaczymy, jak to będzie bo ja mam od zachodu cień z potęrznych drzew, a od wschodu stoi dom. :roll:
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2232
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Ogórki gruntowe

Post »

Renzal rewelacja, robią wrażenie ;:215 . Próbowałam w zeszłym roku ale jakoś nie chciały piąć się w górę. Ale nie miałam ich tak gęsto jak Ty podwiązanych. Czy te sznurki dołem przywiązane są do pędów?. Bo wyglądają na mocno napręzone więc pewnie nie:).
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Ogórki gruntowe

Post »

forumowicz pisze:Najlepiej by szpaler był w kierunku wschód-zachód a sznurki nie biegły pionowo lecz pod katem do pionu. Wtedy cały rząd roślin jest równo oświetlony a ogórki zwisają pionowo po drugiej stronie szpaleru w strefie zacienionej przez liście. Wygląda to efektownie bo od południowej strony są liście a od północnej- wiszą ogórki

Pozdrawiam
Właśnie będę tak próbowała.Tylko jakiej wysokości ten szpaler i czy te sznurki przywiązać do krzaczków?Boję się ,że przy wietrze może je powyrywać
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ogórki gruntowe

Post »

nemezja pisze:Renzal rewelacja, robią wrażenie ;:215 . Próbowałam w zeszłym roku ale jakoś nie chciały piąć się w górę. Ale nie miałam ich tak gęsto jak Ty podwiązanych. Czy te sznurki dołem przywiązane są do pędów?. Bo wyglądają na mocno napręzone więc pewnie nie:).
Na dole leży kawałek rurki i to do niej H przywiązał kilometry sznurka, bo ogórek jest zbyt delikatny. Są za gęsto i w tym roku :oops:
Na początku trzeba je owijać, a potem juz tylko korygowałam, bo lubią zmieniać sznurki. ;:7
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”