Metasekwoja(Metasequoia) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam

3 tygodnie temu posadziłem metasekwoje 120cm, zauważyłem, że niektóre krótkopędy usychają, roślina już zrzuca igiełki?
Okrywać takie drzewko na zimę? a jeśli tak czy dobrym pomysłem będzie nasypanie liści do siatki ochronnej okalającej owe drzewko?

Takie same pytania mam co do miłorzębu dwuklapkowego około 70cm, liście też żółkną i czy go okrywać.
Z góry dziękuje za pomoc :-)
Adrian
bellavita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2010, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem z metasekwoją

Post »

Witam,

Czy ktos może mi powiedzieć co stało się z moją metasekwoją ? Rośnie u mnie już od 12 a może i wiecej lat nigdy nic jej nie dolegało rosła zawsze bardzo ładnie nigdy nie widziałam na niej ani szkodnika ani nawet wschnietej igły. W tym roku zaraz po wypuszczeniu przyrostów zaczeły one więdnać aż wreszcie uschły , gałązki tez jej uschły i teraz pewnie uschnie całe 6 metrowe dzrewo, dziwi mnie to tym bardziej ze w bliskiej odległości od tej dużej metasekwoi rosna dwie mniejsze , młode którym nic nie jest .

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: problem z metasekwoją

Post »

Sprawdź dokładnie pień. Może przemarzł od dołu - kora nie odłazi?
gruubas
bellavita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2010, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z metasekwoją

Post »

Na pniu kora wygląda normalnie , łuszczy sie tylko na gałęziach które są juz zupełnie martwe :( żywa jest tylko jedna gałąź na samym dole.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: problem z metasekwoją

Post »

U mnie pień przemarzł przy samej ziemi - z daleka wyglądał normalnie, ale pod palcami wszystko schodziło do "gołego" drewna.
gruubas
brukiew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2012, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

moja metasekwoja ma 6 lat . Dzisiaj zauważyłam, że młode igiełki zasychają i opadają. Pojawil się biały oprzęd, czy to może być wełnowiec ?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja problem

Post »

Sugeruje zamieścić kilka zdjęć, to ułatwi rozpoznanie...
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Metasekwoja problem

Post »

Czy w twojej okolicy był przymrozek? nie ma przypadkiem za sucho na tym stanowisku?
Chwyc pień dłonią i wybadaj czy jest zimny czy raczej ciepły.To nie musi byc wełnowiec.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Metasekwoja problem

Post »

Wygląda na to że system korzeniowy został uszkodzony przez mróz. Brak śniegu i poważny mróz zrobiło swoje. Metasekwoja rozpoczęła wegetację ale uszkodzone korzenie nie były w stanie dostarczać wody do nadziemnej części rośliny. Jedynie dolne partie dostały to czego potrzeba.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja problem

Post »

Te "chore" gałęzie wyglądają faktycznie jak by były podsuszone... Więc przychylam się do zdania przedmówcy. A o pasożytach i chorobach u MCh jakoś do tej pory nigdzie nie czytałem, większość ludzi uważa ją za pancerną. Jeżeli coś z korzeniami jest nie tak, to nie wiem czy roślina przeżyje. Chociaż prywatnie ja w takim przypadku bym poczekał na dalszy rozwój sytuacji. Bo mojej przemarzła część pnia i MCh sobie z tym poradziła.
brukiew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2012, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja problem

Post »

dziękuję bardzo za pomoc. Może da sobie jakoś rade :)
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Metasekwoja problem

Post »

Moja półtora metrowa, posadzona 3 lata temu umarzła podczas majowych przymrozków, prawie wszystkie zielone części zbrązowiały :(
Adrian
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”