Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Witam,

Za naszym płotem jest pole ze zbożem. Dwa lub trzy dni temu właścicel wykonywał tam oprysk na chwasty przy niestety wietrznej pogodzie.
Wczoraj zauwazyłam, że wszystkie moje rośliny przy tym płocie mają sztywne poskręcane w dół, lub "pozamykane" liście.
Wyglądają w ten sposób: winorośle, maliny, topinambury, kilka lilaków i winobluszcze. Serce mi pęka jak na to patrzę bo tak ciężko jest mi utrzymać coś na naszej strasznie jałowej ziemi... :(((
Moje pytanie brzmi: czy te rośliny są do uratowania? czy mogę coś zrobić, żeby im pomóc? próbowałam spłukać jak najdokładniej ten środek, ale to juz jak zauwazyłam objawy, więc rośliny zdążyły go wchłonąć. Pomóżcie proszę :((
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Myślę że teraz to już za późno coś zrobić ... jedyne co to możesz dogadać się z rolnikiem o jakieś odszkodowanie ,a jak będzie się wypierał to policja :wink:
Oczywiście zapytaj czym pryskał te chwasty.
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Kurczę trzy lata starań :((((((((
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Czytałam , że sa jakieś środki na regenerację roślin np. po przemarznięciu na wiosnę. Może jest coś co można by wypróbowac w obecnej sytuacji? Nie mam juz nic do stracenia.....
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

+Meegan+ pisze:Czytałam , że sa jakieś środki na regenerację roślin np. po przemarznięciu na wiosnę. Może jest coś co można by wypróbowac w obecnej sytuacji? Nie mam już nic do stracenia.....

Dowiedz się co to za środek , jeżeli stężenie było tak silne że poparzyło resztę roślin to musiało być coś mocnego , po tym możemy dopiero działać. Środek się wchłonął w roślinę , mam nadzieję że cała nie będzie zamierać .
Były mrozy u Ciebie?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Spokojnie, nie nerwuj się, nie jest tak źle.
W zasadzie większość środków stosowanych na chwasty w zbożach nie powoduje zamierania roślin dwuliściennych(jednoliścienne są całkiem bezpieczne) tylko ich casową deformację i spowolnienie wzrostu(to wystarczy by pszeniczka je 'przegoniła' i 'udusiła' chwasty). W takiej sytuacji jak Twoja, wystarczy poczekac 2-4 tygodnie i rosliny zaczną normalnie żyć.
Możesz im pomóc stosując np. Asahi.
No i dopytaj co to było i niech sąsiad nie czuje się jak na bezludnej wyspie!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

dziękuję bardzo za Wasze podpowiedzi.
Mrozów nie było, a sąsiada usiłuję zlokalizować bo namiarów na niego nie mam. Na razie "załatwiłam" mu kontrolę inspektora ochrony śodowiska z gminy, czy ma sprawny opryskiwacz.
Maryann denerwuję się bo rozmawiałam już z przedstawicielem chwastox'u (aczkolwiek nie wiem jeszcze jaki to był oprysk) i on mi powiedział że niestety najprawdopodobniej stracę te rośliny. A trochę tego jest: całe poletko malin, 5 winorośli, 3 lilaki, kilkanaście winobluszczy, kilkadziesiąt topinamburów, nawet sumakowi się oberwało... :( półtorametrowa metasekwoja rosnąca przy tym samym płocie tez nie wygląda dobrze....

-- 21 maja 2012, o 14:03 --

O właśnie czytałam kiedyś o tym Asahi, tylko mi się nazwa zapomniała. Chyba to wypróbuję.
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

tym Asahi mozna opryskac np. tuje ?
Mati24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sty 2014, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

Ja bym nie ryzykował z Asahi, jest dobrym wspomagaczem do rozwoju roślin, ale co najwyżej do sadowniczych typu maliny itp. A tuje to w ogóle inna bajka.

Co do problemu z opryskiem na zboża, miałem dokładnie to samo!!! U mnie sąsiad powiedział używał Foxtrotu, ale na szczęście duża krzywda się nie stała, parę krzaków malin ucierpiało tylko... Najlepiej jest sprawdzić kartę charakterystyki oprysku, będziesz wiedział jaka substancja aktywna została użyta w oprysku i może jeszcze uda się zneutralizować jego działanie. Spytaj się sąsiada jakiego herbicydu (tutaj masz kartę charakterystyki) używał, może to ten sam?

Pozdro :)
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Szkodliwy oprysk na chwasty :(

Post »

A ja, bym ryzykowała z Asahi i z polskimi odpowiednikami, bo efekty stosowania i reanimacja są świetne.
W zasadzie wszystkie importy zmiętolonych, odwodnionych i półżywych tropikalnych roślin ozdobnych, są opryskiwane lub moczone w Asahi.
Dzięki kilkuletniemu doświadczeniu, spokojnie mogę polecić dolistne stosowanie na domowych roślinach ozdobnych - doniczkowych, ale także na uszkodzonych przymrozkami czy poparzeniami słonecznymi roślinach ogrodowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”