Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Krótko przesuszona borówka w sezonie najwyżej zrzuci kwiaty, owoce, czasem liście. Ta nie uschła całkiem.
U mnie też jedna odmiana już ruszyła, pozostałe nie zauważyły wiosny!
Twoja wygląda na zdrową. A gdzie jej się spieszy? Jeśli pozostałe warunki siedliska dziś sa spełnione to bym się nie martwił.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Borówka amerykańska - dziwny nalot

Post »

Na moich borówkach pojawił się dziwny osad. Pojawił się dość niedawno i tylko na 3 krzakach, które rosną już od roku, a nowy, który rośnie od dwóch tygodni ma się znakomicie. Były nawożone nawozem do borówek z Florowitu.

Oto zdjęcia:

Obrazek


Obrazek


/ Marek
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Marku u mnie tez jeden krzaczek tak wygląda.Nie przyglądałam się blizej co to jest ,ale profilaktycznie opryskaj jakims miedzianem.Ja swoje tez podlewam Florowitem i zakwaszam nawozem do kwasolubnych.Myśle ,ze to nic strasznego.Zobacz czy nornice nie podkopały korzeni?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Nornic na szczęście nie mam :)


Poszedłem z tym do ogrodniczego, bo nalot pojawił się praktycznie z dnia na dzień i dziś objął kolejne pędy...
Okazało się, że jest to mączniak. Dostałem jakiś środek do oprysku z firmy target za 5,5zł.

Roślinki są już po pierwszym oprysku - czy mam go powtórzyć? na opakowaniu o tym ani słowa, tylko podali jak sporządzić roztwór.

szkoda, że musiałem użyć chemii, raczej preferuję naturalne metody, ale krzaczki kosztowały prawie 100 zł i szkoda by ich było :roll:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ponowny oprysk wykonaj za około 14 dni. A jaka jest nazwa preparatu? Przeczytaj http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1400
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Dziękuję Erazm, czytałem tą stronę, ale o mączniaku tam ani słowa. Powtórzę więc oprysk, choć dziś zostało już tylko kilka miniaturowych białych kuleczek, a osad praktycznie zniknął.


Preparat to: TOPSIN M 500 SC - cholernie szkodliwy, dlatego mam nadzieję że już go nie będę musiał używać bo obok rosną truskawki.
zofjas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2008, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

To też pewnie będzie mączniak

Obrazek
zofjas
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

no tak tak....
że też ptakom udaje sie "trafiać" centralnie w każdą gałązkę... i do tego na ich gówienku (przepraszam za wyrażenie) rosną białe kuleczki podobne do pleśni :wink:
bogracz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2008, o 16:44
Kontakt:

Post »

No właśnie, może mnie ktoś podpowie co się dzieje z naszymi borówkami. Mam dwie odmiany Patriot i Bluecrop. Obie posadzone miesiąc temu. Wypuściły liście i nagle coś się zatrzymało. Na końcach liści, konkretnie na czubkach pojawiło się coś brązowego, wygląda jak by liść zasychał. Podobne objawy są na liściach które dopiero wybiły z łodygi. Dziwnie to wygląda. Może to objawy nocnych przymrozków, może przesuszenia a może choroba ?
Jeżeli ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na pytanie będę wdzięczny.
Pozdrawiam,



------------------------------------------------
Gotuj z pasją w plenerze ... www.bogracz.pl
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska". W dziale diagnostyki powinna być odpowiedź.
Jak sobie przypominam w temacie "Borówka amerykańska" cz. 1 lub 2 Janusz z PO pisał o chorobach.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Fidelio pisze:... mam ją wykopać podpowiedzcie proszę!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Wykopiesz ją dopiero jak uschnie. Jest zawsze szansa, że "odżyje". Pilnuj wilgotności gleby pod nią. Przytnij jej czubki pędów. Po posadzeniu najpierw musi się ukorzenić w nowym podłożu.
Na zdjęciu wygląda na zdrową. Czekaj cierpliwie na rozpoczęcie wegetacji.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Coż, Twoje zaniepokojenie jest zaraźliwe. Zrób może nowe zdjęcia. Ponadto na starym zdjęciu widać 'puszczone' pączki, a teraz ich nie ma?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mam nadzieję, że pod borówką masz kwaśną ziemię...
O ile tak, to nie powinno być zbytniego kłopotu z przyjęciem w grunt.
Jakub . . . . .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”