Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Kiedy sadziłam pomidory w tunelu nie miałam takiego wyobrażenia,jak widzę to dziś,
po prostu mają za ciasno,juz się stykają listkami,a dopiero jest 2-gie grono,ale co
najgorsze( ale też to bardzo dobrze) one już owocują.
Moje pytanie ..czy można przesadzać pomidory z owocami ( owoce takie jak duża śliwka )
w dodatku muszą iść do gruntu,bo w tunelu już nie ma miejsca .
muszę też przesadzić z tunelu do gruntu paprykę,pomidory ją zasłaniają,ale jeszcze nie owocuje ,to chyba jej nie zaszkodzi.
Mam wrażenie, ;:174 że to większy problem pomidory z owocami przesadzać.
Pomóżcie proszę.......
Emilka
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Emilko, wrzuć kilka fotek, będzie łatwiej doradzić. I napisz jaki jest rozstaw pomiędzy pomidorami w rzędzie (w cm) i pomiędzy rzędami. Może jednak da się inaczej zwojować? ;:224
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Brzoskwinko
nie jestem teraz na działce,siedzę w domu na kanapie i tak myślę,że odległość (na oko )
pomiędzy pomidorami od łodygi do łodygi ,to ok.45 cm.(nie sadziłam z miarką w ręku, a szkoda )
Pomidory prowadzę na 2 pędy ,mąż mi radzi ,aby jeden wycięła.
Zdjęcia dopiero będę mogła zrobić za 3 dni.
A w ogóle to przesadza się pomidory owocujące ?
Pozdrawiam
Emilka
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

No można, ale one to odchorują i zatrzymasz ich rozwój... Nie ma sensu. Dużo na tym stracisz.
45cm to nie jest źle. Jak tylko będziesz mogła to pomierz i zrób fotki. Jak jest ciasno to ja bym prowadziła na 1 pęd. Jeśli są już dwa grube pędy to jeden bym ogłowiła by nie rozwijał się dalej i nie zagęszczał. Możesz jeszcze sznurki pochylić jakoś by zyskać przestrzeń.
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

U mnie też za ciasno. Przepisowe 50 cm nie wystarczyło. Ale na pewno nie będę ich przesadzał. Najwyżej prysnę w sezonie od grzyba/
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Czyli nie jest tak źle,pomierzę wszystko jak tylko znajdę się na działce (teraz biorę antybiotyk zaziębiłam
się na działce, z upalnego tunelu wychodziłam na zewnątrz był silny wiatr, i teraz kaszel mnie zamęcza )

Posadziłam duże odmiany Gargamele ,Bawole serce,Makarena,Mal.Ożarowski,Mal.Holenderski,Hektor,
Bruklin.
zrobię tak jak mi radzicie.
dziękuję.
Emilka
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Wymierzyłam i okazuje się ,że chyba nie są posadzone za ciasno 45x50cm .,50x50cm
chociaż odmiany Bawole serce,Malinowy Olbrzym,Gargamel,Makarena są wysokie
może później zrobić się ciasno.
pozdrawiam.
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Brzoskwinka dobrze radzi. Waga napisz jeszcze na jakiej powierzchni i ile sztuk masz tych pomidorów. Ja do namiotu 2x4m upchnęłam 23 krzaczki do tego 2 papryki i 2 bazylie. Ponadto mam jeszcze 6 pomidorów w donicach, które wedrują tam gdzie jest miejsce. Planuję że zajmą miejsce po maskotkach, które w lipcu często sie kończą, w sytuacji zbytniego zagęszczenia wylecą na zewnątrz. Większość pomidorów prowadzę na 1 pęd z wyjątkiem 2 maskotek (to są niskie kuliste krzaczki), 2 koktajlowych ze sklepu (które sa wielką niewiadomą) i 3 potomków nr 36, który był w ubiegłym roku samokończący.
Dorota
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Dorcinda, maskotki u Ciebie kończyły się już w lipcu?? U mnie owocowały aż do września... Niczego specjalnego wokół nich nie robiłam, nawet nie pryskałam ;:224
Pozdrawiam! Tereska :)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Nie pamietam czy to był lipiec, może początek sierpnia, ale maskotki u mnie zawsze pierwsze zaczynają owocować i pierwsze sie kończą, przy czym co dziwne prędzej kończą się w namiocie niz w gruncie. Teraz tak myślę i może one są po prostu zagłuszone przez wieksze krzaki.
Dorota
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Dorcinda
aa.. to Twoje pomidorki mają luzik
u mnie jest tak..
Tunel 4x6m wys 2.5m (przed chwila wszystko policzyłam)
51 szt pomidorów (wszystkie wysokie)
30 szt ogórków
5 papryk
odległości które podałam ,takie są,ale zdarzają się też mniejsze,ja widzą że się robi ciasno

i jutro będzie drugi namiot 3x3m wys 2.5m (kupiłam na Al..... namiot ogrodowy bo potrzebna mi z tego jest konstrukcja ,3 strony i dach będzie pod folią,
mam jeszcze w donicach 6 szt bawole serca i 2 koraliki ,wszystko to pójdzie do drugiego tunelu,mam zamiar jeszcze z dużego tunelu przesadzić kilka pomidorów,które jeszcze nie owocują ,i 5 papryk.
pozdrawiam.
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

waga2012 pisze:Dorcinda
aa.. to Twoje pomidorki mają luzik
Nie taki luzik, ja mam 27 roślin na 8m2 a Ty 86 na na 24m2, do tego mam jeszcze mienie ruchome w donicach, czyli podobne zatłoczenie. Ale, jak już pisalam co się da poprowadzę na 1 pęd, a donice będę ewakuować.
Dorota
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Pomidory posadzone za ciasno, co zrobić ???

Post »

Mam ten sam problem - wiem, jaka powinna być rozstawa pomidorów, co mnie podkusiło, żeby mimo to wsadzać tak gęsto? ;:223 Wiem, po prostu żal było każdej sadzonki... patrzę na moje pomidorki i jestem z lekka przerażona - na poletku 1,5 x3,5 mam 23 sadzonki pomidora (wszystkie wysokie) i 4 papryki cayenne. Póki co wszystkie prowadzę na 1 pęd. Mają już zawiązki kwiatów, szkoda wyrzucać. Niektóre stykają się liśćmi. Czy mogę wyłamywać w takich miejscach pojedyncze listki z liści? Dodam, że poletko jest w gruncie, jest położone osobno, tak więc z każdej strony tego prostokąta jest "przewiew". Co o tym myślicie, dam radę z nimi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”