Tuje usychają w środku drzewka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
extragarden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kielce
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Może zbadaj pH gleby żeby się zorintowac.
Jaki charakter ma ziemia macierzysta na twojej działce?
Nawożenie naturalne kompostem i ziemia torfową jest mniej ryzykowne i daje efekty bardziej trwałe, mozna lekko okopać rośliny i podsypać je workowanym torfem dobrej jakości.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Sprawdzę bo nie jestem pewnien, nie pamiętam na 100%, ale ostatnio wahało się bodajże koło 6ph.
Myślę podlać je gnojówką z pokrzyw i gnojówą z samej trawy.
Awatar użytkownika
extragarden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kielce
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

pH 6,5 byłoby doskonałe, ten sposób, który opisałeś będzie w sam raz :D
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Tak to wygąda. Co 3 drzewko ma takie niby niegroźne aczkolwiek jednak uschnięte gałęzie. 1, 2, czasem 3 na sztukę.
Kupiłem nawóz do żółkiejących, podsychających igaków czy to dobry pomysł?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiele tego jest z reguły, ale zastanawiam się czy z czasem jeśli odpowiednio nie zareaguje to się mocniej nie rozwinie :/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Nie, to nie jest dobry pomysł z jakimkolwiek nawozem do przesadzonych krzewów.Musisz się liczyć z tym, że decydując się na taki zabieg (powinno się go tak dużym krzewom oszczędzać :roll: ) nie unikniesz uszkodzenia korzeni i teraz niektóre gałęzie mogą zamierać.
Żywotnik ogólnie nie lubi mało przepuszczalnych gruntów i zalewania korzeni, wtedy może cierpieć na pojedyncze zamieranie gałązek, bo korzenie w zbyt gliniastej glebie mogą atakować choroby grzybowe.
Teraz nadmiernie może podlewając i dodatkowo okrywając glebę folią utrudniasz wymianę powietrza w korzeniach i fundujesz prawie takie same warunki korzeniom.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Zciągam folię zatem. Niech odetchnom sobie. Kupiłem sporo worków kory, nic z tego bo trawsko wywaliło po grubo ponad 2 miesiącach nawet pod wolią masakrycznie.
Zciągnę ją będzie jeszcze gorzej, ale jak to się mówi rybki albo akwarium. :) Dzięki za pomoc przynajmniej wiem co jest przypuszczalnie powodem tego podsychania.
Awatar użytkownika
extragarden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kielce
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Włókninę rozłóż i wysyp korę, nawóz zostaw na potem, tak chyba bedzie najlepiej, wytnij te brazowe gałazki, bo poza tym że zasłaniają światło pozostałym to tylko szpecą drzewka.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Wszystkie te zabiegi nie wiele pomogły. Mamy już październik i moje drzewka wyglądają tak:

Obrazek

Wszystkie. Folia jest usunięta i położona starannie specjalna czarna folia na chwasty, na niej jest trochę kory. Miejscami bo dopiero zaczołem rozsypywać.
Może powiększyć otwory pod drzewkami, wyciąć większe? Są takie że widać trochę ziemi. Jak na zdjęciu mniej więcej, u niektórych większe.
Nie mają średnicy szerokości drzewka (w jej najszerszym miejscu), ponoć tak powinno być, czy to prawda?

I najważniejsza sprawa, kupiłem "nawóz do iglaków" przeciw brązowieniu igieł" Ponoć likwieduje wszystkie objawy niedoboru magnezu i likwiduje brązowienie igieł. Firma Biopon.
Zalecanym terminem na opakowaniu jest III-XII "posypywanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni powtarzać 3-4 razy co 2 tygodnie."
Sądzicie że teraz początkiem paździenika jak zaczne ten zabieg mogę rośliny wyeczyć? A jak rozpoznać że to nie ten powód, tylko np. choroba grzybowa?

Pomóżcie proszę. :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Pomóc się nie da, bo to nie jest choroba grzybowa, ani brak magnezu, tylko zwyczajne skutki uszkodzenia spowodowanego przesadzaniem. Nietrudno zrozumieć, że iglak transpiruje nieustannie, a przesadzając uszkadza się korzenie i by się ratować drzewko musi zrzucić część igieł, albo całych gałązek.Zrobi to właśnie jesienią.Przesadzania powinno się unikać, albo liczyć z tym, że znacznie je to osłabi i straci na urodzie nieodwracalnie.Suche gałązki opadną iglak zrobi się luźniejszy i będzie jakoś żył dalej, tylko trzeba czasu :wink:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Ludzie, nauczcie się w końcu że agrotkanina/agrowłóknina to nie żadna folia
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Piotrek nie masz co się tak rzucać, bo skoro w sklepie ogrodniczym poprosiłem o czarną folię na chwasty gość podał, kupiłem i zrobiłem to jakieś dwa, trzy razy w życiu to nie zastanawiałem się czy poprawnie to nazwałem czy nie skoro wiedzieli o co chodzi. Teraz znam poprawną nazwę - agrotkanina tak?? Bedę pamiętał. A agrowłóknina to chyba taka biała tkaniana raczej co się kładzie na rośliny przeciw chłodom i przymrozkom. Jeśli tak to się nazywa będę pamiętał :P

Seli - czli ten nawóz jest niepotrzebny. A czy zastosowanie go może zaszkodzić? Trochę bym "dowitaminizował" rośliny profilaktycznie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Na zimę nie stosuj żadnych nawozów do przesadzonych iglaków, nawet 'jesiennych'.
x_a-n
---
Posty: 434
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje usychają w środku drzewka

Post »

Po prostu zapomnij o nich i zostaw je w spokoju . Same dadzą sobie radę i żadnych nawozów .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”