Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
filip11
200p
200p
Posty: 275
Od: 9 mar 2007, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WOLSZTYN
Kontakt:

Post »

Mi niestety jak co roku kawom brązowieją liście :x. Nic na to nie potrafię poradzić chodź próbuję wielu sposobów. W gruncie rzeczy czego to może być przyczyna?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

ja też hoduję od roku kawę, ma ładne listki, przyrasta ale od spodu liscie gubi dosyć regularnie, ma pewno specyficzne wymagania i my w domach nie umiemy jej dogodzić, na pewno jej nie przelewam, staram się też nie zasuszać, ale myślę że sedno sprawy może tkwić w twardości wody i pH podłoża, kawa jest raczej nastawiona na lekko kwaśny odczyn.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

Jeszcze jedno pytanie czy uda mi się w warunkach szklarnianych wychodować własną herbatę i kawę i ile sadzonek trzeba (czy właściwie nasion oferowanych na allegro) powinienem wysiać zeby uzyskać satysfakcjonujące plony na użytek własny i czy mogą te dwa gatunki bytować w jednej szklarence. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja się na hodowaniu kawy nie znam, ale o ile pamiętam, to plantacje zakłada się w Afryce, Ameryce Południowej itp. CIEPŁYCH miejscach. W szklarni to chyba mało opłacalne, szczególnie, że w naszym klimacie musiałbyś mocno grzać i oświetlać swoje uprawy i wcale nie jest pewne, czy owoce zdążyłyby dojrzeć. Herbata? pewnie wyrośnie, ale jakiej jakości? Jak potem fermentowałbyś liście? A może chodzi ci o zieloną? A o jakości nasion z Allegro napisaliśmy już całe tomy na forum, są kiepskie i szans na własną hodowlę masz raczej mało.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Oba gatunki o które pytasz nie nadają sie do uprawy w naszym klimacie - szczególnie kawa jest skazana na całkowite fiasko... nie jesteś w stanie zapewnić roślinom wystarczających (nie mówiąc o optymalnych) warunków, żeby liczyć na owocowanie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moja kawa jest malutka.

Obrazek Obrazek
izaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 maja 2008, o 20:43
Lokalizacja: Łódź

Problemy z kawą

Post »

Witam :)
I bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemów mojej sadzonki kawy. Przeczytałam encyklopedię i inne wątki na temat kaw, ale sprawa nadal nie jest dla mnie oczywista.
Sadzonkę kupiłam rok temu. Mam wrażenie, że prawie w ogóle nie rośnie. Co może być przyczyną? Nie nawoziłam jej wcześniej (ten błąd już naprawiam). Niepokojące są też te brązowe plamki na zakończeniach liści. Roślina na pewno nie jest przelewana, nie wystawiam jej też na słońce - stoi w sporej odległości od okna, na półce. Może powinnam ją przesadzić? Czy uniwersalna ziemia do roślin zielonych będzie dobra? Np. 'terra osmocote', bo taką ostatnio kupiłam.
Dziękuję z góry za rady :)

Zdjęcie nieaktywne/mod.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie rośnie dlatego że ma nie prawidłową ziemię, dostała od razu za dużą doniczkę i rosła zapewne w system korzeniowy a nie w liście a końcówki liści schną bo masz za suche powietrze, przesadź ją do doniczki tylko o 2-3 cm większej w średnicy w ziemię dla palm lub uniwersalną z dodatkiem 1/4 ziemi dla paproci na dno doniczki dając drenaż z keramzytu lub żwiru, na podstawek również keramzytu(powinien być cały czas wilgotny ale nie zalany wodą by doniczka stojąca na nim nie stała w wodzie), codziennie możesz rano lekką mgiełką wody zrosić liście roślinie, zacznij dwa tygodnie po przesadzeniu nawożenie, najpierw pierwsze trzy podlania dawką o połowę mniejszą od zalecanej przez producenta potem normalną, ustaw w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio w promieniach słonecznych. :D
edith
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 maja 2008, o 12:31

Post »

Witam, moja kawa do tej pory pięknie rosła, w marcu tego roku po zimie dziwnie sie zachowuje. Wypuściła rachityczne słabo zielone listki, stare liście zbrązowiały na końcach i spadły. Wyciągnęłam ja z doniczki i wymieniłam ziemię na nowa torfową, podlewam odstana wodą, albo przegotowaną i stosuje do wszystkich moich kwiatków nawóz do roslin zielonych Biopon uniwersalny.

Obecnie wygląd jak na zdjęciac, co jej jest?.
Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mało światła w okresie zimowym i zdecydowanie za suche powietrze - ot masz przyczynę wyglądu kawy. :D
edith
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 maja 2008, o 12:31

Post »

Dzięki za odpowiedz.
Suche powietrze to się zgodzę, ale że mało światła będe polemizowała :) , stoi w rogu między dwoma oknami, wschodnim i południowym, od 2 lat. W zeszłym roku rosła jak szalona, w tym cos posmutniała a miejsce ma to samo. :roll:
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Z tym otrzymywaniem nasion to nie byłabym taką pesymistką ;) Słyszałam od osoby doświadczonej w tym względzie, że można z kawy uzyskać owoce, a nawet uprażyć nasiona w piekarniku. Dlatego czekam aż mój zielony krzaczek wypuści pąki ;)
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Zagrzybione sadzonki kawy

Post »

Kupiłam sadzonki kawy wiosną i okazało się, że są zarażone grzybem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Dzięki czytaniu tego forum szybko zidentyfikowałam problem. Liście miały charakterystyczne plamy, a od dołu łodyga nie była zielona, tylko pociemniała, jakby pokryta czymś.

Zastosowałam oprysk przeciwgrzybowy i dałam w ziemię pałeczki przeciwgrzybicze. Widać było jak łodyżka zaczyna się złuszczać, a zarażone liście usunęłam, były całkowicie poskręcane, poplamione. Akcja trwała miesiąc, w trakcie walki z grzybem przyrosty były małe, a nawet listki takie zwyrodniałe, niektóre jak poszarpane. Teraz wszystko ustąpiło.
Zraszam je codziennie, nowe liście rosną dorodne, błyszczące i "czyste"

Ale martwi mnie, że ta ówcześnie zarażona część łodygi nadal nie wygląda zdrowo, ta część nowa jest zielona i grubieje, a tamte dolne części jakby były zdrewniałe, albo pokryte szarym
Obrazek Obrazek

Na widocznym na zdjęciu liściu plama nie powiększa się i nie wiem, czy usunąć ten liść?
Podejrzewam, że moja radość, że uporałam się już z grzybem była przedwczesna. :)
Góra wygląda dobrze, ale to co od dołu nie podoba mi się. Czy kurację mam powtórzyć?

Jestem ciekawa kiedy kawa zaczyna puszczać pędy boczne, bo moje mają tylko pojedyncze pędy i pną się w tylko górę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”