Trawnik po zimie cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witku, to się nazywa pozytywne myślenie :wit muszę spróbować.
macias
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2012, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

macias pisze:Witam,
Trawa barenbrug exclusor wysiana 08.05.2012 razem z trawą nawóz do wysiewski substrala.
1,5 tygodnia temu zastoswałem nawóz yara mila complex.

Efekty jak poniżej, wszystko fajnie tylko nie wiem co zrobić aby trawnik był soczyscie zielony na całej powierzchni.
Gdzie nie gdzie bardziej żółte miejsca, zastanawiam się nad jakimś nawozem z większą ilością żelaza, np. ten -> http://www.florovit.pl/florovit-nawoz-d ... a--p2.html

Trawnik:

http://img688.imageshack.us/img688/9046/84627191.jpg

Z góry dziekuje za wszelkiego rodzaju sugestie.
Chciałbym tylko powiedziec , że po nawozie ze znaczą ilością żelaza, trawnik wyglada o niebo lepiej (po 5 dniach od nawożenia ) ;:138

http://img856.imageshack.us/img856/6470/79463155.jpg

Pozdrawiam
Ajka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2012, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ogrod2000 mam pytanie. Od początku sezonu stosuje się do Twoich rad i mam już prawie idealny trawnik. A było sporo zachodu bo budowane zimą igloo zostawiło duże zniszczenia w postaci pleśni pośniegowej.

Prawie bo zaczęły mi pojawiać się suche końcówki. Ale nie takie same końcówki tylko jest to długość kilku centymetrów, taki suchy badylek a na dole wychodzi zielona trawa. I jest tego coraz więcej. Masz może pomysł jak się pozbyć tych suchości żeby trawa sobie beztrosko rosła ;). Bo raczej nie uśmiecha mi się wizja strzyżenia nożyczkami każdego źdźbła.


Dziękuję.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Możliwe, problem dotyczy kosiarki, a dokładniej noża.
Jest to częsta przyczyna wysychania liści.

Łatwo sprawdzić, czy nóż jest ostry, przyglądając się listkom trawy.
Wyrwij jeden i przyglądnij się części uciętej.
Jeśli jest "pędzelek" należy naostrzyć nóż.
Prawidłowo ucięty ostrym nożem liść wygląda jak "diabełek"
dwa różki po boku i pusty gładki środek.
BartekB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lut 2012, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ja mam chyba właśnie taki problem, bo dzisiaj kosiłem trawę nową kosiarką używana dzisiaj po raz pierwszy.
Po skoszeniu trawnik był calutki dosłownie siwy, a jak przyglądałem się źdźbłom trawy to były nie ucięte a poszarpane ;:145
A więc, czy nóż w nowej kosiarce też należy naostrzyć przed pierwszym koszeniem :?: A może źle jest założony i tnie trawę nie tą częścią co trzeba, ale ja noża nie zakładałem, on już był przykręcony po wyjęciu kosiarki z pudła :roll:
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Wszystko zależy od Twojego podejścia do estetyki. Ja wymuszam na swoich pracownikach w przypadku ogrodów prywatnych wymianę / ostrzenie noża co 800m2, lub w przypadku niektórych gatunków traw stosuje kosiarką wrzecionową.

-- 1 lip 2012, o 23:12 --
ogrod2000 pisze:Wszystko zależy od Twojego podejścia do estetyki. Ja wymuszam na swoich pracownikach w przypadku ogrodów prywatnych wymianę / ostrzenie noża co 800m2, lub w przypadku niektórych gatunków traw stosuje kosiarkę wrzecionową.
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ajka - a masz moze zdjęcia tej trawy? Bez zdjęcia trudno coś powiedzieć, ale u mnie było podobnie, tylko to nie kosiarka była winna, a chwastnica :(
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

A u mnie nowy problem, różowa pleśń ;:223 Podpowiecie czym to prysnąć? Bo bez tego chyba się nie obędzie... Pewnie Wam trudno w to uwierzyć ale niektórzy w kraju mają mokro i zimno :|
Krzysztof66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 maja 2012, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

ogrod2000 pisze:
Krzysztof66 pisze:Dzięki. Czy oprócz kredy, jeszcze coś dodać. Może doktora ogrodnika forte?
Nie znam tego nawozu, w internecie jest też brak specyfikacji.

Zacznij odkwaszać kredą co miesiąc sprawdzaj pH.
Działanie kredy powinno zacząć ujawniać się po 3 miesiącach
Kredę stosujesz co 2-3 lata.
Nawozy turbo czy jakiekolwiek z dużą ilością azotu zakwaszają podłoże.
Na to należy zwracać uwagę.
Dzięki, Dzięki Mistrzu Efekt szybszy niż myślałem, a po wapnie śladu na wierzchu nie ma. Ale nie ukrywam, że trzy tygodnie po wapnie dałem "ogrodnika forte" w dawce 2/3 tego co zalecają. Trawa ruszyła, zagęściła się i dostała koloru. Od paru dni jakby lekko żółkła ( miejsca w których było mniej nawozu, bo tym razem siałem ręcznie). Czy teraz mogę coś podsypać. Nawóz siałem 12 czerwca. I jeszcze jedno pytanie. Czy już mogę rozbić dosiewkę, czy najpierw sprawdzić pH i poczekać?
ROBERT1988
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

OGROD2000 mam pytanko .


Zastosowałem w tym roku nawóz Substral 100dni dla traw.
W myśl Twojej teorii postanowiłem to uzupełniac nawozem dolistnym , a mianowicie Ekolist Standard w którego skład wchodzi:
Azot w formie amidowej-10%,
Tlenek potasu-6%,
Tlenek magnezu-2,7%,
Bor-0,41%,
Miedź-0,41%,
Żelazo-0,08%,
Mangan-0,04%,
Molibden-0,0016%,
Cynk-0,24%.

Wg ulotki stężenie dla zbóż i innych roślin to ~1%
Powiedz mi proszę co jaki czas powtarzać nim oprysk ,aby trawa była ładna i zdrowa.
Mam nadzieję ,że ten nawóz nadaje się do zabiegów poprawiających wygląd traw.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Trawa jest specyficzną rośliną i znacznie szybciej rosnącą do tego przycinaną. Podawanie dolistnych nawozów jest szybkim sposobem na odbudowę, dokarmianie systematyczne trawnika. Pamiętać należy, że podany nawóz wprost na liść pozostaje w nim, a wraz z koszeniem traci zgromadzone substancje odżywcze. Mając powyższe na uwadze nawozy płynne podajemy po każdym koszeniu lub co 14 dni. Stężenie cieczy roboczej należy wówczas zwiększyć do 3%, aby uzyskać szybszy efekt i prawidłowo odżywić koszoną trawę.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

A co z różową pleśnią?
ROBERT1988
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Czyli jeśli zastosuje stężenie 3% to też będzie dobrze i nie spali trawnika?

Wnioskuję ,że najlepiej jest pryskać dzień lub dwa po koszeniu tak?

Ogród2000 jeszcze powiedz mi czy ten nawóz który wyżej opisałem jest wart stosowania na trawniku , czy może zalecasz zmianę na coś innego w przyszłości???

Z góry dziękuję za pomoc .
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”