Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.1(2006-2014)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
cindirella85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2010, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

wszystko jest- dobra ziemia, dobry dren, duża donica,dobry odpływ wody,stoi na polu ma ciepło i wilgotno - sami wiecie jaka ostatnio pogoda :)Przynajmniej na południowym wschodzie:)

Kurcze, boli mnie to ze do polowy kwietnia miał te 2 listki zieloniutkie i nagle coś mu odwaliło i zaczęły żółknąć....to było wtedy jak długo słońca nie było, ale może to tylko zbieg okoliczności? Nie może być aż tak wrażliwy :D
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Piotr napisz cos o tym zadolowaniu w ogrodku, czy ma to jakies znaczenie dla cycasa, moj stoi jak zaklety, ale u mnie sloncem jest problem temp od 10 do 20 stopni i malo slonecznych dni zasilam go, ale nie podlewam, bo on wilgoci ma od groma i ciut, ciut.
Joanna
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Nie wiem mój jeden po zadołowaniu 5 liści puścił drugi najmniejszy zrzuca i pewnie puści i najstarszy nie był dołowany ale przymierza sie do nowych liści zadołowałem bo wilgoć ciągną z podłoża i są z strony południowej. Ten co puścił nowe liście to zrzucił liście w grudniu i teraz nowe puścił, najmniejszy te liście ma z ubiegłej zimy a ten najstarszy to stała sama kłodzina ze 2 lata i potem dopiero liście puścił te liście górne ma z grudnia ubiegłego roku i teraz gdzieś puści pewnie nowe.
Obrazek Obrazek Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1561
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Mój kupiony pod koniec lata ub.roku stoi na zewnątrz,przesadzony, w ciepełku i zauważyłam,że właśnie coś zielonego się kluje.
Ciekawe, czy liść będzie taki jak te z którymi kupiłam.
Cyknę jak będzie lepiej widać.
Wiecie jaka paskudna była zima, a on siedział w chłodzie, nieogrzewanej sieni, praktycznie nie podlewany.No i spokojnie przetrwał.
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Wszyscy, ktorzy przychodzili do mnie mazyli o sagowcu jak mowilam jak uprawiac, to i tak robili po swojemu i rosliny umieraly, wiele razy sagowce widzialam wystawione na smietnik, wiec jak tu kogos obdarowac taka roslinka a pozniej patrzec jak umiera. Po za tym nie chce mlodych kosztem starej rosliny, ale moze ma za malo nawozu bo maluchow jest chyba 5 czy 6, wiec one pewnie tez ciagna z rosliny macierzystej. To wszystko wina mojej mamy, kilka lat temu jak moj synek byl maly dalam swojego sagowca do mamy na przezimowanie, a ta co, od razu go przesadzila, nawozila przez cala zime i jeszcze przysypala mu klodzine, wiec zwariowala roslina i wypuscila mlode.
Joanna
klwsz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 gru 2011, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Cześć,
Dzisiaj upolowałem na giełdzie kwiatowej wymarzonego Cycasa. Kłodzina tego egzemplarza jest całkiem okazała, natomiast liście wydają się dość krótkie (ok. 35cm) - czy to oznacza że czegoś mu brakuje?
Kłodzina Cycasa już dość szczelnie wypełnia doniczkę (śr. 19cm, wys. 18cm) - do jakiej donicy powinienem go przesadzić?
I już nieśmiało na koniec podpytam, jak stary może być kupiony przeze mnie Sagowiec?
Obrazek

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witaj
Krótkie liście to symptom tego ,że roślina wypuszczała je w optymalnych warunkach świetlnych , czyli pochodzi z plantacji południowo europejskich lub z rejonów Azji połudnowo wschodniej. Jej wiek to na moje oko 10 lat lub lepiej . Możesz ją przesadzić do donicy większej np 30 cm średnicy . W tym sezonie może już nie wypuścić kolejnego piętra liści , ale to nie jest reguła. W zimie zrób jej odpoczynek , czyli mimimalne podlewanie i w miarę chłodne pomieszczenie w granicach 5 do 10 stopni Celsjusza. Natomiast jeżeli roślina będzie miała za ciepło , to w lutym albo marcu wypuści nowe pietro liści , które z braku odpowiednich warunków świetlnych będzie wybiegnięte (nienaturalnie długie).
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Postanowilam towarzystwo wiecej dokarmic, raz w tygodniu daje nawoz, zobaczymy co z tego bedzie.
Joanna
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Ja swoje nawoz 2 razy w tygodniu małymi dawkami :D
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Piotr a ja jakie to sa male dawki? U mnie jest jeszcze problem nawadniania, nie moge za duzo podlewac, bo sagowiec az tak za woda nie przepada, a u mnie przynajmniej raz dziennie pada, boje sie by nie zostal przelany.
Joanna
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Musisz go przesadzić, bo długo tak nie pociągnie.
Za rok dwa uschnie, gdyż nie będziesz w stanie go podlać.

Tak się doniczkuje sagowce, które zostały pozyskane z plantacji.
Sagowiec to przeżyje, koszt transportu jest niższy, ale potem trzeba go dobrze ukorzenić.
Małe liście mogą być też oznaką skarłowacenia, ze względu na brak substancji odżywczych.
Gdy tylko kłodzina wypuści liście dla pośrednika jest gotowa do sprzedaży.
Nikt nie czeka, aż wyrosną korzenie.
Liście wyrastają dzięki zapasom skrobi w kłodzinie, ale taki "akumulator" ma ograniczone możliwości.

Nawet największy deszcz nie nawodni Ci rośliny, która praktycznie wypełnia doniczkę.
O tej porze roku ziemia powinna być wilgotna, a nawet zimą nie powinna zupełnie przesychać.
Awatar użytkownika
mandusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witam :D

Zostałam właścicielką sagowca, którego sąsiadka chciała wyrzucić. Żal mi się go zrobiło.
Do tej pory nie miałam cykasa, wiec nie mam pojęcia o jego hodowli.
Potrzebuje pomocy w doprowadzeniu go do porządku.

Dostałam go takiego jak na zdjęciach, z zieloną roślinką gratis :roll: (już jej nie ma :))
2 długie łodygi na zawiniętych końcach usychają - zostawić je czy obciąć.
Czy mogę go przesadzić pomimo, że puszcza nowe łodyżki? Czy biała doniczka ze zdjęcia może być?
Dodam, że od spodu widać przez otwory w doniczce korzenie.
Sama kłodzina jest twarda.

Będę wdzięczna za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Madlena
------------------------------------------------------------------------------------------
Myślisz, że kobieta to słaba płeć ?? Spróbuj przeciągnąć w nocy kołdrę na swoją stronę !!
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Moim zdaniem roślinka powinna byś na polu teraz w słoneczku bo znowu wypuści długie liście a doniczka nie wiem moim zdaniem zawysoka i wstrzymał bym sie z przesadzaniem
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”