Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Cięcie Czereśni zakończone. 8-)
Chyba pobiłem rekord w ilości czasu spędzonego nad cięciem pojedynczego drzewa... 8 dni. ;:173
Jak widać ograniczyłem rozmiary korony, poprzez skrócenie gałęzi bezpośrednio nad niższymi odgałęzieniami. Usunąłem również sporą ilość gałęzi ze środka korony, co przyczyniło się do prześwietlenia drzewa (mniejsza wilgoć chyba zmniejszy ryzyko raka b.). Ponadto oczyściłem wszystkie rany i wykonałem oprysk Miedzianem 350 SC. Wszystkie miejsca ingerencji zabezpieczałem od razu mieszanką Funaben + Miedzian 350 SC (20%).
Obrazek
Obrazek
Poniżej zamieszczam zdjęcie pokazujące chorą, północną część drzewa (na lewo) oraz zdrową, południową (prawo) już po cięciu.
Obrazek
Przykład gałęzi z części północnej:
Obrazek
I przykład z części południowej dla porówniania:
Obrazek

Sposób, w który skracałem gałęzie przedstawiony poniżej:
Obrazek
Nie wiem, czy mam niepokoić się faktem, że z rzazów wycieka guma (zdjęcie poniżej), pomimo starannego zabezpieczenia i suchej pory cięcia.
Obrazek

Dodam jeszcze zdjęcie pnia z widocznym pęknięciem, które w mojej ocenie może być powodem złej kondycji połowy drzewa. Zastanawiam się, czy na przyszłą zimę może pomóc owinięcie go jakąś porowatą tkaniną.
Obrazek

All photos uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 506
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witajcie!
czy tak wygląda czereśnia, którą dopadły mszyce, czy raczej to coś innego?
drzewko posadzone na wiosnę, ale niestety niedopilnowane, zdołałam jedynie gałązki poodginać, mimo tak fatalnego wyglądu rośnie, nie mam zdjęcia całości, postaram się wieczorem wstawić więcej fotek, małżonek szanowny wybiera się na budowę, to dostanie zadanie (druga czereśnia jakoś dziwnie rośnie :roll: )


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Skromnie proszę jeszcze o jedną radę. Potrzebuję instrukcji obchodzenia się z wieloletnimi, trudno gojącymi i poszerzającymi się ranami na czereśni.
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us

Powyżej zdjęcie typowej rany. Aktualnie szeroko opryskana miedzianem i pomalowana jego mieszanką z Funabenem. Na początku byłą zwykłą raną po cięciu i się goiła. Potem poszła guma. Następnie obumarła kora wokół. Zdjąłem korę i Funabenem. Potem martwica rozeszła się jeszcze szerzej... i tak w kółko. Czy opłaca się w ogóle coś przy tych ranach robić i czy coś jest w stanie pomóc?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Prawdopodobnie schnie bo susza. Drzewko wygląda że młode to pewnie korzeni ma mało, a wystawione na słońce i wiatry jako na patelni...
Teraz już niewiele zdziałasz, liście przyschły; podlać można i tyle. Co też należało raczej wcześniej czynić... Wygląda że na ten rok rośnięcie już zakończyła lecz jeśli dostanie wody to przynajmniej się wzmocni. Jeśli nie jest zbyt wyczerpana i zimą nie zmarznie to w przyszłym sezonie dać jej wody w razie czego. Czereśnie na suchych glebach cierpią, to nie palmy.
:wit
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

dziękuję za odpowiedź,
tak ona była sadzona na wiosnę tego roku, i cały czas normalne miała liście teraz niedawno tak się zmieniła - ale OK podleje ją obficie i zobaczymy co ona na to.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jeśli całe lato liście były zdrowe to w porządku. Widocznie już kończy działalność na ten rok, może i trochę wcześniej ale to przez te upały.
:wit
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Zukers to nie susza tylko drobna plamistość liści drzew pestkowych,opryskaj po kwitnieniu a potem jeszcze dwa razy co 10-14dni sylitem a jeszcze lepiej kaptan plus od razu na gorzką zgniliznę ,nic jej nie będzie ale drzewko jest osłabione i może np. przemarznąć, pozdrawiam :uszy
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ja też tak bym obstawiał na podstawie foto to raczej drobna plamistość ale radzę też wsiąść pod uwagę zalecenia kolegi Rossynant. Choroba mogła przywędrować razem z sadzonką ze szkółki ;:222

;:180
wojti1830
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 kwie 2009, o 21:17

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Czy można w najbliższych dwóch tygodniach wsadzić czereśnie? potem wyjeżdżam (między 8 a 17marca) i nie wiem czy lepiej teraz zasadzić czy lepiej po powrocie? jestem z Torunia
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

wsadź po 17 marca
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Spartakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 sty 2013, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NMnP

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

wojti1830 teraz tym się nie przejmuj... Ja posadziłbym je dopiero w kwietniu. Poza tym przed sadzeniem dobrze jakbyś korzenie namoczył w wodzie przez dobę.
według niektórych informacji sadzenie drze powinno się odbyć dopiero jak gleba na głębokości 15-20 cm osiągnie 8 stopnie Celsjusza. W naszych warunkach klimatycznych temperatura taka dopiero w maju :(
Jeszcze inne źródła podają, że drzewko a raczej korzenie ruszają z wegetacją jak gleba ma 4 stopnie Celsjusza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Posadziłem u mnie na jesień ładnie wyrośniętą Vegę. Posiada ona dwa równoległe i tak samo grube przewodniki, rozchodzące się przy szczycie w "V" (żaden nie idzie idealnie pionowo). Czy pozbyć się jednego z przewodników, czy prowadzenie na dwa osobne przewodniki będzie błędem? Zastosowanie: Przydomowy sad w starym stylu (duża rozstawa, drzewa będą prowadzone do 4-5 m wysokości).
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ja bym wyciął taką gałąź z podwójnego przewodnika bo jeśli nie to kiedyś, prędzej czy później gałąź się wyłamie. Poza tym w takim miejscu, ostrym rozwidleniu, zawsze lubi się zbierać woda, która zamarzając rozsadza korę a przez to naraża drzewko na ranki a stąd już otwarta droga do raka bakteryjnego.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”