Bób cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 628
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Bób

Post »

Piękne strąki, wypełnione nasionami, w przyszłym roku poszukam polecanych nasion...

Bufo - bób kwitnie piętrami i tak później dojrzewa, od dołu największe strączki.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób

Post »

Najlepiej pójść za radą capka i wysiać sobie różne odmiany, wcześniejsze i późniejsze. W ten sposób bób siany w jednym terminie, będzie przez dłuższy czas :D
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

no właśnie ja z tym mam też problem, że ciemnieje... po prostu staram się jak najcieniej go rozsypać żeby schnął i odrazu przykryć ciemną narzutą żeby nie miał kontaktu ze swiatłem. A czy u ciebie też pełno zarażonych ziaren askochytozą? takie czerwone plamy na ziarnie, bo u mnie tego pełno :oops: przez to wczoraj zakończyłem akcje na ten rok. A powiedzcie mi jak wypadły te odmiany, jaki był plon, wczesnośc i która lepsza twoim zdaniem?

Pozdrawiam
gesiog1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 lut 2012, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

u mnie w tym roku było prawie wszystko,niestety po wysiewie nasion musiałem wyjechać,więc roślinki były trochę niedopilnowane.nasiona mam ładne i czyste.wojtekman musisz profilaktycznie opryskiwać środkami zawierającymi mankozeb.staram się zbierać wszystkie wiadomości na temat ciemnienia nasion po wyłuskaniu,posty pilnie czytam i wciąż się uczę.po zbiorze strąki wstawiam do schłodzenia u znajomych hurtowników,na drugi dzień łuskam na razie ręcznie,skladam łuskarke własnego pomysłu ze starego magla.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Bób

Post »

kasiain pisze:w tym roku na swojej działce odmianę - Hangdown biały, a górny strąk to Windsor :D
Który smaczniejszy?
Alembik pisze:Bób, taki co po ugotowaniu sobie poleży, smakuje trochę jak grzyby...
Noooo....... jak długo poleży to i kolor grzybowy będzie. :wink: :;230

Alembik, jakie miałeś odmiany? Która wg Ciebie najsmaczniejsza? ;:65
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

ja też robiłem łuskarke brakowało mi dwóch trybów.. ale ponoć ziarno nie jest takie ładne jak po łuskaniu ręcznym, robia sie takie nagniecenia
gesiog1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 lut 2012, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

dokladnie,tak jak mówisz w pierwszej chwili ziarno wygląda dobrze,ale na drugi dzień ma ślady obicia i brązowieje (nawet schłodzone)myślałem ,że to kwestia docisku,ale chyba nie,sam już nie wiem.może ktoś używa gotowej łuskarki???kolego capek może podpowiesz jak to się robi u was,łuskacie ręcznie czy mechanicznie???
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

myślę, że nic nie zrobi tak dobrze jak ludzie, snułem plany z łuskarką wpakowałem sie w koszty i nic z tego.. a wiesz ze jest kombajn do bobu?;)
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób

Post »

A kto wymyślił, żeby łuskać bób przed sprzedażą? Przecież ludzie by mogli sobie sami w domach wyłuskać ;p
gesiog1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 lut 2012, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

u niemca sprzedaje się w strąkach,u nas jakoś ciężko to idzie,a jaką łuskarke kupiłeś,oglądałem gotowe na Alle....,dlatego szukam osób które mają taki sprzęt,no i oczywiście bezpośrednich relacji z łuskania mechanicznego.lepiej dwa razy sprawdzić temat przed zakupem maszynki.łuskając ręcznie ciężko jest rozwinąć jakoś na poważnie uprawę,a zbyt w większej ilości jest!kombajny są,ale to naprawdę na duże areały.a ja mały detalista!
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bób

Post »

a w którym momencie bób jest najsmaczniejszy?
Galadier
100p
100p
Posty: 116
Od: 23 maja 2012, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolina Środkowej Wisły

Re: Bób

Post »

To zależy co kto lubi.
Są miłośnicy chrupiącego zieloniutkiego (zbierany wcześniej) i są miłośnicy dojrzalszego lekko mączystego ( zbierany później).
Jak dla mnie ten i ten ma swój urok.
Młody dodaję do makaronu z ziołami, sałatek, zup a taki starszy jest bardziej jako przekąska sam albo na puree.
Pozdrawiam Kinga
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

Ja powiem szczerze, ze zebrałem oczywiście już ten swój bób i było tego ze dwie reklamówki strąków. Zjadłem go razem z rodziną i nawet z kolegą bez łuskania. Dało się, to był ten czerwony bób "karmazyn", jak się okazuje dość plenny. Niestety nie eksperymentowałem z gotowaniem, usmażyłem, udusiłem, dałem do zupy i tyle. Dobre to, przydałoby się ze 3 rzędy więcej.... Posadziłem pomiędzy boby brukselki i teraz bobu nie ma, a brukselki rosną, dobrze się złożyło, ze jak już były duże to bób poszedł do wycięcia, taki eksperyment dla zaoszczędzenia miejsca...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”