Wilec ziemniaczany ( batat )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Aisyrk: ja wyczytalam gdzies (nie wiem, czy nie na tym forum), ze sadzi sie do polowy i tak tez zrobilam. Dluuuugo czekalam na rezultaty, ale sa!! W koncu wzeszly, chociaz nie jednoczesnie. Z 5 wykiekowaly 4. Ponizej zdjecia, jak to u mnie wyglada.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Gratuluję! Moje niestety nie wypuściły korzonków ani kiełków :( . Coś im przed sprzedażą zrobili.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
galaxja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sie 2011, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

białe bąbelki na liściach batata

Post »

Witam,
Półtora miesiąca temu wykiełkował mi batat kupiony w markecie. Przekroiłam go na pół, zasadziłam do doniczki i zaczął rosnąć w eksresowym tempie. Od tygodnia obserwuję jak wszystkie liście zostają opanowane przez malutkie bąbelki/kropeczki. Kolejne liście, które się rozwijają są gładke, po czym w ciągu kilku dni też pokrywają się tymi bąbelkami. Cała roślina sprawia wrażenie jakby zaczęła też lekko wiednąć, słabnąć. Czy to jest jakiś grzyb, pasożyt, reakcja na slońce (doniczka cały czas stoi na parapecie i nie była przenoszona)? Jeżeli to chroba, to czy może się przenieść na inne kwiaty?
Bardzo proszę o wszelkie porady, załączam zdjęcie.
Obrazek
Musa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 maja 2008, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Witam Postanowilem Pokazac Swoje Tegoroczne Bataty Posadzone około Marca w Dwie Doniczki Jeden Slabiej Rosnie a Drugi Bujnie Mysle Ze W Polowie Maja Pojda Do Wiekszych Plastikowych Donic lub Pojemnikow Tegoroczne Bataty Były Male Sadzone u Mnie Pod Folio sadzilem ze wieksze Bedo ale kupa lisci a w tym Roku Postanowilem Zrobic inaczej i Posadzic w Pojemniki Wieksze jak robnio to Anglicy lub Lub Amerykanie przydomowych ogrodkach Na you tube jest pelno filmikow zwiazane na temat slodkich ziemniakow a co Wiecej czytalem ze potrzebuja na wzrost od 100 do 120 dni zeby bylwy wyrosly okarze sie we wrzesniu postaram wrzycic zdjecie w Pelni lata jak jest ktos zaintersowany ....


Kolor zielony na Forum jest zarezerwowany dla moderacji.
Proszę więc już nie używać go w postach, w tym poprawiłam.
Proszę również o pisanie poprawną polszczyzną.
babuchna
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Ale plantacja ;:oj Pieknie prezentuja sie w beczce!

A te maluszki to tez z bulw czy to juz jakis inny sposob rozmnazania?
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Maluszki to sadzonki z pędów pozyskane z tych większych.
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

O! A moge prosic o jakis krotki kurs robienia takich sadzonek? Bo chetnie rozmnozlabym moje ziemniaczki ;:173
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Ucinasz kawałek pędu wyrastającego gdzieś z boku, lub czubek największego (wtedy powinien się bardziej rozkrzewić) wsadzasz do ziemi, podlewasz i tyle. Bardzo łatwo się ukorzeniają.
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Ok, brzmi prosto :) Na pewno sprobuje, bo bardzo mi sie te roslinki podobaja. Dziekuje!
angelaqwerta
50p
50p
Posty: 69
Od: 4 sie 2010, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Leśnica

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Locutus pisze:
Aisyrk pisze:W mojej okolicy tylko najpopularniejsze markety - Polo, Lidl, Biedronka, Tesco - i naprawdę nigdy nie widziałam wilca.
W warzywniakach zasadniczo jest to sprzedawane jako batat lub słodki ziemniak... Nazwy botanicznej (wilec ziemniaczany) nie ma co się spodziewać.

Pozdrawiam!
LOKI
Stop! czyli slodki ziemniak ktory mozna spotkac w naszych POLSKICH sklepach to TEN wilec? czyli jak spotkam to kupoie i co do ziemi mam wsadzic?:) heh.. na pewno skorzystam o ile to ten wilec...
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12420
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

@ Angelaqwerta ? no naprawdę bym się zdziwił, gdyby polskie sklepy sprzedawały jako słodkiego ziemniaka zupełnie inną roślinę niż francuskie. Zresztą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilec_ziemniaczany - jest tam fotka bulw... Jeśli wyglądają jak na owej fotce ? to na pewno batat. :-)

Pozdrawiam!
LOKI
angelaqwerta
50p
50p
Posty: 69
Od: 4 sie 2010, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Leśnica

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

niestety zdarzaja sie rózne omylki i nie raz widzialam cos sprzedawanego pod inna nazwa.. ok, po prostu poszukam i sprobuje .. a czy gdybym znalazła teraz to moge go wysadzic, czy juz za pozno.. kwiatow i tak zapewne nie doczekam, ale juz sobie podrósl by u mnie i do piwnicy...
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wilec ziemniaczany (batat)

Post »

angelaqwerta
Jak zobaczysz w sklepie to sobie pooglądaj, czy są kiełki (choćby tycie tycie). Ja kupiłam wiosna i nic mi nie wyrosło, nie wyrosły kiełki. Miałam wrażenie jakby ktoś wyciął fragmenty z kiełkami.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”