Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.1(2006-2014)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

W tej starej doniczce nie wiadomo ile jest jeszcze pokarmu dla rośliny ? . Jak najbardziej wskazane jest przesadzenie tylko proszę wziąść pod uwagę dobro rośliny i nie kierować się czy doniczka będzie pasować do naszego mieszka nia czy nie . I jeszcze jedno , jeżeli jest taka możliwość to po przesadzeniu tak jak radził przedmówca z rośliną na dwór!!!!!
Awatar użytkownika
mandusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

araukar pisze:W tej starej doniczce nie wiadomo ile jest jeszcze pokarmu dla rośliny ? . Jak najbardziej wskazane jest przesadzenie tylko proszę wziąść pod uwagę dobro rośliny i nie kierować się czy doniczka będzie pasować do naszego mieszka nia czy nie . I jeszcze jedno , jeżeli jest taka możliwość to po przesadzeniu tak jak radził przedmówca z rośliną na dwór!!!!!
Ziemia w starej doniczce bardziej przypomina gruz niż ziemię. ;:131
Jest w niej dziura. Pewnie spadł i ziemia wyleciała.

A co do białej doniczki to bardziej chodzi mi o rozmiar/kształt. Jak pisałam z tej brązowej korzenie zaczynają dołem "wychodzić". Na brązowej jest oznaczenie H14 S a biała ma wysokość 20cm a średnicę wewnątrz (góra doniczki) ok 14cm.
Pozdrawiam, Madlena
------------------------------------------------------------------------------------------
Myślisz, że kobieta to słaba płeć ?? Spróbuj przeciągnąć w nocy kołdrę na swoją stronę !!
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Ta biała doniczka - może być. Zdecydowanie przesadzić jak najszybciej. Można dodać 2-3 centymetrowy drenaż ze żwirku lub keramzytu. Do nowej ziemi można dodać czystego (nie obsikanego przez psy) piasku, tak ze 4:1.
Te trzy nowo wyrastające liście powinny się utrzymać. I bardzo ważne - nie obcinać (przynajmniej na razie) tych starych wydłużonych liści ! Na to będzie czas... jak zwiędną. Bo to nastąpi na pewno. Tak jak piszą moi przedmówcy - dać roślinę na balkon (na dwór). Oczywiście nie do bezpośredniego pełnego słońca - ale do miejsca zacienionego ale bardzo widnego. Pilnować aby ziemia w doniczce była wilgotna ale nie zalana. Roślina się na pewno odwdzięczy !
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Na upartego możesz dać do tej białej , ale ja gdybym miał przesadzać dał bym większą doniczkę . Biała ma zdecydowanie za małą kubaturę . Przecież biała na dole ma mniejszą średnicę jak stara , do tego trochę drenażu i wsypiesz garstkę ziemi . Nie na tym polega przesadzenie i poprawienie komfortu twojej roślinie. Kup doniczkę o średnicy 2 razy większej od starej i przesadzaj.
Awatar użytkownika
mandusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witam ponownie :D
Mój cykasik jest już po przeprowadzce do nowego, wypełnionego świeżutką ziemią lokum :wink:
Załatwiłam mu miejscówkę na balkonie i przykazałam zachowywać się przyzwoicie :)
Teraz tylko pozostaje uzbroić się w anielską wręcz cierpliwość i czekać ;:65

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc ;:180
Pozdrawiam i życzę wszystkim dorodnych cykasów :)
Pozdrawiam, Madlena
------------------------------------------------------------------------------------------
Myślisz, że kobieta to słaba płeć ?? Spróbuj przeciągnąć w nocy kołdrę na swoją stronę !!
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

U mnie także nowe liście. Po przedwczesnym wy... biciu w lutym 4-ch liści, które oczywiście wyrosły długie i blade - i zwiędły, obecnie jest 6 nowych, ładnych, soczyście zielonych. Stoi od maja na balkonie w pełnym słońcu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

A moj stoi jak zaklety, nic nie wypuszcza, wydaje sie, ze male klodzinki rosna mu, pewnie to one czerpia skladniki pokarmowe.
No chyba, ze warunki mu nieodpowiadaja. Sama juz nie wiem.
Joanna
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Spójrz inaczej na swoje odrosty.
Można mieć cycasa latami i nigdy nie dochować się odrostów.

Nawet jeżeli środkowa kłodzina obumrze to będziesz miała kępę małych sagowców.
Przez pierwsze lata plątanina liści może wyglądać średnioestetycznie, ale potem to będzie cudo.

Pojedynczego sagowca zawsze możesz sobie dokupić w kwiaciarni za kilkadziesiąt PLN.
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

W tym roku zabrałam się za przyzwyczajanie do pełnego słońca jednego z moich sagowców - stare liście stopniowo zasychały, więc je odcięłam, a w ich miejsce wyrosło....11 nowych, a teraz "idzie" jeszcze pięć, czyli przez dwa miesiące 16 liści :) Słoneczko mu służy :)
Drugie zdjęcie jest zrobione ok. 3 tygodnie po pierwszym.
ObrazekObrazek
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Agar cudo jasnozielone, Andres74 , moze masz racje zaczne go traktowac troche inaczej i przestane marudzic, ze stoi jak zaklety, postaram sie mu zrobic zdjecie w calosci, klodzinki sa male i bezlistne oczywiscie, moze w przyszlym roku cos sie zmieni.
Joanna
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Agar, 16 liści ! Zazdroszczę Ci i gratuluję! Jest piękny!
Mój cykas tego roku zimował na tarasie bez żadnego zabezpiçeczenia. Zimy u mnie są łagodne, ale niepokoiłam się podczas bardzo deszczowej wiosny. Cały czas bałam się, że kłodzina w końcu zgnije (na tarasie nie ma żadnego zadaszenia). W marcu zmieniając mu doniczkę na nieco większą z ulgą stwierdziłam, że korzenie są w dobrym stanie, a kłodzina obiecująco spęczniała. I oto przyszła ta doniosła chwila! Po trzech latach cykas wypuścił 8 liści i dostrzec można następne cztery.
Niedawno widziałam w Leclerc piękny egzeplarz za 75 ?. Kłodzina miała 22 cm wys. liście 120 cm długości. Gdzieś wyczytałam, że jeden centymetr objętości kłodziny kosztuje 5 ?, a jeden cm wysokości 10 ?, a więc cena leclerkowego cykasa wydawała się całkiem rozsądna. Miałam ogromną ochotę na niego. Niestety, z powodu braku jakiegoś zadaszonego miejsca w ogrodku czy na tarasie, musiałam zrezygnować.

Obrazek
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Jeżeli przezimował na tarasie to w gruncie powinien tym bardziej.
Zimowanie w doniczce jest bardziej ryzykowne ze względu na możliwość przemrożenia korzeni.

Ceny idą w dół.
W Bretanii możesz pozwolić sobie na wiele roślin, np. na paprocie drzewiaste, palmy, kordyliny.
Dominik84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2012, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witam. Sagowce piękne są to fakt. Cieszyć się ich urokiem w ogrodzie miło ale czy te zimy nie za bardzo je nadwyrężają?
Mnie sagowiec zakupiony parę lat temu jako niewielki trójlistny szkrab odwdzięczył się odrostami. Które po odcięciu i wsadzeniu do ziemi zaczęły żyć własnym życiem.
Oto filmik poklatkowy z pierwszych 28 dni jednego z nich. Też jest tam zdjęcie jego ?mamy? i ?brata?.

http://www.youtube.com/watch?v=OIca_Sk2RRE

Dużo pracy a efekt taki sobie ale w ramach ciekawostki myślę ze warto obejrzeć.

Pozdrawiam :-)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”