Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Nora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 maja 2008, o 10:46
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Andres74 piękny ten banan, to moja roślina też jest bananem mam taki sam,ale teraz mam problem ponieważ zaginęły mi liście,jedynym pocieszeniem jest to,że coś zaczyna wychodzić obok starego liścia.
Mam nadzieję,że odmładza się .
Co wy na to? Ma odpowiednie warunki ,ale coś było nie tak........
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak to zaginęły ? :wink:
Pewnie miał trochę mało światła i liście robiły się coraz mniejsze ?

Na szczęście u bananowców łatwo pojawiają się odrosty. Mój ma ich 5.
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Witam. Dostałam odrost banana (bez korzeni) i nie wiem czy dobrze zrobiłam zanurzając ją w ukorzeniaczu a następnie wsadzając do ziemi. Po kilku dniach liście robią się żółte i zaczynają usychać. Może lepiej wsadzić najpierw do wody, aby się ukorzenił. Dodam, że regularnie spryskuję go wodą. Proszę doradźcie mi coś :?:
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj,
trochę ciężka sprawa, gdyż trudno jest utrzymać zbyt mały odrost
zaleca się, aby miały kilkanaście centymetrów
nigdy tego nie robiłem, ale ja bym wsadził go do wilgotnej ziemi wymieszanej z piaskiem i żwirem,
w miejsce w którym nie jest parno, nie ma pełnego słońca
bez żadnego zraszania, niech czasami ziemia lekko przeschnie,

ponieważ kilka dni już minęło może tym razem się nie udać, ale próbuj.

z tego co wiem, to najlepsze odrosty uzyskuje się przez przecięcie nożem pędu, który łączy je z główną łodyga.
po prostu, włożyć nóż i przeciąć.
odrostu nie ruszać, wyjąć po ukorzenieniu
(oczywiście ciężko je wyjąć, więc trzeba by to zrobić odpowiednio wcześnie przed zaplanowanym przesadzaniem)

mój ma 5 odrostów, ale zamierzam je zostawić ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mało prawdopodobne byś go utrzymała jeśli nie miał w ogóle żadnych korzeni i już coś się z nim dzieje, ja uważam że takie sadzonki najlepiej ukorzeniać w wodzie jeśli już sie je oddzieliło ale jak napisał Andres74 lepiej jest odciąć odrost przy głównym pniu i pozwolić mu się zakorzenić nie wyrywając z ziemi. :D
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

A czy istnieje jakaś szansa na uratowanie banana jeżeli wyciągnę go z ziemi i włożę go do wody
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż zdjęcie jak wygląda możesz go wyjąć, nic i tak nie tracisz bo jak żółknie to w ziemi znaczy że się nie przyjmie albo już gnije. :D
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Oto mój żałosny banan. Sprawdziłam co dzieje się z nim "pod ziemią" - na szczęście nie zgnił.
Obrazek Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bananowiec jest rośliną, która potrzebuje dużo wody.
Gdy temperatura jest wysoka, a ziemia sucha, robi się wiotki, przyklapnięty.

Twój ma sporą powierzchnię liści i praktycznie niewielkie możliwości przyjęcia wody (jedynie spryskiwanie).
Z tego właśnie powodu zaleca się, by ukorzeniane rośliny trzymać w trochę chłodniejszych i ciemniejszych miejscach (np. na podłodze, w kącie pokoju)

Myślę, że w Twoim przypadku należałoby obciąć te boczne liście - oprócz tego, który właśnie się tworzy - gdyż powodują jego odwodnienie.
Resztę faktycznie trzeba by włożyć do wody (ewentualnie żwiru z wodą).

Kiedyś uratowałem przesuszoną łodygę, na której już nie było śladu zielonej tkanki, ale ona miała korzenie.

Poczekaj, co Ci Przemo napisze.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak napisał Andres74 zetnij te liście oklapnięte(zaznaczyłem Ci na zdjęciu) resztę włóż do słoiczka z wodą(trzeba ją co tydzień wymieniać na świeżą) i daj na północny parapet. Próbować możesz ale w tym stanie przy tej wielkości sadzonki mało prawdopodobne by się ukorzeniła(jak by wybiła w wodzie korzenie to dopiero jak będą miały po około 2 cm wsadź sadzonkę do ziemi).
Obrazek
filip11
200p
200p
Posty: 275
Od: 9 mar 2007, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WOLSZTYN
Kontakt:

Post »

Pozwólcie, że pochwalę się swoim banankiem :D. Niedawno przesadziłem go do dosyć sporej donicy. Czy wszystko z nim w porządku?

Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jest już całkiem spory (wielkość liści) :) :)
Czy nie ma trochę za sucho ?
Jak dotykasz liści masz wrażenie, że są giętkie, mięsiste, sprężyste, czy raczej suche i "miękkie" ?

Co jakiś czas pozwalam, by ziemia mojego bananowca lekko przeschła, ale zazwyczaj jest wilgotna.
Raz na 1-2 tygodnia zostawiam wodę w podstawku, żeby się napił.
Przydaje się nawożenie, gdyż w sprzyjających warunkach 1 liść wychodzi co 1-2 tygodnie.
Ponieważ go przesadziłeś na razie nawozić nie trzeba.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poza schnącymi końcówkami liści z racji suchego powietrza lub efektów przesadzania(aklimatyzacja w nowej ziemi) moim zdaniem jak najbardziej ok. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”