Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów

Drzewa ozdobne
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

O rany..
Jej ma nie być milutko i cieplutko. Zacznie rosnąć i szlag trafi. Toż to musi przejść okres spoczynku. To nie kwiatek domowy.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mirek ma rację. Zdecydowanie nie ogrzewany pokój. Należałoby jej zapewnic temperaturę ok. +5 stopni. Najlepsze byłoby nieogrzewane pomieszczenie: jakiś składzik lub widny garaż, ewentualnie nieogrzewana klatka schodowa.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 129
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ojejku, jak to dobrze, że mi o tym mówicie. Jednak może być trudno z tym pomieszczeniem. No, ale coś mam nadzieję, że się znajdzie. Mam np. garaż nieogrzewany, murowany. Jest tam okno, ale niestety od zachodu, więc słońca za dużo tam nie ma. Natomiast od południa mam kuchnię, z salonem i sypialnię, więc temperatura nie może byc tak niska. Reszta pomieszczeń też jest ogrzewana i jedynie przedsionek, trochę zimniejszy, jest od północy i tam jest tylko taki pasek z luksferów (nie za dużo światła). W takim razie czy ten garaż będzie OK?
przepraszam, że pytam o takie szczegóły, ale bardzo mi zależy na roślinkach i bardzo nie chcę, żeby sie zmarnowała.
Kasia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Garaż wystarczy w zupełności. Podlewać oszczędnie, ale nie ususz. Światła w okresie spoczynku wiele nie potrzebuje. Jak śnieg przywali, to też ma ciemno.
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Przyłączam się do tematu...
W zeszłym roku po mocnym cięciu jesienią "sporządziłam" kilka sadzonek - i nic. W jednej doniczce aktualnie brunatne badyle wypuściły dość mocny system korzeniowy - ale nawet mini-liścia czy też jego zwiastuna nie dostrzegłam (wytrwale jednak czekam). W tym roku po wiosennym cięciu - tez próbuję coś tam ukorzenić - ale nie wiem nadal , jak się do tego zabrać.
Może jednak znajdzie się ktoś, kto z sukcesem rozmnożył "laurkę"?
stefan.sokolowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 sie 2006, o 21:52
Lokalizacja: Lublin

Z nasion

Post »

laurowiśnię wyhodowałem z nasion. Po trzech latach ma ok. 50 cm (ostatnia zima troche, pomimo zabezpieczenia, uszkodziła, większość liści zrzuciła w maju, ale odrosły nowe). Nieco na południe od Polski można w ogrodach pod laurowiśnia znależć mnóstwo rocznych sadzonek.
Stefan Sokołowski
graved
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 13 mar 2007, o 08:40
Lokalizacja: 60 km od Warszawy

Post »

Laurowiśnię najlepiej jest rozmnażać z sadzonek pobieranych latem (lipiec-sierpień)
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

słuchajcie, zrobiłam tak jak mi poradziliście - czyli we wrześniu - posadziłam gałązki prosto do ziemii, a do tego w miejsce mało nasłonecznione - przyjęły się wszystkie 6 szt. Równocześnie posadziłam też ze 20 gałąze w donicy i również stała w cienistym miejscu, tyle że nie podlewałam jej zbyt często... Przyjęło się ok 25 %... Latem wcześniej próbowałam i się nie udały, ale to pewnie zależy też od pogody i miejsca, w którym mają rosnąć. powodzenia
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1801
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

u mnie w tym roku mrozy dały się we znaki mojemu krzakowi, musiałem drastycznie przyciąć ale dzięki temu podłoże dostało światła i teraz z nasion jest chyba 20szt. młodych:) więc najlepiej nasiona:):)
MagnoliaPuck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2012, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam ,czy ktoś ma doświadczenie w rozmnażaniu laurowiśni ?
Posiadam cztery rośliny około 80cm wysokości które rosną sobie w donicy i bardzo chciałabym uzyskać kolejne roślinki a nie wiem czy jak obetnę młode zielone pędy i zasadzę je w ziemi to się przyjmą .Słyszałam o przysypaniu dolnych pędów w ziemi aż puszczą korzenie lecz mało mam miejsca .
Za wszystkie porady z góry dziękuję
Marzena .
lenek208
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 27 mar 2011, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: rzeszów-strażów

Re: laurowiśnia rozmnażanie

Post »

próbowałem rozmnażać latem lecz 2/20 przyjęłły się. później doczytałem że najlepsza pora to bardzo wczesna wiosna zanim wypuszczą nowe listki.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: laurowiśnia rozmnażanie

Post »

Ja rozmnażałam przez odkłady, trzeba dość długo poczekać ale za to sukces murowany.

P.S. A dlaczego one rosną w donicach ?
ele2001
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kępno

Re: Laurowiśnia - rozmnażanie - ukorzenianie - sadzonki

Post »

Ja mam takie pytanko czy ktoś z forumowiczów wie jakich podkladek użyc do zaczczepienia laurowiśni.?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”