MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Kasia1972 pisze:Dzięki! Dziś zaobserwowałam, że mysz i trzmiele mieszkają naprzeciwko - po prawej mysz, po lewej trzmiele :lol: Pułapka na myszy to dobry pomysł, spróbujemy :) aha, po dokładniejszych oględzinach to zdaje się trzmiele gajowe u mnie mieszkają. Są takie bardziej brązowe z białą "dupką". Żyjemy w komitywie - my koło nich chodzimy, one koło nas latają i nikt nikomu nie zawadza ;:215
Kasia, w necie można kupić odstraszacze gryzoni. Wkłada się do kontaktu i to wysyła ultradźwięki, które odstraszają myszy w pewnym promieniu (dom i najbliższe okolice). Nie szkodzi to ludziom, psom ani kotom, gorzej jeśli masz w domu chomika albo świnkę. W każdym razie sprawdziłam i polecam - metoda przyjemniejsza i pewniejsza niż łapka na myszy (tę złapiesz, a co z innymi?), no i na lata.
Pozdrowienia,
Gośka
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 969
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

O, super! Czym się kierowac przy zakupie? Czy taki za 17 zł + prawie 20 koszty przesyłki to dobra inwestycja? Wyniosą się myszy a trzmiele zostaną? Wyczytałam, że karaluchy, komary i inne paskudne owady też się wynoszą. Chciałabym jednak by trzmiele pozostały ;:108
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Pożycz od znajomych kotka, albo jednak kup tę łapkę, albo trutkę na myszy,szczury.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Kasia chyba nie masz wyjściaObrazek
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

pliszek pisze:Ja tak trochę odejdę od tematu trzmieli otóż dzisiaj zauważyłem ze mam szerszenie duzzzoooo szerszeni! Cwaniaki gniazdo uwiły sobie w starej suchej (w tym roku zdechła) gruszy jest tam w srodku pusta i szpara (wlot) ok 15cm dł i 5-6 szeroki a szerszenie latają jak oszalałe stałem 1m od gniazda na szczęście nic mi nie zrobiły i sobie je tak obserwowałem ciągle latały z gniazda i do gniazda a jak wylatywały to po 10 na raz i tyle samo do środka wiec jest tam duża kolonia.
Zadzwonić do Urzędu Gminy, kto zajmuje się tym w gminie?
Zadzwonić do straży pożarnej, bo nawet jeżeli sami nie usuwają to wiedzą kto?
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Ostatnio było coś w tv, usunięcie gniazda przez firmę, około 200-300 zł.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Z tego co wiem straż już nie jeździ do szerszeni :roll:
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Kasia1972 pisze:O, super! Czym się kierowac przy zakupie? Czy taki za 17 zł + prawie 20 koszty przesyłki to dobra inwestycja? Wyniosą się myszy a trzmiele zostaną? Wyczytałam, że karaluchy, komary i inne paskudne owady też się wynoszą. Chciałabym jednak by trzmiele pozostały ;:108
Ja mam taki za około 50 zł. Nie zauważyłam, żeby działał negatywnie na owady - ćmy, pszczoły, osy i komary wlatują zupełnie swobodnie do domu:-) Osy próbowały nawet założyć gniazdo w podbitce jakieś 3 m od tego urządzenia, a jedna murarka zalepiła dziurkę w koładce w jeszcze bliższej odległości;-)

Co do łapek i trutek - ja mam złe doświadczenia. Nie tylko dlatego, że wolę podejście "pokojowe". W naszym garażu zalęgła się mysz i zaczęła żreć instalacje do pompy ciepła za duże pieniądze. Wystawialiśmy łapki i trutki, które sprytny gryzoń po prostu olewał. A ja miałam stres i ze względu na tę elektronikę i na to, żeby pies mi nie wlazł i trutki nie pożarł, gdy ktoś nie domknie drzwi. Odtraszacz kupiłam z pewym niedowierzaniem, ale efekt był niemal natychmiastowy: mysz się wyprowadziła i jak dotąd (przez 1,5 roku) żadna inna nie wróciła na jej miejsce. W ogrodzie, w odległości około 7-10 m od domu widzę czasem gryzonie, co pozwala mi mieć nadzieję, że trzmiele założą sobie gniazda w okolicy.

Jak chcesz, to wyślę Ci na PW link do aukcji z podobnym do mojego urządzeniem.
Pozdrowienia,
Gośka
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 969
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Chcę :D I dziękuję :wit
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Witam ;) ja musze zapytac znowu o murarki. otoz przede chwila otworzyłem jedna trzcine i juz larwy sa w tych brunatnych kokonach ale mam pytanie czy te larwy tez sie załatwiaja bo jak otwierałem to ciagle leciały takie czarne ( wiórki) to kał od larw czy co? oczywiscie te wióreczki sa malutkie. i jeszcze pytanie co z nimi na zime bo chce za jakis miesiac wszystkie powyciagac a lodowka odpada bo lodowka jeszcze starego typu i boje sie ze jak mamusia bedzie odmrazac to gdzie wynisoe murarki.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Jak nie masz dostępu do lodówki, to nie wyjmuj ich aż do wiosny, bo zginą.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

mr25ur pisze:Jak nie masz dostępu do lodówki, to nie wyjmuj ich aż do wiosny, bo zginą.
a pasozyty ich nie zaatakuja sa bezpieczne w rurkach. ja bym wgl nie wyjmował ich ale dużo czytałem ze pasożyty atakują to jak na wiosnę wyciągnę to nie ma rozniczy czy teraz czy za poł roku?
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Większość pasożytów atakuje jak są składane jajka. Zaatakowanym pszczółką to w tej chwil i tak już nie pomożesz. Wyłuskiwanie kokonów ma zapobiegać nadmiernemu rozwojowi pasożytów. Czy wyłuskiwanie będzie jesienią czy wiosną uważam, że nie ma to większego znaczenia. W hodowlach gdzie utrzymuje się stałą liczbę pszczół na wiosnę np. 5000 to na następny sezon pozostawia się pszczoły z wiązki, które były pierwsze zalepione zazwyczaj mają one mniej pasożytów od tych zalepianych później.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”