Ogródek młodego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Jakieś pomysły, jak mam wyjąć nasionka ze speckled snake nie rozwalając jej tylko zrobić jakiś mały otwór? Pestki są prawie na całej jej długości :roll:
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

A może poczekać aż tykwa wyschnie, wtedy pestki będa latać luzem, odetniesz tylko cienką warstwę z góry i wytrząśniesz pestki.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Też o tym myślałem, ale tykwy wężowe mają jakiś mechanizm przeciwko mnie :;230 :;230 Uparciuchy będą tam siedzieć nawet po schnięciu dwa lata. Miałem tak w zeszłym roku. U znajomego, który kilka lat temu też miał tykwy wężowe, musiałem mu pomagać rozwalić całą tykwę, by wyciągnąć pestki. Wężowa to trudna bestia 8-)
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Jak wysypywałam pesteczki z tej mojej 20-letniej, to nadal część z nich była posklejana w spore kulki. Tyle że tam szyjka była dość szeroka. Może jakimś drutem da się je powyciągać. Nigdy nie miałam wężowej tykwy w rękach. Może w przyszłym roku - przy Twojej pomocy :D - uda mi się ja wyhodować.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Lepiej nie wybiegać w przyszłość :) Przede wszystkim muszą mi wężowe dojrzeć, czyli muszą jeszcze na krzaku zelżeć o średnio pół kilo :) Teraz Cobra waży ok. 2,5 kg (stres dla moich pergoli) i ma już ponad pół metra długości i obwodu. Mam już chyba 10 chętnych na moje nasionka ;:219 Wysyłając to bym się nie wypłacił, każda osoba musiałaby mi podesłać kopertkę z kopertką :( Ogólnie będą dostępne na akcji, ale na tegorocznej bardziej rzadkie okazy poszły w kilka sekund, więc lepiej pewniakiem u mnie :D

To są fotki moich "drzew słonecznikowych" zrobionych kilka dni temu.

Tutaj sami widzicie, że jest dość wysoko :)
Obrazek

To jest największe drzewo, ale do dziś znowu bardziej się rozrosło, stałem metr nad ziemią na takim pniu, co mi pomaga w "zdjęciach z lotu ptaka" :)
Obrazek

Tutaj już wspiąłem się na płot sąsiadów, ok. 2,5 metra nad ziemią, a i tak ledwo stojąc musiałem podnieść telefon nad głowę (pewnie sąsiedzi myśleli coś w stylu, "Co on do choler* wyprawia").
Zoom - Obrazek

Normalnie - Obrazek

Teraz świeże fotki :)

Moje ulubione dynie ozdobne ma się rozumieć :) Jest ich pięć krzaków, każdy chyba inny.
Krzak pierwszy, co dyńka to inna. od prostej o podłużnym zgrubieniu i prawie całym żółtym trzonie, przez podobną kształtem całej zielonej po takie o okrągłym zgrubieniu i pięknych skrzydełkach :)
Obrazek

Drugi krzak, a nie niej jeszcze niewyrośnięta, ma znacznie krótszy trzon i zanosi się na brodawki :D
Obrazek

Dwa osobne krzaki, jeden ma kilka zawiązków, ale nie kwapią się do szybkiego zakwitnięcia :(

Trzeci krzak:
Obrazek

Czwarty krzak, widać zawiązkę:
Obrazek

No i piąty krzak rosnący w obornikowym miejscu, ma tendencję do zawiązywania dwóch dyń z rzędu. Dynia ciekawostka bo:

Rosnące obok siebie takie same dynie, identycznie wyglądały zawiązki z tymi skrzydełkami, mają strasznie długie ogonki:
Obrazek

To są te same dynie na tym krzaku, ale brak skrzydełek i są zielonkawe. Po prawej ręcznie zapylana przeze mnie, zwykle na początku zapylają się i rosną 3 owoce, ręcznie zapylona jest czwarta :?
Obrazek

Zrobiłem tez zdjęcie tej "żółtej gruchy" :lol: Muszę przyznać, że jest bardzo ciekawa i ładna, zwłaszcza, że ma brodawki :D
Obrazek

Nie mogło zabraknąć tykw, fotka strzelona dzisiaj:
Obrazek

Trzy "Speckled snake", dwie "Marenka", dwie "Cobra" i jedna "Apache dipper". Możliwe, że dojdzie jeszcze jedna "Apache Dipper", bo szykują się zawiązki na innej roślinie ;:138 Za to "Snake" nie wydał jeszcze owocu, a "Apple" rośnie mozoooolnie... Musiałem już czymś podeprzeć, bo pergola ledwo żyje...
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Żółta grucha, która jest zielona jest też wyjątkowa. Dzisiaj próbowałam przeczesać internet w poszukiwaniu wiedzy o dyniach ozdobnych - wyświetlasz się :D Znaczy znawca :!:
A co do kopert - świetny pomysł, tylko jeszcze ustal wysokość zawartości :;230
Nie, serio, ja mogę Ci wysłać moją, zaadresowaną i ofrankowaną już dzisiaj. Wyślę Ci mój email byś podał adres do wysyłki, bo na razie nie chce włączać pw.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Debra, a tam znawca :D Po prostu uwielbiam dyniowate i wyedukowałem się na tyle, żeby móc o nich jak najwięcej prawdy powiedzieć :) Dzięki temu przyszli dyniomaniacy będą mieć od kogo nauki pobierać :D
Będę zbierał koperty od początku października :) Żeby żadna się nie zawieruszyła, a mam sklerozę i mogę gdzieś kopertę wepchnąć i po niej ;:219 Jak na razie wychodzi 11 osób, czyli całkiem sporo.
W przyszłym roku na allegro spodziewam się kilku, kilkunastu odmian tykw i dyń ozdobnych, koleżanka z forum jak co roku będzie sprowadzała do Polski nasiona i sprzedawała. Więc coś czuję, że w przyszłym roku 15 odmian tykw i ileś tam odmian dyń będzie :D
Wczoraj oglądałem przez chwilę w TV Kuchnia+ i zainspirowała mnie pewna cebula o wdzięcznej nazwie Borettana, podobno idealna do wszystkiego. Właściwie sympatycznie narwany prowadzący tak powiedział :D Pomyślałem, że nie warto tracić czasu i sprawdzę na allegro jakieś aukcje - były, ale pomyślałem jeszcze o OBI - nasiona podobno są cały rok. Niewiele się zastanawiając, ok. południa wsiadłem na rower i ruszyłem w 10km podróż w jedną stronę do najbliższej Wiewiórki. Wchodzę do mojego ulubionego sklepu i rozglądam się, gdzie ostatnio kupowałem nasiona. Znalazłem i kupiłem tą cebulę i "dynię butelkową"...

Wcześniej zrobiłem Sajgon firmie PlantiCo za wprowadzanie ludzi w błąd. Na opakowaniu pisze "Cucurbita pepo, Dynia ozdobna - butelkowa", co oczywiście prawdą nie jest, nie ma czegoś takiego jak dynia butelkowa. Napisałem do nich, żeby zmienili nazwę na "Lagenaria Seringe, Tykwa butelkowa" co uczynili.
Nigdy nie kupowałem tego, bo... taka zielona dynia była dla mnie nudna. Ale to tykwa, więc zmienia postać rzeczy :D

Dwa słoneczniki:

Jeden przy pergolach:
Obrazek

Drugi przy tykwach w warzywniaku:
Obrazek

Są przyjemne, duży kwiat, lekko ponad dwa metry i żadnych pędów bocznych zagłuszających ścieżkę :)

Dla takich obrazków chce się rano wstać, dziś powitały mnie dwie dalie "Drwarf Colarette Dandy":
Obrazek
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Cucurbita/dynia i Lagenaria/tykwa sa nagminnie mylone w europejskich krajach, bo dla niektórych taka dynia ozdobna, czy mała tykwa to to samo. czyli należy poszukać w OBI, czy innych supermarketach, tylko jaka jest gwarancja, że to co na opakowaniu, ma cokolwiek wspólnego z zawartością.
Jest sporo ofert w necie zarówno dyniek jak i tykw, tylko znowu - co z nich wyrośnie?
Październik jest OK. Będę też sprawdzać allegro, tylko może daj linki.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Debra, Podam link na allegro od sprzedawczyni, będzie prościej. Lepiej nie zdradzać, kto to jest, bo będzie najazd.

Poza tym dowiedziałem się czegoś może i ważnego dla mnie. Ja nie mam odmiany Bottle bianca... Nie pomyliłem miejsc, a co za tym idzie, nie sadziłem "Birdhouse", które nie wykiełkowały.

To kupiłem dzisiaj, tylko na paczce słowo "butelkowa" jest po myślniku, a nie w nawiasie, taki szczególik. To jest Birdhouse, czyli "Domek dla ptaków", a nie "Butelkowa".
Ja od zeszłego roku mam Butelkową. Tylko w 40% przypadków nie wykształca tego pierwszego zgrubienia. Przekonałem się o tym rano, gdy zobaczyłem, że na jednej roślinie są dwa rodzaje zawiązków. Zdaje mi się, że wspominałaś o tym w wątku tykwowym.

W kilku zagranicznych sklepach jest "Bottle Bianca" i jest prawie biała, co mnie doszczętnie przekonało do Butelkowej. W zeszłym roku miałem jeden krzak i na niej 2 owoce, oba po 37,5 cm. W tym roku pobiłem rekord jak na razie o pół cm :D To są takie wiadomości bardziej dla potomności, ale chciałem się tym podzielić.

Tykwy 2011
Fotka z pierwszej strony, dla przypomnienia:
Obrazek

PS: znalazłem sporo odmian w tym sklepie
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Widziałam robione lampki chyba z takich tykw. Są bardzo dekoracyjne. :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

ewa w, dokładnie :) W zimę spróbuję choć jedną lampę zrobić :)

Bardzo mi zaimponował ten słonecznik:
Obrazek

Taki słodziak:
Obrazek

W poście z 9 sierpnia z 11:22 byłem troszkę zawiedziony, że czwarta się nie zapyli, a tu jest niespodzianka ;:138
Obrazek

Daisy gourd zgłupiała...
Obrazek
Jeżeli dobrze policzyłem, to 20 kwiatów żeńskich pod rząd i ani jednego męskiego :D Ciekaw jestem czy coś z tego będzie, czy wszystkie odrzuci. O zapylanie nie muszę się bać, w pogotowiu czekają dwa krzaki Daisy jeżeli chcę zebrać nasiona, lub 30 krzaków innych odmian dla urozmaicenia wyglądu.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Potrzebuję rady, siałem wiosną słonecznik niski ozdobny "Fantazja" i wśród pół metrowych wyrósł dwumetrowy słonecznik:
Obrazek
Obrazek

Chciałbym wiedzieć na 100%, czy ktoś chciałby nasiona tego nietypowego słonecznika. Wtedy bym miał pretekst, żeby go nie ściąć po kwitnieniu, bo... Powiedzmy sobie szczerze - strasznie w tym miejscu zawadza.

Wygląda z pozoru jak zwykły słonecznik, lecz ma bardzo wypukły i ciemnobrązowy nasiennik, pięknie to wygląda. Kwiat blado żółty, na końcach płatków przechodzi w jeszcze bledszą żółć. Słonecznik ten posiada dużo rozgałęzień, w tym rozgałęzia się nawet z bocznego pędu. U mnie dorósł do ok. dwóch metrów. Jest silny i krępy, ja go podwiązałem, bo tykwa na niego weszła i pod naporem pędu przechylił się.
Nie radzę siać w dobrze zawiezionym miejscu np po oborniku, bo wyrośnie jeszcze większy, no chyba, że komuś odpowiada. Wystarczy gleba trzy-cztery lata nie zawieziona obornikiem, lub rok, dwa innym nawozem granulowanym.

Czekam na odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Potasko czy dyniowate zdążą dojrzeć w tym roku skoro jesień zbliża sie milowymi krokami? Niektóre moje dyńki bardzo maleńkie są ;:131
Twoje ozdobne i tykwy wygladają już na dojrzałe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”