Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

W zeszłym roku miałam 3 rozwary. W tym roku została mi tylko jedna, bo nornica pustoszy mi rabatę. Smakują jej pietruszkowe korzenie rozwaru. Zastosowałam tyle repelentów, że czuć z daleka i nic...
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Widzę,że nikomu nie chce się odpowiedzieć na moje pytania.Co do wymagań to zdam się na to co podają strony - słońce lub półcień i żyzna bardzo przepuszczalna gleba.Tak mnie się cholernie spodobała ta roślinka,że zakupiłem dla niej sporo perlitu i włókna kokosowego aby ziemia była odpowiednio pulchna i dobrze napowietrzona.Mógłby ktoś tylko napisać w jakich ostępach sadzić - wystarczy co 30cm ?
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Bartoszku. Rozwary nie są aż tak wymagające. Nie rozpieszczaj ich. U mnie rosną bez specjalnego podłoża ziemia dobrej klasy i to wszystko. Dorosły Rozwar ma rozetę do 20 cm więc sadzić powinno się ok.40cm jeden obok drugiego.
Co do karłowych odmian jestem nastawiony dość sceptycznie. Przeważnie w sprzedaży są skarlane i w drugim sezonie wyrosną wysokie.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Wyjątkowo bardzo mnie się podobają więc trafią do wyjątkowo dobrej ziemi :) . O ponoć karłowatych odmianach astra podają wysokość 20-40cm a jakie to wyrośnie to samemu zobaczę.Gdzieś wyczytałem,że w gruncie z czasem trochę tracą swą karłowatość ale podobno nie przekraczają 40cm więc nadal są karłowate w porównaniu z normalnymi,które na ponad 1m wyrastają.
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Często rośliny są traktowane chemicznie ;)
Sama kiedy studiowałam ogrodnictwo - na tzw. praktykach właśnie to robiliśmy.
Roślinki są ładne, niskie, zwarte i lepiej się sprzedają ;)

Ogólnie rozwary to piękne roślinki, które warto mieć ogrodzie - i te niższe i te wyższe ;)
Mój Codo Blue
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Wysadziłem siedem sztuk wcześniej przygotowując miejsca pod nie.Nędzną piaszczystą glebę ,którą mam na działce wymieszałem z żyzną ilastą i dodałem trochę kompostu co dało świetny efekt bo wszystkie się znakomicie przyjęły i już zawiązały sporo pączków :) . Co do stanowiska to u mnie dostają około 4h słońca a przez resztę dnia rosną w lekkim półcieniu co zaprzecza podawanym na niektórych stronach informacją,że koniecznie muszą rosnąc w pełnym słońcu. Jak będe na działce to zrobię fotkę i ją tu zamieszczę.Co do karłowatości to astra blue z czasem ponoć osiąga max 40cm po wysadzeniu do gruntu wiec jest nadal karłowata w porównaniu z "normalnym" rozwarem.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Dokupiłem jeszcze kilka astra white i astra rose . Super roślinki i dziwne ,że rzadko spotykane w naszych ogródkach bo są wyjątkowo ładne.Karłowe odmiany ładnie się prezentują na skalniakach.
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Witam

Przechadzając się po ogródku jednej z forumowiczek trafiłam na kwiata,którego sama mam,a którego nazwy nie znałam.
Okazało się,że mam 2 rozwary i dopiero teraz dowiedziałam się co nieco o nich.
Mam niebieskiego i białego.
Wsadziłam je do donicy i stoją na tarasie w pełnym słońcu.

Teraz moje pytanie:przenieść je z donicy do gruntu?i co z nimi zrobić na okres zimowy?one rosną podobnie jak canny może?
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Rozwary można wysadzić do gruntu, zimują bardzo dobrze w gruncie,na wiosnę trzeba uważać przy porządkowaniu ponieważ masowo się rozsiewają.
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Dzięki za odpowiedź :)
Ooo! W takim razie poszukam im miejsca i do gruntu idą.

Po przekwitnieniu cięcie zastosować jakieś ostre?strasznie brzydko wyglądają przekwitłe kwiaty,można je od razu ucinać czy nie?
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Jeżeli chcesz żeby się wysiały to nie można ich ścinać, ścina się dopiero jak się wysieją.
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1602
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

czy mozna im uszczykiwać zasychające kwiaty? jakieś mleczko wypływa, więc nie wiem czy to im nie zaszkodzi, jakie macie doświadczenia?
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

ja tak robię,bo nie mogę patrzeć na te pozasychane kwiaty ;:224 moje po tym"zabiegu"rosną dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”