Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chory Rododendron

Post »

witam ponawiam pytanie z poprzedniego postu, na dzień dzisiejszy opadły już wszystkie liście czy pora już je wykopać i kupić nowe.dodam że trzeci rosnący obok ma się doskonale..
proszę o pomoc
Obrazek Obrazek
pozdrawiam Gocha
ROCHCIO
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 lis 2007, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Cieszyńska

Re:

Post »

Mówcie co chcecie, gnojówka czyni cuda :-)[/quote]

Moge prosić o podpowiedz, jakie steżenie gnojówki(proporcja do wody). Czy cel jest taki, że gnojówka zakwasi glebę, czy poprawi jego kondycję
pozdrawiam Elżbieta
"Otwartą księgą jest natura dla tego, co w niej czytać umie." -Konstanty Damrot
neli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2012, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rododendron b.szybko usycha, potrzebna pilna pomoc

Post »

Od kwietnia mam rododendron w doniczce na balkonie, do tej pory bardzo dobrze rosl i kwitl.Jakies niecale 2 tygodnie temu zauwazylam, ze liscie sa bardzo lekko opuszczone,myslalam, ze z braku wody, potem ten proces sie poglebil i w tej chwili liscie zwisaja, sa zwiniete i podeschniete.Pedy tez jakby wysuszone.
Ostatnio dosc duzo padalo, balkon nie ma zadaszenia i rododendron po ulewach mial duzo wodu w podstawce, ktora zawsze wylewalam, staralam sie tez go sporo podlewac, jeśli byly gorace dni.Zastanawiam sie, czy nie zostal on przelany, czy korzenie nie sa zgnile?
Kilka dni temu przesadzilam go do nowej ziemi dla rododendronow, bylo z 5 larw opuchlakow w ziemi, ktore usunelam.Bryla korzeniowa byla mala,troche ja otrzepalam , ale nie robilam zadnych naciec, itp,(te porady przeczytalam pozniej, ale tez nie wiem, czy bylo by to konieczne, bo nie bylo tam zadnej zfilcowanej bryly w ksztalcie doniczki).Podlewam go bezposrednio pod glowny ped.
W miedzyczasie ulamaly mi sie dwie galazki ktore wsadzilam do wody, jedna dosc ususzona wczoraj i te sa jak nowo narodzone, liscie sie wyprostowaly i podniosly!Nie wiem, co o tym sadzic.
Dzis rododendrona wnioslam do pokoju w cien i popryskalam woda ze spryskiwacza, bo pomyslalam, ze moze ma za gorace stanowisko.Na balkonie w lato swieci slonce od samego rana do ok godz.15-16.Podlalam go tez troche woda z dodatkiem mleka(gdzies preczytalam ze tak zakwasza sie wode, wiem, ze to malo profesjonalne, ale chcialam na szybko cos zrobic).Do tej pory rododendron nie byl nawozony, jedynie ziemia bya z przeznaczeniem dla rododendronow, podlewany byl woda z kranu. Prosze o jakies porady, bo widze ze z kazdym dniem roslina coraz bardziej usycha, nie wiem, czy jest do uratowania?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-- 13 sie 2012, o 13:51 --

Przepraszam, ze zdjecia nie sa w pionie, ale nie moglam z tym nic zrobic.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron b.szybko usycha, potrzebna pilna pomoc

Post »

Neli to raczej nie masz wyjścia i trzeba zaryzykować - wyjmij go z doniczki, oTrząśnij z ziemi i zanurz całą bryłę korzeniową w wiadrze z wodą. Ale wystaw na balkon. Zobacz na następny dzień jak zareagował.
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Re: Rododendron b.szybko usycha, potrzebna pilna pomoc

Post »

Spróbuj namoczyć całą bryłę korzeniową najlepiej w deszczówce dziś sporo pada.
Ciekawe jakie pH jest w donicy bo to jest bardzo ważne.
Pozdrawiam Artur :wit
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Re: Chory Rododendron

Post »

gorzka pisze:witam ponawiam pytanie z poprzedniego postu, na dzień dzisiejszy opadły już wszystkie liście czy pora już je wykopać i kupić nowe.dodam że trzeci rosnący obok ma się doskonale..
proszę o pomoc
Obrazek Obrazek
Według mnie nie dużo im brakuje do końca. Sądząc po roślinności rosnącej obok masz piaszczyste podłoże, gdzie woda przelatuje przez nie jak przez sito. Tak więc roślina nie zdąży sie napić a woda już z korzeni odpłynie. Czy Rh są posadzone w kwaśnej ziemi kompostowej lub torfowej, jakie mają pH, czy korzenie nie są sfilcowane spowodowane przez zbyt ciasną doniczkę, czy podczas sadzenia rozcięłaś bryłę korzeniową.
Wykop opłucz bryłę korzeniową i zrób zdjęcie oraz koniecznie sprawdź odczyn pH
Pozdrawiam Artur :wit
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chory Rododendron

Post »

gleby absolutnie nie mam piaszczystej, raczej się zastanawiałam czy nie mają za mokro bo są w miejscu gdzie kiedyś przebiegał rów w ogrodzie i zawsze stała tam woda. były regularnie nawożona nawozem dla kwasolubów. jak je wsadzałam 2 lata temu to nie wiedziałam o tym nacinaniu korzeni,wykopie i zrobię zdjęcie, chyba zaszkodzić to im bardziej już nie można
pozdrawiam Gocha
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Chory Rododendron

Post »

były regularnie nawożona nawozem dla kwasolubów.
Jeżeli do tego nie było fury kwaśnej ziemi to obstawiam że przyczyną było zasolenie.
Te nawozy "zakwaszające" to największa bolączka amatorskich upraw różaneczników.
Rh nie potrzebują ich dużo - to wolno rosnące rosliny, a w dodatku gdy podłoże ma pH >5 to przestają je absorbować.
Do czego to prowadzi? Zasolenie gleby, korzenie przestają pobierać wodę i następuje fizjologiczna susza.
Rzuć jeszcze okiem na bryłe korzeniową i spróbuj raz jeszcze ;-)
Tym razem zainwestuj w worek torfu, wymieszaj z kompostem/ziemią ogrodową 1-1 i najlepiej dodać do tego jakiejś materii gnijącej - np ściółki z sosnowego lasu.
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Re: Chory Rododendron

Post »

Ziemia gliniasta robi się jak skała podczas suszy a podczas deszczu jak ubita masa wiem bo mam taką samą. Jak sadziłem rh to wybrałem dół o średnicy ok 1m i głębokości 60cm, nasypałem tam 2 taczki torfu i dwie taczki kompostu do tego siarka granulowana zmieszana z torfem, rodzimym podłożem i kompostem. Tak posadziłem rh, górna warstwa korzeni wystaje ok 2-3 cm nad powierzchnię gleby na to kora i igliwie. Kontroluję pH i od czasu do czasu podlewam deszczówką z kwasem ortofosforowym. Ma działać!
Pozdrawiam Artur :wit
Kolorowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lut 2012, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Wrocław

Re: Chory Rododendron

Post »

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47f ... e29bf.html]Obrazek[/URz

Na co wyglądają te objawy? Moze efekt przenawozenia czy grzyb?
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chory Rododendron

Post »

To wygląda na silne poparzenie słoneczne.Po prostu usuń te liście i powinno być ok.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Kolorowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lut 2012, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Wrocław

Re: Chory Rododendron

Post »

Najciekawsze jest to, że ten różanecznik rośnie po stronie północnej, w kompletnym cieniu, jedynie opala go przez 2-3h słonko zachodzące, co skłania do rozpatrywania przenawozenia lub choroby.
Moze ktoś jeszcze podsunie diagnoze. Od niczego oberwałem liście i opryskałem Dithane Neo Tec + Topsin, bo to miałem.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Chory Rododendron

Post »

A nie przesuszył się solidnie? Jedna z moich przesuszonych azalii zareagowała podobnie gdy kilka dni było ciepło a nie była podlana.
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”