Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.1(2006-2014)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Andres, dom wynajmujemy i choć wyszystkie rośliny są posadzone przeze mnie (poprzednio była tu tylko trawa), to nie chcę tu więcej inwestować, a zwłaszcza gdy chodzi o rośliny tak drogie jak palmy czy paprocie drzewiaste. Z drugiej strony te drugie wymagają raczej miejsc zacienionych, a u mnie wszędzie słońce. Za to kordyliny czują się tu świetnie i po trzech latach od posadzenia zaczęły rosnąć bardzo intensywnie, a jedna wypuściła w zeszłym roku cztery młode.

Domink,fajny filmik tylko trochę żałuję, że nie pokazałeś całej kłodziny macierzystej. Zastanawiam się jak jest duża. Ciekawa też jestem, czy takie maluchy wypuszczają częściej liście niż te ?dorosłe?.
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Dominik84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2012, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

http://img94.imageshack.us/img94/5792/sagowiecmamka.jpg
http://img593.imageshack.us/img593/7872/sagomam2.jpg

Witaj Fela. To jest macierzysta roślina, u mnie około 4 lat. Hodowana od małego. Teraz kłodzina ma wielkość orzecha kokosowego. Czyli niezbyt duża a już wydała kilka odrostów. W tamtym roku 3 a teraz znów wypuściła co najmniej 5! Mam podobny ?problem? z bananowcem. Moja Musa wydała na świat w sumie gdzieś 20 odrostów, które też już mają odrosty i to wszystko w przeciągu 3 lat gdzieś. Mam nadzieje że z kobitą nie będzie też tak rozrzutnie? choć dzieci lubię :-)

Co do tempa rozwoju to dam znać kiedy wypuści kolejną partie. Pozdrawiam :-)
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Dominik napisz prosze kiedy wycinasz te odrsty i czy roslina macierzysta dalej rosnie. U mnie klimat jest lagodny, tylko, ze deszczu jest wiecej, wiec jezeli nie bedzie zimy stulecia, to moj sagowiec pozostanie na ogrodku w tym roku.
Joanna
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Dominik, jak na czteroletniego cykasa, wygląda bardzo okazale. Ciekawa jestem co prowokuje tę roślinę do wydania potomstwa. Nie dość, że masz nowe liście, to jeszcze możesz cieszyć się nowym potomstwem.
20 odrostów to bardzo dużo. Trzymasz go w donicy, czy rośnie w ogrodzie? Kiedyś miałam podobnego produktora, banana karłowatego. W donicy, z licznym potomstwem wyglądał kiepsko, ale w ogrodzie taka rodzina, zwlaszcza dużych bananów prezentuje się doskonale.
Odnośnie zimy, to w moich stronach jest krótka (od kilku dni do dwóch tygodni) i dość łagodna. Najniższa temperatura może osiągać -8° , ale zdarza się to bardzo rzadko i tylko nad ranem, potem, w ciągu dnia temperatury są dodatnie. Kiedy zapowiadają -1° zabieram na noc cykasa do domu.
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Felu cykas temperaturę minus 1 C znosi bez problemu i niepotrzebnie go chowasz . Ja rozumiem , że wolisz na zimne dmuchać ( tu raczej na ciepłe ) ale naprawdę nic mu się nie stanie .
obserwator
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 961
Od: 20 wrz 2010, o 07:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Mój cykas dopiero po dwóch latach postanowił dalej rosnąć.Przez dawa lata stał w miejscu.
rośliny domowe///
rośliny ogrodowe///wymiana
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Araukar, czytałam, że minimalna temperatura dla niego wyn. -8°. Może rzeczywiście niepotrzebnie się martwię. Wydaje mi się, że nasze cykasy mają podobną wielkość szyszki. Ile liści wypuścił w tym sezonie? Tak sobie kombinuję, że jeśli kłodzina jest jeszcze pękata, to jest szansa na następne. Poza tym tegoroczne lato w Polsce jest bardzo ciepłe i znowu zapowiadają napływ ciepłego powietrza z Afryki do Europy centralnej. Gdzie zimuje Twój sagowiec?
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Felu w tym sezonie mój cykas wypuścił 6 dużych liści w jednym piętrze. Zimuję go w garażu gospodarczym gdzie temperatura spada do minus 4 stopni . Obok niego zimuję 2 trachycarpusy , 4 oleandry , 1 kamelię , 1 oliwkę , 1 laura ,1 agawę , oraz 1 aucubę . W garażu do pewnego momentu obok nich trzymam gardenię , ale jeżeli temperatura spada poniżej zera , przenoszę ją do piwnicy.Garaż gospodarczy ma porządnie docieplony dach( betonowy strop 10 cm ,wełna mineralna 20cm , poszycie z desek przykryte 2 warstwami papy termozgrzewalnej ) i jest wyposażony w pełnowymiarowe okno. Na wszelki wypadek na czas bardzo silnych mrozów mam wewnątrz zainstalowany piec gazowy typu FEN. W ostatnią bardzo mroźną zimę ( 3 tygodnie z tęgimi mrozami) spaliłem tam 1 butle 11kg gazu.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Moje powypuszczały 4-5-6 liści stoją ja kamieniach przy oczku wodnym. myślałem że najstarszy zastrajkuje w tym sezonie al nie też puścił 6 listków.
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Dominik84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2012, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Fela, nie umiem sam odpowiedzieć na to pytanie, mam starszego cykasa bardziej okazałego a on nie ma ni jednego odrostu. Z tym że starszego u siebie mam od roku dopiero.

Bananowce zimuję w pokoju i nawilżam non stop z marnym skutkiem niestety. Liście podsychają na brzegach, ale już na wiosnę wraca zieleń a później wręcz czerwień.
A propos, jeśli ktoś jest z Krakowa lub będzie przejeżdżał chętnie podzielę się Bananowcami.

Fela zazdroszczę warunków klimatycznych.

gracia1 3 Odrosty Sagowca wyciąłem tamtej jesieni. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że lepiej robić to zimą. Jeden bardzo szybko wypuścił korzeń i zaraz potem jeden liść, po przesadzeniu jednak zgnił, być może wykazałem się nadopiekuńczością popełniając typowy błąd nowo upieczonego rodzica :-)
Drugi i trzeci tkwiły cała zimę w doniczce jakby zamarły co też pozwoliło rozwinąć się mchu, który widać na filmie. Tutaj wykazałem się cierpliwością i wiarą, choć słabnącą mocno wraz z upływem kolejnych miesięcy. Aż w końcu jeden większy ku mej uciesze wypuścił dwa liście. A co do trzeciego nadzieje są ale już znikome. Tego samego czasu ten sam sagowiec wydaje kolejne odrosty jest ich 4 albo 5. Na razie jednak są za małe, poczekam aż wydadzą mi się podobnej wielkości do tego z filmiku. Około 2.5cm średnicy u podstawy.

Nie nawożę niczym specjalnym czasem wręcz zapominam. Jedynie trzymam na tarasie by moczył je deszcz, opromieniało słońce i suszył wiatr. A kiedy za zimno to chowam do ciepła :-)

Pozdrawiam.
isoolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2012, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witam!
Jestem posiadaczką sagowca od kilku miesięcy. Jest to moje drugie podejście do tej roślinki. Za pierwszym razem, kierując się poradami z różnych poradników dotyczących roślin (nie podlewać, aż ziemia wyschnie całkowicie, nie przesadzać za często, nie stawiać na pełnym słońcu itp), udało mi się skutecznie roślinkę dobić.
Teraz miałam szczęście, że trafiłam na to forum. Mój sagowiec wypuścił w tym roku 4 nowe liście, (co było dla mnie zaskoczeniem, bo czytałam, że cycas revoluta wypuszcza max 2 liście rocznie - co już wiem jest bzdurą!), ale liście te są wybujałe, mimo, że roślinka stoi na parapecie na wystawie południowej.
Po przeczytaniu całego postu, nie tracę nadziei, że w przyszłym roku uda się wyprowadzić roślinkę na "prostą drogę". Przede wszystkim przesadzę ją do nowej doniczki już wczesną wiosną.

Dziękuję wszystkim, którzy dzielą się swoimi radami!!!
Pozdrawiam, Iza
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Witaj Isoolko. Na twoim miejscu przesadziłbym roślinę już teraz . To o czym piszesz ,czyli wybiegnięte liście pomimo wystawy południowej ,miało zapewne związek z czasem kiedy liście się rozwijały . Jeżeli działo się to wczesną wiosną kiedy słońca jest jeszcze mało, to zawsze liście będą wybiegnięte . Mój ,który jest zimowany w garażu gospodarczym ,wypuszcza nowe piętro liści na początku maja . Wtedy ma dużo więcej i dłużej potrzebnego słońca . Jeżeli posiadasz ogród , balkon to staraj się go tam trzymać . Cykas w domu nigdy nie będzie taki jak te trzymane na zewnątrz..
isoolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2012, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec - czy ktoś go hoduje?

Post »

Dziękuję za odpowiedź!

Liście zaczęły rosnąć pod koniec lipca. Sagowiec podczas wzrostu liści cały czas stał na parapecie. Mam okna od południa, więc słońca powinien mieć pod dostatkiem. Na parapetach mam prawie same kaktusy i sukulenty, bo tylko one wytrzymują to słońce.
Zdaje sobie sprawę, że przez szybkę, to nie to samo co na tarasie lub balkonie, niestety takowych nie posiadam, parapet musi wystarczyć.

Jak czytałam na forum, że to właśnie brak słońca powoduje, że liście rosną wybujałe, to trochę się zmartwiłam, bo więcej słońca już roślinie nie zapewnię. Czy mogło mieć wpływ na liście to, że wcześniej stał w oddaleniu od okna? Dopiero na początku lipca ustawiłam go na parapecie.
Pomyślałam też o przesadzeniu. Od kupienia go nie przesadzałam, czyli kilka miesięcy. Chciałam się wstrzymać do końca lutego, ale jeśli uważasz, że można to zrobić teraz, to go przesadzę.

Pozdrawiam!
Iza
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”