Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 495
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rukola - uprawia ktoś?

Post »

moja jest nieduża, ale podskubuję już listki, w sałatkach nie czuć tego smaku :)

dopiero teraz przeglądam wątek i się dowiedziałem, że mam rukolę okrągłolistną :)
Sstella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rukola - uprawa

Post »

Witam wszystkich serdecznie :-) W tym roku zaczęłam przygodę z uprawianiem ziół na balkonie - z bazylią poszło mi dobrze i zachęcona sukcesem zasiałam w doniczce rukolę okrągłolistną - niestety z całej paczki nasionek (kupionej w Castoramie, nasionka sprawdzone w tamtym roku przez moją mamę) wyrosło mi tylko kilka roślinek. Następna próba zakończyła się lepiej (nakryłam doniczkę folią do czasu wzniesienia się roślinek, ale wyrosły w dość zbitych kępkach, w dodatku miały liski osadzone dość wysoko na cieniutkich, długich łodyżkach, które zaczęły się wyginać kiedy wyrosły kolejne dwa listki, więc postanowiłam je przepikować i przy okazji zasadzić trochę głębiej, ale po 3-4 dniach większość z nich uschła - może ostatnie dni były dla niej za ciepłe (starałam się ją trzymać w półcieniu ale mam balkon południowo-zachodni i wieczorem ją dorwało mocne słońce). A może powinnam je trzymać w tych pseudo-szklarenkach trochę dłużej?

Dziś wysiałam kolejną partię nasionek - macie jakieś rady jak mam tym razem ich nie zabić?
Awatar użytkownika
iwona_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 maja 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rukola - uprawa

Post »

areks pisze:A moja poszła w kwiat i starsze liście zrobiły się gorzkie :/
to samo mnie spotkało, za długo czekałam, potem przez dwa tyg nie było mnie na działe i zastała gąszcz wielkiej rukoli, która do jedzenia sie niezbyt nadawała :roll: wiec chyba sobie daruje ta rosline i zostane przy rukoli z Biedronki :wink: a nasionek z opakowania starcza na 1 grzadke :|
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 395
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Rukola - uprawa

Post »

A dlaczego przerywke rukoli robicie? ;:218 Jeszcze nigdy nie robiłam z żadną odmianą... Obrywam tylko regularnie listki, to też nie zdąży być za gęsta.
Rukola sativa kwitnie szybciej niż inne, przynajmniej z mojego doświadczenia i nie gorzknieje tak szybko jak inne. Za to moim zdaniem nie tak aromatyczna ;:224
Pozdrawiam
Ewa
Sstella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rukola - uprawa

Post »

Wysiałam nową partię nasionek, szybko wzeszła, w dodatku bardzo dużo roślinek mi tym razem wyrosło, ale znów te dwa pierwsze listki są na bardzo wysokich, wątłych łodyżkach i mam kolejny problem - zauważyłam, że codziennie kilka z nich się przewraca bo łodyżki jakby od dołu usychają. Czego to może być wina? Za płytko ją wysiałam, ziemia jej nie pasuje, coś ją podgryza od spodu czy to w miarę normalne, że się tak naturalnie przerzedza i słabsze więdną?
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rukola - uprawa

Post »

Sstella, może to zgorzel siewek? choć trudno cokolwiek powiedzieć bez fotki :roll: Jeśli to jest to, co napisałam, to widocznie roślinki mają za mokro. Czy wysiewasz je do doniczki w domu?? Spróbuj wysiać od razu do donicy na balkonie (chyba, że obudowany jest), bo siewki wyciągają się ze względu na brak światła. A do jakiej ziemi wysiałaś nasionka?
:wit
Pozdrawiam! Tereska :)
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rukola - uprawia ktoś?

Post »

Witajcie.
A ja właśnie posiałam rukolę, to mój pierwszy raz:).
Jeszcze nigdy nie jadłam.
Zobaczymy, co z tego wyniknie:).
Pozdrawiam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6903
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rukola - uprawia ktoś?

Post »

Obrazek

Obrazek

Rukola wysiana z nasion (Franchi Sementi).
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rukola - uprawia ktoś?

Post »

przemek1136 rukola piękna, zazdroszczę. Ja ją uwielbiam ale straciłam do niej serce bo nawet przy uprawie pod agrowłókniną jest cała podziurawiona.
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rukola - uprawa

Post »

Podbijam temat na ten sezon :) Mam nadzieję, ze podejmą go rucolożercy :wit
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rukola - uprawa

Post »

To ja zacznę. :D
Wczoraj wysiałam trzy odmniany Rucoli. Dzisiaj już nasiona ładnie napęczniały i u niektórych widać kiełki.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rukola - uprawa

Post »

:wink: Ja nie wysiewam rucoli do doniczek. Taka uprawa nie powiodła mi się w tamtym sezonie. ;:223 Natomiast wysiewam już w marcu do gruntu. I jest to pierwsza roślinka do spozycia :)
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rukola - uprawa

Post »

Zawsze zostawiam krzaczek, dwa- do zakwitnięcia (z czego pszczoły są zadowolone)- sama się wysiewa.
Identycznie robię z roszponką.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”