Ogródek młodego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sweety
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14108
Od: 20 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, Podbeskidzie

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Oooo, ja też w tym roku kupiłam nasiona Korony na przyszły rok... Nazwa mnie zaintrygowała :wink: Na swój sposób oczywiście...
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Mi z koronami nie wyszło :roll: Miały być 3 krzaki, a jest jeden. Za to miały być 3 krzaki Autumn wings, a jest 5... A owoce mają tylko szczątki tych "cierni", a niektóre nie mają w ogóle. Ach, tak to jest jak się sugeruje zdjęciem na paczce. W przyszłym roku dopilnuję, by były 3-4 krzaki. W przyszłym roku z resztą nie będę kupować nasion dyń, mam kilka paczek nasion z tego roku, po co wyrzucać :) A, korony są dosyć spore, w zeszłym roku widziałem całkiem sporą, podobno obwód 45cm, moja największa ma 38cm w obwodzie. Tam gdzie rosną potrafią szkody uczynić swoją wagą. Lepiej, żeby się pięły po czymś mocnym, albo na ziemi niech rosną ;:333
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Kolejna porcja fotek :)
60cm w obwodzie - Cucurbita ficifolia (Dynia figolistna).
Obrazek

Ten sam krzak, ale 10 zawiązków później :wink: W końcu zawiązuje drugą dynię, a w tle trzecia, która szans nie ma zawiązanie.
Obrazek

Na drugim krzaku w końcu po może 20 zawiązkach zawiązała się dynia... 3 metry nad ziemią.
Obrazek

Plony z dzisiaj - dwie niedożywione Hokkaido i słonecznik ozdobny, w pełni dojrzały, nawet płatków nie stracił o dziwo.
Obrazek

Troszkę ponad metr, zakwitł dziś 20 kwiat ;:215
Obrazek
patasko pisze:Tak zachowuje się dynia Autumn wings, kiedy wariuje z powodu niewyobrażalnej ilości składników pokarmowych w glebie obornikowej, 4 dynie już dojrzałe, kolejne dwie rosną, ale wątpię, by nie zrzuciła tych na fotkach :(
Obrazek
No i nie zrzuciła 8-) Wynikałoby z tego, że to już 9 dyń na tym krzaku.
Obrazek

Widok zapiera dech.
Obrazek

Tutaj takie sobie z mieszanki firmy Green-land.
Obrazek

Dancing gourd, jest ich ok. 6, czy 8. Ne wiedziałem, że to takie małe, możliwe, że to błędy w uprawie albo błąd genetyczny.
Obrazek

Między innymi dzięki niemu mam tak okazałe warzywa :)

Kuluś
Obrazek
Awatar użytkownika
sweety
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14108
Od: 20 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, Podbeskidzie

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Kuluś ;:167
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Czy taki słonecznik ozdobny można jeść? :lol:

Kupiłem na allegro nasiona m. in. Daisy gourd
Obrazek
i Carnival F1
Obrazek

Daisy gourd:
Krzak 1, 3 dynie już wiszą dwa miesiące, kolejne 2 miesiąc, 3 teraz rosną, 2 dopiero się zawiązały :)
Obrazek
Obrazek
Malutkie są, powinny mieć co najmniej 30cm, a im sporo brakuje.

A te w ogóle nie przypominają pierwowzoru:
Krzak 2, ładnie krzak wiąże.
Obrazek
Obrazek

Krzak 3
Obrazek
Obrazek

Carnival F1
Obrazek

Szkoda, że nie wyrosły takie jak na obrazku, ale i tak wyglądają bardzo dekoracyjnie :heja
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12420
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Też zainwestowałem w koronę cierniową na rok następny... Tak w sumie przy parku, gdzie odwiedzam kaczki, ktoś ma ogród z jakąś gigantyczną odmianą dyni... Pędy ma jak konary, liście o półmetrowej średnicy, a owoce jeszcze większe...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Raport z 3 września :)
Locutus, nic tylko pozazdrościć takiej dyni :) Chciałbym w przyszłym roku posadzić ze dwa krzaki Atlantic giant, żeby też mieć takie duże owoce, ale zwyczajnie na to miejsca nie mam...

Kolejna dalia DCD zakwitła:
Obrazek

Dyniowy płotek się zapadł...
Obrazek

Oto jak szybko rośnie Figolistna, w ciągu trzech dni podwoiła rozmiary:
Obrazek

Nasiona Gremlins Mix (ja nazywam tą dynię gremlinkiem) dostałem od forumowej koleżanki, oto jak wygląda ta dynia ciekawostka, bardzo ciekawy wygląd:
Obrazek

Niby ta Daisy urosła tylko 2cm w obwodzie, ale wizualnie wydaje się o wiele większa niż 2 dni temu:
Obrazek

Ta to dopiero ma skrzydełka:
Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Wybaczcie za kiepskiej jakości zdjęcia :oops:

Fasolnik Egipski ma na prawdę bardzo ładne strąki:
Obrazek

Pomyliłem się co do Nescafe bean, ma piękne wielkie kwiaty:
Obrazek
Awatar użytkownika
sweety
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14108
Od: 20 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, Podbeskidzie

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

W pełni sie z Tobą zgadzam co do fasolnika ;:138 Jeszcze nigdy nie widziałam tej rośliny :D
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Sporo ludzi pisze, że są niezadowoleni Fasolnikiem egipskim, a ja na pewno wysieję na drugi rok :) Liście zielone z czerwonymi żyłkowaniem, spód różowy, łodyga bordowa. Strąk jest metalicznie purpurowy i bardzo gładki, ładnie się prezentuje. Kwiaty zebrane w grona, w odcieniach różu, bardzo pachną... Winem :D W przyszłym roku wysieję w innym miejscu - słoneczniejszym o ile dorwę nasiona, bo z tego nic nie będzie.

W warzywniaku nie będę się już bawił w eksperymenty. Kukurydzy nie będę już siać, bardzo się na niej w ostatnich latach zawiodłem. Pewnie zostanie sorgo, Nescafe bean o ile znajdę jeszcze gdzieś nasiona i fasolnik. Pomidory, może z 6 krzaków, papryka w minitunelu, ogórki sałatkowe, cebula Borettana. Z ziół pietruszka naciowa, cebula siedmiolatka i szczypiorek.
Większy areał przeznaczę na tykwy i dynie z prostego powodu - w mojej rodzinie tylko ja jem warzywa z ogródka, dlatego nie będę się bawił w "jadalne warzywa", tylko będzie tego na tyle, żeby zaspokoić moje potrzeby :)

EDIT:
Po ok. dwóch tygodniach efekt końcowy wygląda tak:
Obrazek

EDIT 6.09.12

Nawet jeśli nie dojrzeje, to ususzę i zrobię z tego ozdobę w domu 8-)
Obrazek

Autumn wings w obornikowym miejscu ma zawiązane 14 dyń, a Korona cierniowa wiąże 18 dynię... I to nie koniec. Kto by się spodziewał, w zeszłym roku 5 dyń to był rekord.
Mimo, że zimno to i tak wszystko szybko rośnie, dyniowate się przyzwyczajają do niższych temperatur, oczywiście stopniowo.
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20150
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Witaj miłośniku dyniowatych, zaglądam tu co dzień i dzięki Tobie wiele się mogę o dyniach dowiedzieć i nauczyć, nawet nie wiedziałam, że są takie odmiany ;:oj , ale to już chyba pisałam, ja z dyniowatych to cukinia i kabaczek sadzę, na podłoże i kotleciki no i jeszcze z kwiatów schabowe ;:137
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12420
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

No tamten ogród to gigantyczny jest...

A strączki fasolnika rzeczywiście są dekoracyjne ? sam miałem tę roślinę w zeszłym roku. Piękna. Tak jak piszesz ? dekoracyjne pędy, kwiaty i strąki. I tylko coś u mnie nie pachniał. Za to doczekałem się własnych nasion z tychże strąków. Ciekawe czy wykiełkują (bo będę siał w przyszłym roku w ogrodzie).

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Nie, nie zapomniałem o was :) Po prostu mój wątek to głównie zdjęcia, a nie chcę edytować 10 000 razy i dodawać po jednym zdaniu i i/lub zdjęciu. W ogóle ostatnie dni były pochmurne i zimne i deszczowe, nie było sensu czegoś fotografować.

Sprawozdanie z 10 września :)

Kukurydza ozdobna, tylko jedna lub dwie kolby wyglądają tak okazale. Reszta to jakieś NIEPOROZUMIENIE. Kilka ziaren na całej kolbie albo połowa kolby w ziarnach... Obornik miały pod nogami. Obornik króliczy jest bogaty w azot, kukurydza gdy rośnie, potrzebuje dużo potasu, a gdy wytwarza kolby to azotu. Reszta warzyw ma odwrotnie. Najpierw wyssały cały azot, później potas dzięki czemu mam takie efekty.
Zerwałem tylko połowę kolb, bo bogatki maczały w nich dzioby, reszta jest na szczęście okryta płaszczem.
Okazała kolba:
Obrazek

To jest jedyna jeszcze rosnąca tykwa - "Apache dipper", reszta ładnie twarda, ale powiszą na krzaku do przymrozków.
Obrazek

Cucurbita ficifolia - Dynia figolistna. 3 cm na dobę, teoretycznie w ciągu 9 dni powinna mieć 60cm w obwodzie, ale należy wziąć pod uwagę wahania temperatury i wilgotność. Czyli w ciągu 20 dni powinna podrosnąć do tych rozmiarów :) Druga na osobnym krzaku jest podobnej wielkości.
Obrazek

Jedna z Daisy gourd, mi przypomina dzwonek, a wam?
Obrazek

Dzisiaj zauważyłem, że jedne z pierwszych zawiązanych dyń zasychają ogonki ;:138
Obrazek

Na jednym krzaku Gremlins mix zawiązały się jak dotąd 3 dynie, dwie wyglądają jak Autumn wings bez skrzydeł, żaś pierwsza, która się zawiązała przypomina ogórka albo nie powiem co :lol:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”