Jabłka do przechowywania.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
brumik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 lut 2012, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłka do przechowywania.

Post »

Witam zbliża się pora sadzenia drzewek, dlatego bardzo proszę o radę jakie odmiany smacznych jabłek przechowują się najdłużej. :D
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłka do przechowywania.

Post »

Wiele zależy od lokalnego klimatu - najdłużej leżą jabłka które nie zdążyły dojrzeć na drzewie :lol:
W domowych warunkach - zwykła przechowalnia, ok. pół roku: Jonathan, Golden delicius, Red Delicius - i kilkaset ich nowszych pochodnych (sportów, czy mieszańców jak Jonagoldy). Długo też leżą Topaz. Boskoop. Elstar. Mutsu. Fuji. Elise. I co tam jeszcze... tyle że są to odmiany z cieplejszych klimatów, niekoniecznie udadzą się w północnej Polsce.

W chłodniach KA (bez tlenu, ujemna temperatura) przechowują się dobrze inne odmiany niż domowo, o czym warto pamiętać by się nie pomylić. Sporo odmian "starych" dobrze leżało w tradycyjnej piwniczce, a w chłodniach więdną czy oparzelin dostają, dziś wyszły z towarowej produkcji. Warto jednak poszukać. np Kalwila Zimowa, Kuzynek Czerwony, Baumana, Ontario.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=70
:wit
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłka do przechowywania.

Post »

merlose , idared , starking ( red delicius) - sensowny termin na dorzałość konsumcyjną to luty marzec , ale w dobrej piwnicy do i do maja spokojnie doleżą (merlose , idared) . Starking jest łatwiej będzie zapadał na pleśnienie gniazd nasiennych i termin max luty )
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłka do przechowywania.

Post »

To ja mam pytanie co było pierwsze Red czy Golden Delicious i jaki w smaku ten pierwszy ,bo ten drugi to moje ulubione :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7668
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłka do przechowywania.

Post »

Faniczekolady, w wątku o śliwce węgierce pytałam o Tolara, skrobnij parę informacji bo mnie zżera ciekawość, proszę! ;:88
Pozdrawiam! Gienia.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłka do przechowywania.

Post »

robertP2 pisze:To ja mam pytanie co było pierwsze Red czy Golden Delicious i jaki w smaku ten pierwszy ,bo ten drugi to moje ulubione :lol:
Pierwszy był Delicious :wink: (pierwotnie Hawkeye). Nazwę otrzymał od Starka (Stark Nurseries).
A w smaku jak sama nazwa wskazuje - tyle że potem zaczęto hodować różne "czerwieńsze sporty" coraz mniej smaczne niestety... oryginału już nie dostanie. Ale istnieje, wciąż żyje (a przynajmniej do niedawna) oryginalne drzewo, znów je zaszczepiono, oczywiście dzięki amatorom (Seed Savers) w ramach ratowania dawnych odmian.

Potem Stark zaczął sprzedawać inne (Mullin's Yellow Seedling) jako Golden Delicious, zatem oryginalny dostał przydomek Red.
Red Delicious wyrósł około 1870, u Starka od 1885 r. Golden Delicious ok. 1890, u Starka od 1915.
Obrazek
:wit
http://www.cascadel.org/flora/Hiatt.htm
http://www.wvculture.org/HISTORY/goldendelicious02.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”