Rozchodnik okazały (Sedum spectabile )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Czy dobrze zrozumiałam, teraz ścinamy wszystkie gałązki i ukorzeniamy w wodzie.
Czy obcinamy kwiat?
Czy doniczki przechowujemy w domu?
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Moje sadzonki niestety się nie udały - pędy zgniły w wodzie :(
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały

Post »

fogrod pisze: P.s Czy mam zostawić tylko główną łodygę(...)
Nic nie musisz zostawiać. Przecież część nadziemną i tak zaraz zetnie mróz. Rozchodnik ścięty do ziemi odbije od karpy w przyszłym roku.
Marek Podlaskie pisze:Mogę to zrobić na wiosnę nawet ,żeby teraz nie robić sobie kłopotu(..)
Najmniej kłopotu będzie jak zaniechasz robienia jakichkolwiek sadzonek i po prostu podzielisz karpę (część podziemną) na wiosnę. W ten sposób jednak nie zyskujesz dodatkowego okresu wegetacji.[/quote]

Dzięki za poradę ,już teraz chyba wiem o co chodzi ,lub mi tak się wydaje.Jeżeli teraz oderwę te 3 wyrastające łodyżki z kwiatkami i próbować ukorzenić.A z tej ,jak napisałeś łodygi ,która zetnie mróz na wiosnę powinny wyrosnąć nowe pędy.Czy dobrze to zrozumiałem? :)
Ale do pytań Ewy ,ja też się dopisuję. ;:173
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Nie mam rozchodnika, ale rośnie w ogrodzie siostry. Poczytałam na forum, że to bylina, więc jesienią zmarzną liście i łodygi a wiosną wyrosną nowe z korzeni.

Zerwałam 3 kwiaty i wstawiłam do wazonu. Gdy puszczą korzonki, wsadzę je do doniczek z ziemią i będę trzymać w domu. Po wiosennych przymrozkach znajdą swoje miejsce w ogrodzie.

Jeśli jednak się nie ukorzenią, wtedy pozostanie pourywać kilka młodziutkich roślinek wiosną i wsadzić w ogrodzie.
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Więc tak zrobię jak radzicie.Szczególnie chodzi o ten jeden rozchodnik z trzema kwiatkami i główną łodyżką.Jak się uda to ok.A jeśli nie to dalej na wiosnę będzie kolejne podejście. ;:138
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Marek Podlaskie pisze:
już teraz chyba wiem o co chodzi ,lub mi tak się wydaje.Jeżeli teraz oderwę te 3 wyrastające łodyżki z kwiatkami i próbować ukorzenić.A z tej ,jak napisałeś łodygi ,która zetnie mróz na wiosnę powinny wyrosnąć nowe pędy.Czy dobrze to zrozumiałem? :)
Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś
ponieważ, nie wiesz o tym,co najwazniejsze,
że rozchodnik jest byliną, czyli wszystko co rosnie nad ziemią ,
pod koniec sezonu zamiera, usycha, a wiosną z KORZENIA, nie z ŁODYGI, wyrastaja nowe pędy i znowu mamy latem pięknie kwitnącego rozchodnika .
Własnie wiosna wyrosną z ziemi małe "kapustki", takie cząstki rosliny, z których będa wyrastać pędy rozchodnika.
Twój rozchodnik , ten "na jednej łodydze", nie jest czymś szczególnym,
w tym sezonie rośnie tak, a na wiosnę możę wyrastać pojedyńczymi pędami.

Jeżeli chcesz go rozmnożyć, to zerwij teraz te łodygi z kwiatami i wetknij w ziemię obok,
być może się uda i się ukorzeni, chociaz roslina juz traci swoje witalne siły, ale przecież nic nie tracisz, spróbuj! Zostaw 2 kwiatki, żeby łodyga nie sterczała samotnie, a z reszta poeksperymentuj!
Parę dni temu zrobiłam to samo, bo coś połamało jeden z moich rozchodników.
Piękno leży w oku patrzącego.
serdeczności - Julia
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Marek Podlaskie Myślę, że Julia rozwiała Twoje wątpliwości. Odwagi, rozchodnik to najłatwiejsza do rozmnożenia bylina w naszych ogrodach :)
Ewa05, Galadriela ukorzenianie w wodzie niesie większe ryzyko niepowodzenia. Najlepsze jest lekkie podłoże np z dużą ilością grubego piachu czy torfu.
Ewa05 kwiatostany najlepiej usunąć aby wysiłek rośliny szedł w formowanie korzeni ale jak raz zostawiłem też się przyjęły.
Julia jak słusznie zauważyłaś, rozchodnika można ukorzenić bezpośrednio w ogrodzie, nawet o tej porze roku. Rzecz w tym, że sadzonki robione późnym latem/jesienią zdecydowanie szybciej się rozwijają po przeniesieniu do wewnątrz, na południowy parapet. Mam porównanie bo zapomniałem przynieść do domu kilku sadzonek robionych metodą 2 i wyglądają jakby ich nie było podczas gdy te trzymane wewnątrz rosną jak na drożdżach :)
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Szybkie i precyzyjne odpowiedzi, zaczynam działać, efekty pokażę.
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Dzięki Wam wszystkim za porady.A Julii super dzięki. ;:180 Zrobię tak ,jak radzi i co z tego wyniknie okaże się.Bo i tak roślinka zaniknie ,więc nic nie tracę. Mogłem więc śmiało dzielić roślinkę.A czy teraz ,gdybym zrobił podział większego rozchodnika ,da radę jeszcze przed zimą się ukorzenić? :)
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/162 ... 08ab5.html

Ponieważ nie umiem wkleić tu zdjęcia,wklejam link.


Ponieważ ja umiem, to wstawię Twoje zdjęcie. :wink:
babuchna


Obrazek

Marek ja to robiłam dwa tygodnie temu,trzymałam w kubku na balkonie.
Jeszcze w tym tygodniu pójdzie do ziemi,jeżeli nawet nie przezimuje to płakać nie będę.
Dodam jeszcze że szczepki pochodzą z jednej łodygi.
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Wsadzone teraz do ziemi zdążą wypuścić korzonki?
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Gienia dzięki za fotki ;:138 .No ,już teraz to będę w sobotę działał.I nawet jak nie wypuści korzonków ,to jakiejś straty większej nie będzie.Ja myślę ,żeby z tego rozchodnika odciąć te 3 łodyżki i ewentualnie do ukorzenienia.A ten jeden pęd niech zostanie i na wiosnę zobaczę co i jak z niego wyrosło.O ile przetrzyma zimę. ;:oj
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Zimę owszem, przetrzyma, a pokryty śniegiem może nawet zdobić rabatę, a wiosną wzbogaci kompostownik :D
Piękno leży w oku patrzącego.
serdeczności - Julia
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”