Zalany storczyk - jak go ratować ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zalane orchidee

Post »

O kurczę, dobrze, że mi powiedziałaś o tych doniczkach. :) Ja już dziś na giełdzie kwiatowej byłam, dużą 12 cm doniczkę zakupiłam, mąż mi powypalał dziurki na dole, ale nic to... znalazłam mniejszy kubek po Starbucksie :D i zaraz tam go umieszczę. Nie dam za wygraną, musi mi wyzdrowieć i kwitnąć - innego wyjścia nie ma!
Bardzo dziękuję. ;:196
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 854
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Zalane orchidee

Post »

Najlepiej gdyby był przeźroczysty - korzenie falków biorą udział w fotosyntezie :wink: dziurki przydadzą się też na ściankach bocznych, dla stabilizacji możesz na dno wysypać wygotowany żwirek lub keramzyt. Posłuży on także za drenaż i przyda się jako uzupełnienie miejsca, do którego nie sięgają korzonki. Powodzenia :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zalane orchidee

Post »

Jest przezroczysty - wygląda jak taki kubek do piwa festynowy, tylko trochę mniejszy. :) Dziurkę kolejną mąż wypalił na dole, mam keramzyt, ale nie wpadłam na to, żeby tam go wsypać. ;:223 Zaraz może to poprawię, to już byłby 3 raz dzisiaj, więc trochę się boję, że go do reszty zmaltretuję. Korzenie starałam się włożyć tak, żeby kora ich nie przykrywała, są na wierzchu. A te dziurki zaraz delikatnie wytnę. Dziękuję Ci za rady - Twoja pomoc jest nieoceniona. ;:196
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalane orchidee

Post »

Wy się tu zajmujecie prawie zdrowym kwiatkiem, a mój już umiera. Czuję to. Pomóżcie:((((
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 854
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Zalane orchidee

Post »

Oho.. :wink:

I Ty go z takimi korzeniami ponownie włożyłeś wtedy do doniczki..? Eee..

Wszystkie korzenie puste, zgniłe, miękkie - usuwasz zdezynfekowanym narzędziem (np. nożykiem + woda utleniona/ alkohol) i po każdym cięciu dezynfekujesz je. Gdy już wszystkie usuniesz, wtedy zasypujesz miejsca cięć węglem (np. aptecznym - carbo activ w kapsułkach, otwierasz je i wysypujesz węgiel) lub cynamonem (tylko w konkretnych miejscach, uważając, by na zdrowe się nie osypywał).

Następnie zrób fotkę, jak wygląda bez usuniętych korzonków, by można było ocenić, jaką metodę reanimacji najlepiej obrać :wink:
Może wcale nie być aż tak źle, zawsze można liczyć, że zechce wypuścić basal-keiki.

Aha i obetnij także pędy (również zasyp ranki), ponieważ bardzo osłabiają storczyka w słabej kondycji :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalane orchidee

Post »

Cynamonem takim zwykłym??
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zalane orchidee

Post »

No coś Ty, mój storczyk wcale nie jest prawie zdrowy, on wyglądał podobnie do Twojego. Po prostu na zdjęciu jest już po uciętych zdechlakach, wysuszony (suszyłam go trochę suszarką letnim strumieniem) ;:172 przesadzony i się bidulek reanimuje.
BTW. 3velyna, kiedy teraz mam zanurzyć w kąpieli mojego schorowanego felcia?
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalane orchidee

Post »

Jutro się dostosuję do Twych zaleceń jak tylko wrócę z pracy. (O ile mamy cynamon w domu;)
Ja i tak trochę tych korzeni usunąłem wcześniej, ale bałem się, że jak oberwę prawie wszystkie to zupełnie nic z niego nie zostanie. A pewnie jak zostawiłem takie korzenie to "zgnielizna" rozprzestrzeniała by się jeszcze bardziej;/
Włożę, go po operacjach do tego plastikowego pojemnika widocznego na którymś z poprzednich zdjęć (widać jedną doniczkę włożoną w drugą), bo ta w której stoi jest dużo za duża... Ale najpierw zrobię fotki by Ci pokazać of course.:)
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zalane orchidee

Post »

No coś Ty, mój storczyk wcale nie jest prawie zdrowy, on wyglądał podobnie do Twojego. Po prostu na zdjęciu jest już po uciętych zdechlakach, wysuszony (suszyłam go trochę suszarką letnim strumieniem) ;:172 przesadzony i się bidulek reanimuje.
Hej, przeczytałam niemal całe forum o storczykach, kiedy widziałam mojego w takim stanie. I znalazłam coś, co mnie zaintrygowało. Jak mój kwiat się nie wygrzebie po tej terapii, to zastosuję tę: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

BTW. 3velyna, kiedy teraz mam zanurzyć w kąpieli mojego schorowanego felcia?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 854
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Zalane orchidee

Post »

Na pewno dopiero wtedy, kiedy zaschną mu ranki po cięciach, po 5 dniach np. :wink: Co do tego tematu o reanimacji w żwirku, to właśnie ten podrzuciłam karo223 :wink: sama stosuję - idzie dobrze.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalane orchidee

Post »

Jeszcze jedno pytanie!
Jak obetnie te korzonki to potem ma tak leżeć bez podłoża gdzieś? Na gazecie czy na słońcu? W wilgotnym miejscu, żeby odsapnąć?
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zalane orchidee

Post »

Mój leżał na ręczniku papierowym po potraktowaniu go suszarką całą noc. Dziś z samego rana rozpoczęła się akcja-reanimacja.
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalane orchidee

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz widać????
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”