Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie wiem.
Śmierdzi tylko 2 tygodnie, gdy ulatnia się amoniak, jako gaz procesu rozkładu.
Gnojówka ma okres przydatności ( ?), po którym azot jest degradowany i uwalniany do atmoffery, a gnojówka ...idzie na kompostownik, jako dopalacz procesów rozkładu ( papu dla bakterii nitryfikacyjnych). Ja nastawiam na proces ciągły - wybieram gnojówkę, dolewam wodę, dorzucam pokrzywy i tak w kółko, więc końcówkę mam w lipcu, gdy kwitną pokrzywy. :?

Ja mam zakręcaną beczkę i nic nie śmierdzi.
Można wziąć worek foliowy i obwiązać sznurkiem/ guma do majtek.
Tu podają nastawianie na okres 2-6 tygodni, ale okresu karencji, nie znalazłam i nie znam.

http://aip.az.pl/ogrod/index.php

http://www.stowarzyszenieekoland.pl/ind ... &Itemid=56

http://www.ppr.pl/dzial.php?id=2205

Może Erazm mądrzej powie :roll:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

;:26 :tan Znalazłam!! Gnojówki nadają sie do użycia przez okres 1-2 miesięcy

http://poradnikogrodniczy.pl/bezchemii.php#samodzielnie
Mamed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 kwie 2007, o 08:23
Lokalizacja: Małopolska

Post »

A gdzie te EM-y mozna kupić?
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Ja zrobiłam dwie gnojówki,jedna z pokrzyw a drugą z pokrzyw z dodatkiem skrzypu.
Zauważyłam,że ta ze skrzypem nie śmierdzi.

Haniu ,czy w tym twoim "gnojówkowym procesie ciągłym"wybierasz całą gnojówkę z beczki i dopiero dodajesz następne pokrzywy,
czy wybierasz tylko kilka porcji na bieżące podlanie i od razu uzupełniasz?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Raczek pisze:Ja zrobiłam dwie gnojówki,jedna z pokrzyw a drugą z pokrzyw z dodatkiem skrzypu.
Zauważyłam,że ta ze skrzypem nie śmierdzi.
Taaaaaaaaak? Dopóki nie zaczniesz podlewać....... Moja miała może tydzień, nie mogłam się domyć!!!!!!
Uwierz..... śmierdzi jak diabli ! Mój pies chodzi koło niej (psy lubia to co śmierdzi) ... boję się, że mi wypije zanim się zrobi :) Chyba skorzstam z rady Hani i założe jakąs folię...
Nie wkładaj paluchów do środka... no chyba, ze chcesz sie przekonać czy śmierdzi :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Wydaje mi się, że gnojówka powinna fermentować w warunkach tlenowych-więc nie powinno się jej zamykać szczelnie, a jak nie szczelnie-to będzie śmierdzieć.A na ręce i ubrania trzeba bardzo uważać, aby nie pochlapać, bo śmierdziejstwo dość długo się utrzymuje na nich.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Właśnie o tym pisałam. Tzreba obchodzić się jak z jajkiem i uważać, żeby kropelka gdzieś nie spadła na rękę czy ubranie... anie jest to łatwe.
z uśmiechami Iza
u liski
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post »

od jutra zacznę wylewać gnojówkę. Czy myślicie ze z ocynkowanej beczki może zaszkodzić moim roślinom?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Jakie stężenia gnojówki z pokrzyw i na co :

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... y_roślinne
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Odkopię trochę ten temat.

1:10-1:20 hm... ja rozrabiałem 1:2 i wszystko przeżyło, a i wpojemniku było ~10kg pokrzywy na 50l wody. :D
Oczywiście mówię tylko o podlewaniu dorosłych roslin (na młodych jeszcze nie testowałem... :twisted:). Więc te stężenia można traktować z lekkim przymrózeniem oka. Zresztą... na niektórych stonach można właśnie znaleźć takie informacje np. na witrynie dolnośląskiego ośrodka doradztwa rolniczego.
http://www.dodr.pl/II/8/6/2.htm

Zastanawiam się tylko o przeciwskazaniach dotyczacych używania metalowych pojemników :? Czyżby chodziło o ich łatwe rdzewienie/utlenianie?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7436
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Do kiedy podlewać

Post »

do Hanki 55
mam pytanie do Ciebie jak w temacie, jak długo stosujesz podlewanie gnojówką, do kiedy;
bo ja dopiero w tym sezonie to stosuję i nie mam w tym temacie praktyki, ale chyba sierpień jeśli chodzi
o podlewanie np róż to już odpada ?
gabi12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2008, o 15:46
Lokalizacja: kamienica

Post »

Chciałabym się podzielić moimi spostrzeżeniami jeśli chodzi o gnojówkę z pokrzyw. Stosuję ją już trzy lata i po prostu super sprawa. Róże są piękne , nornice gdzieś się ulotniły (przynajmniej częściowo). Podlewam też inne rośliny: w zasadzie wszystkie oprócz grochu , fasoli, cebuli i czosnku. Zbieram zawsze pokrzywy przed zakwitnięciem i nie mam problemu z ich rozsiewaniem. Poradził mi tak pewien doświadczony ogrodnik. Podobno przed zakwitnięciem mają najwięcej "składników odżywczych" w sobie. Gnojówką z pokrzyw uratowałam też moją magnolię "Nigrę" gdy została bezczelnie obsikana przez psa sąsiada. Niestety jedyny minus to ten zapach, ale można się przyzwyczaić . Wystarczy popatrzeć jakie potrafi zdziałać cuda.
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 393
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

gabi12 pisze:Chciałabym się podzielić moimi spostrzeżeniami jeśli chodzi o gnojówkę z pokrzyw. Stosuję ją już trzy lata i po prostu super sprawa. Róże są piękne , nornice gdzieś się ulotniły (przynajmniej częściowo). Podlewam też inne rośliny: w zasadzie wszystkie oprócz grochu , fasoli, cebuli i czosnku. Zbieram zawsze pokrzywy przed zakwitnięciem i nie mam problemu z ich rozsiewaniem. Poradził mi tak pewien doświadczony ogrodnik. Podobno przed zakwitnięciem mają najwięcej "składników odżywczych" w sobie. Gnojówką z pokrzyw uratowałam też moją magnolię "Nigrę" gdy została bezczelnie obsikana przez psa sąsiada. Niestety jedyny minus to ten zapach, ale można się przyzwyczaić . Wystarczy popatrzeć jakie potrafi zdziałać cuda.
Czy oprócz tych roślin które wymieniłaś to nie powinno sie stosować gnojówki jeszcze do jakichś? Co z wszelkimi krzewami ozdobnymi, iglakami, powojnikami, trawami ozdobnymi, funkiami, liliowcami i resztą innych wspaniałości z naszych ogrodów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”