Hortensja( Hydrangea )- barwienie na niebiesko

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Kolejny raz próbowałam przebarwić Hortensję ogrodową . W tym roku zakwitło takie "dziwo" o kwiatach od różowego , poprzez niebieski do fioletu :shock:

Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze moje piłkowane cudo i H. ogrodowa -jasno różowa

Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gdzieś było napisane o fusach od kawy, że zmieniają kolor kwiatów hortensji na niemal granatowy :shock:

Jeśli tak, to może wystarczy podsypać ćwiartką zmielonej kawy bez parzenia (wyobrażam sobie filiżankę kawy zaparzoną z 0,25 kg kawy naraz :lol: ) i lekko wymieszać z podłożem? Hm, ciekawe :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Ponieważ wszystkie hortensje źle posadziłem (eh te błędy z przeszłości :)) to, niestety, większość mam... czerwonych lub różowych, choć już z samej definicji (nazwy) powinny być niebieskie :)

Ostatnio jakimiś środkami (również fusami z kawy ale dopiero od tej wiosny) zacząłem delikatnie podsypywać stąd zaczęły się robić istne harce kolorystyczne, jakich to już kolorów one nie przyjmują, uff. Z racji lekkiej zimy no i odpowiedniego przykrywania podczas tegorocznych morderczych przymrozków przetrwały mi w stanie prawie nienaruszonym od jesieni. A oto i one:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Chwaścik ! Cudne są te twoje Hortensje, okazałe i imponujące ! Mam nadprodukcję fusów kawowych z ekspresu, więc zacznę je teraz wykorzystywać do podsypywania Hortensji właśnie. Pozdrawiam , E.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Pomóżcie jak zakwasić glebę już posadzonej hortensji, by zmieniła zabarwienie. Robię coś nie tak, albo za słabo działam. Trzeci rok śni mi się po nocach niebiesko-fioletowa. To chyba z czwarty sezon kiedy będzie różowa, aż dreszczy na samą myśl dostauję.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Odmiany o różowych kwiatach zmieniają barwę na niebieską oraz odwrotnie, jeśli uprawiamy je na glebie o odczynie bardzo kwaśnym ( pH 4,0-5,0 ), który możemy uzyskać, dodając do gleby lub podlewając rośliny roztworem siarczanu glinu lub ałunu potasowego.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kup na allegro siarkę :)
Awatar użytkownika
anuśka85
100p
100p
Posty: 146
Od: 3 sie 2008, o 21:05
Lokalizacja: wieś, kujawsko-pomorskie

Post »

Jeśli źle kombinuję to wyprowadźcie mnie z błędu, zawsze myślałam, że różowe kwiaty hortensja ma na ziemi o odczynie kwaśnym, a niebieskie na ziemi o odczynie zasadowym.... :oops: Czy jest odwrotnie?
U nas hortensja kwitła na różowo 2 lata temu, w zeszłym roku pączki zmarzły przez majowe mrozy i kwiatów nie było wcale :cry: a w tym roku kwitnie ma niebiesko. W ubiegłym roku mama obłożyła hortensję korą z lasu, czyżby to przyniosło taki efekt? Zmianę koloru kwiatów? Nie ukrywam, że podoba mi się ta metamorfoza :D Ale niebieskie kwiaty na kwaśnej ziemi? Jakoś mi to dziwne....
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

anuśka85 pisze:Czy jest odwrotnie?
Jest odwrotnie :wink:
Awatar użytkownika
anuśka85
100p
100p
Posty: 146
Od: 3 sie 2008, o 21:05
Lokalizacja: wieś, kujawsko-pomorskie

Post »

Aha, teraz już zapamiętam :) Dzięki Chwaściku za pomoc :D Czyli u mnie na zakwaszenie pomogła kora.
Awatar użytkownika
magduu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 sie 2006, o 15:50
Lokalizacja: między łodzią a warszawą

Post »

Hortensja mojej mamy po zakupieniu była różowa, jednie środki kwiatków były niebieskawe. Po podsypaniu korą wygląda tak:
Obrazek
pozdrawiam ciepło, magda
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Samo podsypanie korą nie zmieniło jej barwy, odczyn kwaśny ziemi musiał być od dłuższego czasu :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MalSta
50p
50p
Posty: 56
Od: 12 wrz 2010, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Zmiana barwy hortensji

Post »

Witam
Mam pytanie , czy można ( na wiosnę oczywiście ) zabarwić hortensje na niebiesko specjalnym preparatem . Kłopot polega na tym, że zarówno odżywkę i preparat do barwienia sypie się w marcu. Natomiast moja kolęźanka zastoswała na wiosnę w tym roku preparat i odżywkę równocześnie i krzak padł czy ona popełniła jakiś błąd czy tych preparatów nie naleźy mieszać???????????????.
Jednocześnie muszę zaznaczyć że muszę zasilać krzewy bo ziemie mam kiepską.
Ja do tej pory barwiłam hortensje wodą od ogórków konserwowych i efekt był fajny - na tym samym krzku były lekko niebieskie , majtkowo różowe i białe kwiaty.
Ja kocham hortensje chciałabym mieć intensywnie niebieskie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”