Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

No tak . Tym niemniej mieszanie pojęć skutkuje nieporozumieniami ...
Jeszcze jedno w sprawie zapylenia krzyżowego :kilkukrotnie , w odniesieniu do różnych roślin spotykałem się ze stwierdzeniem ,że zapylenie krzyżowe podnosi stopień zawiązania owoców , a tym samym urodzajność uprawy .

caterino , "Panowie" to są w Londynie , tutaj można spotkać prostych dyniarzy :wink: .
Latoś testowałem z nowości :Triamble , Cotton Candy i Verruquex du Portugal .
Po degustacji opiszę co i jak .
Ania D.
500p
500p
Posty: 603
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Tomek, warto degustację każdej dyni zacząć od spróbowania surowego miąższu. Bardzo lubię surówkę z dynią Hokkaido z kapustą pekińską i kiszoną (wrzucę przepis do przepisów z dyni). Odmiany o bardziej suchym miąższu można ścierać na tarce, te o wilgotniejszym - kroić w słupki lub na zapałkę, bo starte na tarce będą bardzo mokre. Dla lubiących surowe - bardzo smaczna jest surówka z dyni pokrojonej na słupki, polana winegretem ze sporą ilością roztartego z solą czosnku. Wielbiciele jarmużu mogą dodać do tej surówki trochę porwanych zielonych liści (surowy jarmuż doskonale się komponuje z czosnkiem). Surówkę warto odstawić na kilka czy kilkanaście minut, przed podaniem dobrze ją wymieszać. Dynie też są dobre do robienia soku, można sok robić tylko z dyni lub z dodatkiem jabłek czy dowolnych warzyw. Dynię Hokkaido można kroić na plastry, obrać i jeść z kanapką w pracy.
LightAtDawn, piszę na priv :wit Co do dyni - nie wiem, jak wyglądał Twój owoc, ale znajoma pokazywała mi młodą Flat White Boer. Nie była mała, miała może 3 kg, ale miąższ miała jasny, kremowo-biały, w niczym nie przypominał kolorem, smakiem i zapachem miąższu dojrzałej Flat White Boer. Znajoma mówiła, że smakował jak kalarepka, czyli zupełnie inaczej niż u dojrzałej dyni.
szmendryk, nie zdarzyło mi się, by dynie dały inny plon niż miały to zapisane w genach. Sadzę zawsze sporo odmian, wszystko obok siebie, dość gęsto, bo trudno mi zawsze dokonać selekcji. Nie miałam takiego doświadczenia, by uzyskać inny plon niż ma być. Owszem, jeśli kupię pomylone nasiona, to wyrośnie coś innego, ale to już zupełnie inna bajka.
Frant, dzięki Tobie posiałam sobie w tym roku Marinę di Chioggia :wit . Wyrosła piękna... Ta dynia jest tak ładna, że żal ją kroić i jeść.
Ania D.
500p
500p
Posty: 603
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

SandraABC, a sadziłaś dynie z rozsady? Jakie miałaś odmiany, może same o długim okresie wegetacji? Takie o najkrótszym okresie wegetacji to Hokkaido, Burgess Buttercup, Boston Marrow, podaje się, że wystarcza im 95 dni. Bardzo dużo odmian potrzebuje ok. 100 dni, np. Australian Butter, Sibley i in. Wszędzie, gdzie będziesz kupowała nasiona powinna być informacja o długości okresu wegetacji. Na pewno udadzą się w każdym zakątku Polski odmiany, które potrzebują do 105 dni. A pytałam, czy sadziłaś z rozsady czy z nasion, bo zdarzyło mi się kiedyś, że nie posiałam do doniczek kilku odmian na których mi zależało. Zorientowałam się dopiero w połowie maja, gdy wysadzałam sadzonki do grutnu. Wsadziłam od razu nasionka do ziemi, ale te odmiany nie zdążyły już wykształcić owoców. Lato było suche, ja nie podlewałam roślin, bo nie miałam dostępu do wody. Urosły ładne rośliny, silne, zaczęły kwitnąć, ale owoców nie zdążyły wydać. Udało mi się tylko z nasion sianych do gleby otrzymać owoce Hokkaido, które dosiewałam u siebie w miejsce roślin wydziobanych przez gawrony. Owoce wydały nawet te Hokkaido, które posiałam na początku czerwca, ale lat było wtedy b. korzystne dla dyni - ciepłe i z częstymi opadami.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Ania siałam wprost do gruntu pod koniec maja i to był błąd - w przyszłym roku mam zamiar robić rozsady nie tylko dyni ale też ogórków.
Odmiany miałam takie - hokkaido,blue hokkaido, tonda padana i triamble - była też lumina ale nie wzeszła w ogóle.

Z błędów na ten rok to również miejsce - rosły przy sadzie,więc drzewa spijały większość wody i dawały zbyt dużo cienia. Na następny sezon zaplanowałam już inną grządkę i kompostownik :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Ania D , faktycznie Marina jest tak szpetna ,że aż piękna ... Ale rzeczywiście to dość późna odmiana , dlatego aby uzyskać owoce wybarwione na szaro-zielono z dużymi bąblami na powierzchni , trzeba zapewnić dobre warunki . Chcąc uniknąć klęski urodzaju zbytnio dyń nie rozpieszczałem : mało podlewania , mało nawożenia , na mączniaka tylko ze 2 opryski ... Urodzaj zebrałem niewiele mniejszy , jednakże w pełni dojrzałych Marin było z 15% , reszta jest mniej-bardziej zielona . Oczywiście odbija się to na smaku i trwałości .
Verruquex du Portugal jest nieco podobna do Mariny ( foto z kcb-samen przedstawia raczej młody owoc..) . Bąble dużo mniejsze , regularne . Owoc też mniejszy . Kolor podobny , przy czym Verruquex posiada 1-2 pomarańczowe plamy na owocu , małe i nieregularne , jakby machnięte pędzlem . Intrygujące .
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

sirrah pisze:
ganio4 pisze:Koniecznie butternuty i hubbardy ;:3
Jak mają być z tych mniejszych to raczej nie hubbard, a już na pewno nie zielony. Moje w tym roku poszalały i największy miał dobre 20 kg. Niestety przerósł siatkę (pięknie z niej zwisał) i przy zbiorze trzeba było przekroić i rozparcelować po rodzince.
Jest bardzo dużo małych i do tego jeszcze zielonych hubbardów.
Kasia
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

To uściślę, jaki zielony. True Green Hubbard, każda z "dorosłych" miała ok. 10kg co najmniej, maluchy to tylko jesienne.
Może tylko moje tak szalały, ale z tych wszystkie rosły u mnie duże. Zarówno w tym jak i zeszłym roku. W przyszłym chyba się jeszcze na niebieskie skuszę :)
Obrazek
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Kasia
Ania D.
500p
500p
Posty: 603
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

SandraABC, rzeczywiście dwa podstawowe błędy. Za późne sianie i bliskość drzew. Kiedyś, gdy miałam nadmiar sadzonek cukinii, a nie miałam już chętnego na nie, posadziłam je w podbliżu drzewa. Nie rosły pod drzewem, ale niedaleko jego korony. Dbałam o nie, dostały nawóz, wodę, ale z 5 roślin miałam chyba tylko jeden owoc. Dwie pierwsze odmiany, czyli Hokkaido i Blue Hokkaido mają króki okres wegetacji, udadzą się w każdym zakątku Polski. Blue Hokkaido jest też bardzo smaczną dynią, sama byłam zaskoczona, że to taka wyśmienita odmiana. Dwie pozostałe masz późniejsze muszą być siane z rozsady.
Frant, ja lubię ciekawe dynie. Postawione w kuchni na parapecie cieszą moje oko jak piękne krajobrazy lub dobre malarstwo.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2457
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Pelasia pisze:A moje dyńki Hidemi tak wyglądają.. Obrazek
Mają dziwny biały nalot ,są wielkości dużego grejfruta. Nie rosły u mnie, tylko u przyszłego zięcia.
Czy wszystko z nimi okej?
Asia
No to mam zagwozdkę bo te Twoje dynie wyglądają jak moje Chirimen przynajmniej takie mam wrażenie patrząc no to zdjęcie . Miąższ suchy ,bardzo słodki no i większe niż grejfruit ale nie za duże. .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4327
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Japońskie odmiany dyń są bardzo do siebie podobne, Chirimen, Hidemi, Black Futsu. U mnie dynie Chirimen mają po 5 kg tylko jeszcze czekam aż dojrzeją.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6132
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Może Ania D wypowie się co do tej odmiany ,czy to Hidemi ,czy ta druga...Mam nadzieję ,że nie pomyliłam odmian .bo miałam obie
Asia
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Mam Hidemi od Ani, wygląda identycznie jak twoja Pelasiu.
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”