CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Teraz to ja mu w ogóle daję spokój, leży i czeka

A Twój faktycznie całkiem fajnie wygląda, partyzant taki :)

Ja spróbuję swojego zaostawić jak jest, spód ma zdrowy, może się uda.
A jeszcze taka rzecz - ukorzeniacz jakis konkretny? Bo pani pytała co zamierzam ukorzeniać i zaproponowała taki do cyprysów ;:219
Pewnie lepszy taki niz żaden, ale pytam, bo nigdy nie używałam takich wynalazków do niczego jeszcze
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ula_kwiaciarka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 paź 2012, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnicie kaktusa

Post »

chyba ważne, żeby przez jakiś czas nie podlewać.
Chętnie zapoznam się z regulaminem forum.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Zwykły ukorzeniacz do wszystkich roślin i będzie okej ;:333
poz.Leszek
-----------------
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Zachorował jeden z moich gymnoków - G. doppianum. Dokładnie dwa odrosty, są bardzo miękkie i trochę ściemniały. Nie mam fotki i chyba nic nie będzie na niej widać. Sprawdziłam, korzenie są całkiem spore i suche.
I martwię sie o Matucana madisoniorum, też się zrobiła trochę miękka. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Na razie kaktusy stoją przy uchylonym oknie. W nocy temp. wynosi ok 8-15 stopni.
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Jeśli korzenie są w porządku to raczej nie ma powodów do obaw. Kaktusy lubią zgubić zimą trochę wody i to nie jest jakiś wielki problem. Zatem w przypadku Gymnocalyicum nie powinno być powodów do obaw.

Jeśli matukana zrobiła się tylko lekko miękka i nie ma żadnych innych zmian, wycieków płynów, barwa naskórka pozostaje właściwa i nie ma jakiś lokalnych plam to także można taką zmianę zrzucić na normalny proces utraty wody w czasie zimowania. Tutaj jednak zwróciłbym uwagę na niskie temperatury. Matukany z północnych rejonów Peru wolą raczej nieco wyższe temperatury zimą i na Twoim miejscu starałbym się, by na stanowisku zimowym nie było chłodniej niż 8-10*C.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Dzięki za pomoc ;:196 Uff :) Może faktycznie nic się nie dzieje. Matukanka wygląda normalnie.
Pozdrawiam, Zuza
Mathew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 gru 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam!
we wrześniu w prezencie dostałem roślinę -niestety nie pamiętam jaką ma nazwę :(
Zgodnie z instrukcję podlewałem mało i rzadko i wszystko było ok. spadały jej pojedyncze liście
od ok 2 tygodni zaczęła bardzo szybko i w dużych ilościach gubić liście ;( najpierw zaczynają żółknąc na końcach a później odpadają zanim uschną
Będę wdzięczny za informacje :) Czy to już jej koniec? Czy uda się przywrócić do normalnego stanu?
z góry dziękuję za odpowiedź :)
a oto fotki tego nieszczęścia
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... 09251.jpg/
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Dzisiaj wywaliłam dwa asteriaki ;:145 Jeden chorował już od dawna i trzymałam go z daleka od innych. Pękł w dwóch miejscach, ale wyglądał w miarę dobrze. Nagle zmiękł, pojawił się biały nalot i wycieki.
Niestety asteriaki stojące na innym parapecie, dosyć ciepłym (20-15 stopni), również robią się miękkie od spodu i pojawił się biały nalot. Może grzyb. Poniżej fotka trzeciego, który wygląda podejrzanie. Pozostałe mają kwarantannę. Czy powinnam spryskać wszystkie środkiem grzybobójczym?

Obrazek
Pozdrawiam, Zuza
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

onectica pisze: A jeszcze taka rzecz - ukorzeniacz jakis konkretny? Bo pani pytała co zamierzam ukorzeniać i zaproponowała taki do cyprysów ;:219
Pewnie lepszy taki niz żaden, ale pytam, bo nigdy nie używałam takich wynalazków do niczego jeszcze
Najzwyklejszy ukorzeniacz :) ten mój ma wdzięczną nazwę "Korzonek" ;:202
marlek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 gru 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kaktus usycha

Post »

Witam!
Jak pewnie większość trafiających tutaj mam prośbę o pomoc. Sprawa dotyczy kaktusa (na zdjęciach). Otrzymałem go 2,5 roku temu (wczesniej był przesadzany), stał na parapecie przy oknie, w lecie wystawiałem go na balkon, podlewałem 1x/ 2 tygodnie - odstaną wodą z dodatkiem nawozu do kaktusów, poza sezonem wegetacji 1x / 3 tygodnie, niestety raz się przewrócił i trochę poobijał. Potem na szczycie pojawiło się coś ciemnego i zaczął usychać, obecnie już spora część jest sucha. Trochę tutaj czytałem- pewnie stanowisko mu nie służy, ziemia nie ta itd. Czy mogę go jakoś odratować? Czytałem, że można go obciąć- na jakiej wysokości (poniżej ostatnich plam?), kiedy (teraz czy na wiosnę), jak zabezpieczyć miejsce po cięciu?
Z góry dziękuję za poradę, bardzo mi na nim zależy, bo to prezent i smutno mi, że tak zmarniała przy mnie ta piękna roślinka...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wiolaaa7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 paź 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Hej. Mam aloes tygrysi i od pewnego czasu coś się z nim dzieje. A mianowicie dolne liście brązowieją i tak jakby się marszczą. Usuwam chore liście, ale dalej dzieje się to samo ;/ proszę pomóżcie,bo jeszcze trochę i całkiem mi zmarnieje ;/ Dołączam zdjęcia aloesu a także jednego z usuniętych liści.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
karuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 gru 2012, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

xipe pisze:Odetnij chore części nożem do zdrowej tkanki, rany zasyp sproszkowanym węglem drzewnym, zostaw wierzchołki na 10-14 dni na parapecie do zabliżnienia ran i potem wsadź do lekkiego podłoża i postaw w temperaturze 10-15 st. C, nie podlewaj. Powinny się ukorzenić.
pozdrawiam Paweł
dzięki za miniporadnik. Kilka dni temu dostałam w spadku strasznie zaniedbanego kaktusa. Nie wiem jak można było go tak zapuścić. Mam zamiar przywrócić go do zycia.
fajny23lb
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 maja 2012, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lublin

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

witam
mam takie male pytanko kiedy jest najlepszy okres do przesadzania kaktusow?
dziekuje
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”