Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Witam! Jestem bardzo początkująca, ale zapatrzona w lilie i liliowce. Jeżeli pytam nie w tym temacie, to podpowiedzcie, proszę, właściwy. Jesienią posadziłam na swojej nowonabytej działce kilka lilii i 5 bezimiennych liliowców, kupionych w komplecie. Nie wiem, co z tego się wykluje i czy w ogóle wykluje. I tu moje pytanie, czy orientujecie się, kiedy mniej więcej wiosną mogę spodziewać się jakiś oznak przetrwania zimy i czy to będzie dobra pora na dosadzenie następnych? I czy moglibyście mi poradzić dostepne u nas gatunki, które kwitną do września-października, nawet zaczynając później? Nie chciałabym w połowie sirpnia zostac z grządką z przekwitniętymi wszystkimi kwiatami...
Aha, kwiaty posadziłam pod agrowłókniną i korą.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Olago - witaj. :wit
Agrowłóknina nie zawsze jest potrzebna.
Kiedy kępy liliowców się rozrosną to może im w niej być za ciasno.
Liliowce wychodzą nieco póżniej niż inne wiosenne kwiaty i cebulowe, poznasz po zielonych liściach jakie zaczną wypuszczać.
Wiosna, jest najlepszą porą na sadzenie liliowców.
Jeśli chodzi o tak póżne kwitnienie to mało jest takich odmian.
Okres kwitnienia liliowców trwa od czerwca do końca sierpnia, póżnej to powtórne kwitnienie niektórych odmian.
Jakie to odmiany to Ci nie pomogę z tej racji, że w moim podgórskim klimacie żaden nie zdąży powtórzyć kwitnienia.
Mam tylko jednego, który na okrągło powtarza, ale to odmiana stara, nie do końca potwierdzona.
Moim najpóżniej kwitnącym liliowcem jest Kwanso.
Jeśli chodzi o odmiany to obejrzyj nasz katalog w Bazie - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=50672

Tam też znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje o uprawie liliowców.
Oczywiście nie same liliowce stworzą ładną do póżna kwitnącą rabatę.
Musisz w nie wkomponować inne rośliny.
Grażyna.
kogro-linki
tade k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6869
Od: 5 lis 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Olago , raczej ze starych odmian coś szukaj. Nie do zamordowania "Crimson Pirate" , Stella d'Oro i jeszcze taki N.N. Wszystkie rosną na mojej działce ;:215 :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Dziękuję, czułam, że na Was mogę liczyć. Już się nie mogę doczekać wiosny i mam nadzieję spędzić miło czas w Waszym towarzystwie :D
kogra pisze: Oczywiście nie same liliowce stworzą ładną do póżna kwitnącą rabatę.
Musisz w nie wkomponować inne rośliny.
A czy tutaj możesz coś doradzić? bo chyba mam miejsce między liliowcami.
Tade k, weszłam w Twoje fotki i nie będę mogła spać w nocy...
tade k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6869
Od: 5 lis 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Olago , dzięki :D Ale są jeszcze ładniejsze. Zobacz u Śnieżki , Polecam jednak z rana to zrobić , możesz tydzień nie spać ;:108 ;:7 ;:7
Co posadzić :?: Musisz próbować , ci Ci przypadnie do gustu. Mogę podpowiedzieć, że wiosenne cebule można posadzić, korony tulipany. Z letnich kwiatów floksy wiechowate polecam , Co jeszcze , oglądaj zdjęcia z ogrodów , na pewno znajdziesz inspiracje. ;:215
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

tade k pisze:Olago , raczej ze starych odmian coś szukaj. Nie do zamordowania "Crimson Pirate" , Stella d'Oro i jeszcze taki N.N. Wszystkie rosną na mojej działce ;:215 :wink:

Obrazek
Tadziu, ten Twój NN ze zdjęcia, to nie taki znowu NN- To stara i bardzo popularna w naszym kraju dmiana - Aten (Kraus, 1951)
tade k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6869
Od: 5 lis 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Dzięki bardzo Śnieżko ;:180 ;:196
Czasami trudniej znależć nazwę dla tych starszych , prawie zapomnianych odmian. Już wpisuję , by się nie zgubiła. Mogę powiedzieć o nim - terminator ;:215
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Tadziu, nie ma sprawy. Cieszę, się, że mogłam Tobie pomóc, a przy okazji pewnie i innym posiadaczom tej odmiany.
Dodam jeszcze tylko, że jest to odmiana, która zaczyna kwitnienie dość późno, wtedy gdy inne odmiany już kończą . Kwitnie niezwykle obficie i długo cieszy nasze oczy kwiatami w dość odblaskowym kolorze. Polecana dla tych, co nie mają czasu na pielęgnacje roślin. :wink:
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Ostatnio zidentyfikowaliśmy tu odmianę Aten (Kraus, 1951) i przy tej okazji pojawił się inny problem, a mianowicie zbieżność nazwy z inną odmianą ,Athena (Land, 1953). Wraz z Grażynką-Kogra chciałybyśmy ostatecznie zidentyfikować tę drugą odmianę i dlatego, w celu wprowadzenia podam trochę informacji ogólnych. Kiedyś, w wątku liliowcowym, dyskutowaliśmy o bardzo wczesnej odmianie NN, z kwiatami żółtymi, pachnącej, powtarzającej kwitnienie, podejrzanej o bycie jakimś liliowcem botanicznym, lecz nie wszystko nam pasowało w 100%. W swojej kolekcji miałam zakupioną odmianę ,Athena', lecz mi długo nie kwitła. Gdy zakwitła okazała się być zupełnie czymś innym. Jednak w tym samym sezonie zakwitła inna odmiana, która także okazała się być pomyloną, ale jej kwiaty, wielkość, wysokość , pora kwitnienia i zapach były identyczne z kwiatami tej nieznanej odmiany, którą wcześniej próbowaliśmy zidentyfikować. Z opisu odmiany Athena wynika, że jest ona bardzo wczesna, powtarza kwitnienie, pachnie- cechy identyczne z naszą odmianą NN. Stąd moje przypuszczenie, że tą odmianą NN jest właśnie ,Athena'. Odmiana ta była i jest sprzedawana w Polsce, więc jeśli ktoś zetknął się z taką odmianą, to proszę o wypowiedź w tej kwestii i ewentualne potwierdzenie lub zanegowanie mojej tezy.
A oto zdjęcia domniemanej odmiany Athena, dla porównania daję też zdjęcie odmiany Aten.

Zdjęcia usunięte z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Moja zdecydowanie jest tą drugą.

A ja chciałabym prosić o potwierdzenie lub negację poniższych liliowców, których nazw też nie jestem pewna.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Grażyna.
kogro-linki
tade k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6869
Od: 5 lis 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Śnieżko , mam tę odmianę . Zdjęcie niestety nie najwyższej jakości. Może gdzieś i mam lepsze , nie mogę znależć. Liście całkowicie giną na zimę. Dla mnie niestety NN ;:202

Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Tadziu, dzięki za odzew. Kwiat rzeczywiście podobny, jednak obawiam się, że to nie jest to samo. Sadzę, że twój jest typowym botanicznym H.lilioasphodelus, bo ma ciemnie zakończenia pączków, a płatki kwiatu są dość szerokie w środkowej części. Poza tym układ pączków wskazuje na to, że jest to liliowiec gałązkowy, podczas gdy mój ma kwiaty wychodzące jakby z jednego miejsca- trochę podobnie jak u wielokwiatowych narcyzów.(widac to na jednym ze zdjęc). Płatki kwiatu ma takie bardziej równo wąskie, bardziej rozszerzone w 1/3 wysokości płatka. Ponadto, w okresie wypuszczania pędów kwiatowych na zakończeniu pędu ma taki długi cieniutki listek, jakby ostrogę lub żagielek- nie zauważyłam czegoś podobnego u innych odmian. Moja NN kupiona była jako ,Maikinigin', czyli prawdobodobnie niemiecki odpowiednik odmiany ,Queen of Mai', jest nawet trochę podobna, jednak raczej nią nie jest, bo QoM, nie należy do odmian EE, jest EM, czyli średnio wczesna.Moze ktoś ma więcej zdjęć H.ilioasphodelus i Queen of May, to prosiłabym żeby wstawić tutaj dla porównania.
Awatar użytkownika
bartolinka04
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 cze 2010, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liliowce od A do Z- dyskusja do Bazy

Post »

Witajcie!!
Mam małe pytanko zakupiłam kłącza lilowców i nie wiem co mam teraz z nimi zrobić. Wsadzić do doniczki czy czekać i później wsadzić do gruntu?? Jestem zielona w tej kwestii (POMOCY) szukałam po necie ale nie znalazłam konkretnej odpowiedzi pozdrawiam :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”