Podłoże do nasion,sadzonek cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6785
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

przemek-g Nie daj się zwariować. To nie wina gotowych substratów (zwłaszcza jeśli chodzi o podłoża pochodzące z dużych firm -Substral/Kronen) tylko błędów popełnionych w trakcie produkcji rozsady. Ja jeszcze nic nie wysiałem a na oknie w kuchni przesiadują ziemiórki. I co z Kronen? Nie, uchowały się w doniczce z natką pietruszki. A ponieważ latają to mogą znosić jaja gdzie chcą. Nie wiem co mogłoby być w podłożu Substrala, żeby kilku osobom padły sadzonki pomidorów. Ciekawa sprawa, prawie z gatunku dla prokuratora. Proponowałbym trochę ostrożności przy podawaniu przyczyn niepowodzeń. Jak posadzicie w czystym, nawet odpowiednio zwapnowanym torfie to nie mając wiedzy forumowicz też popełnicie mnóstwo błędów chociażby związanych z nawożeniem lub jego brakiem. A tak na marginesie to rozsada pomidorów w podłożu uniwersalnym dla kwiatów też będzie rosła!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

przemek1136 pisze:Jak posadzicie w czystym, nawet odpowiednio zwapnowanym torfie to nie mając wiedzy forumowicz też popełnicie mnóstwo błędów chociażby związanych z nawożeniem lub jego brakiem.
Nie ma tak źle- Przemek. Uprawa w złym podłożu wymaga często jeszcze większej wiedzy niż w jałowym torfie. A pod pojęciem " złe podłoże " może się kryć szereg różnych jego wad. I struktura i nawożenie i odczyn i patogeny.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

To mam dzisiaj oddać do sklepu czy eksperymentalnie przetestować? Na jakim etapie wyjdzie, że coś jest nie tak?:)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Na jakim etapie wyjdzie, że coś jest nie tak?:
Już na etapie siewek. Jeśli nie masz doświadczenia będzie Ci trudno utrzymać odpowiednią wilgotność . Zresztą podlewanie to klucz do uprawy rozsady. Jeśli nie będziesz podlewał umiejętnie to żadne podłoże nie będzie dla Ciebie dobre. Torf trzeba pilnować by nadto nie wysychał a ciężkie podłoża ,by nie zalewać korzeni.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Z tym podłożem to chyba wiele zależy od szczęścia, jak w loterii .
W zeszłym roku kupiłam worek z Pasłęka i był w porządku. W następnym worku, bardziej na spodzie, w zbrylonych kawałkach, znalazłam przerośniętą grzybnię.Wyrzuciłam ją ale część grzybni dostała się już wcześniej z ziemią do rozsady .W niektórych doniczkach pojawiły się wykwity. Pomógł Previcur.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Dlatego zaraz po siewie podlewam Previcurem. Potem po pikowaniu też. Brak wtedy wykwitów.
Pozdrawiam
Dariusz
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

W zeszłym roku używałem ziemi do rozsad i pikowania Floro - Hum. U mnie sprawdziła się bardzo dobrze. :wit
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Ja przez ostatnie 2 lata używałam podłoża z Substrala - zero problemów, tak że nie generalizujcie. W tym roku mam polecaną tu ziemię z Pasłęka - zobaczymy.
Pabblo_Pl

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

@tysonka

Sam skład ziemi z Substrala powinien spowodować że zapala się lampka..

Gdyż w składzie jest wymieniony torf niski a sam kolor tego podłoża jest czarny..

Pewnie że jednym wszystko się uda a innym nie, ale podłoże powinno zawierać Torf wysoki i tylko taki torf a nie mieszaninę torfu wysokiego i niskiego..

To tyle co chciałem powiedzieć.

Zimą(wrzesień) posiałem rozsadę pomidorków w zwykłej uniwersalnej ziemi z Castoramy i też wzeszła i rosła ładnie dopóki było jeszcze dużo słonka:)

P.S

Teraz kupiłem ziemię Campo do siania kwiatów i rozsad balkonowych z perlitem..
Ziemia jest lekka i brązowa a strukturę ma luźną ale wiążącą w doniczce nie ubija się i nie siada przy podlewaniu i sam robię eksperyment ale ja wysiałem tylko 12 szt. i mam czas na powtórkę :)
Na tą chwilę większość zaczyna powolutku być widać..
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Być może, specjalistą nie jestem, więc nie będę polemizować odnośnie jakości tej ziemi, po prostu po jej użyciu miałam niezłe plony, a czego tak do końca było to efektem i jak się do tego miał fakt użycia ziemi z Substrala - Bóg jeden raczy wiedzieć. Chodzi mi tylko o to, żeby z góry nie odradzać tej ziemi, a jak już ktoś kupił, niech próbuje siać - na efekt końcowy składa się tak wiele wyników, że używając nawet bardzo dobrej ziemi można s... sprawę :wink:
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Kupiłam ziemię do siewu firmy Agrotorf. Podają pH 5,5 - 6,5
W składzie jest mieszanka torfów wysokich, mieszanka nawozów pobudzających wzrost korzeni, perlit i kreda.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Substrala nie oddałem, informacyjnie przekazuję, że w Auchan pojawiła się ziemia do siewu Kronen za 8,63 zł/worek 20 litrów.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

W Castoramie jest natomiast ziemia Hollas z Pasłęka za 7,68 pln. Oczywiście do siewu i pikowania.
Pozdrawiam
Dariusz
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”