Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

romix dziękuje. Twoje podpowiedzi potraktuje bezwzględnie jako polecenie. A że tak trzeba to doświadczyłem tego w ubiegłym roku z winogronami. Na jakiekolwiek modyfikacje podpowiedzi, można sobie pozwolić po zebraniu własnych doświadczeń, które niestety są obarczone uciekającym czasem. A każdy "nowy" chce mieć wszystko "już". Niekwestionowanie uzyskanych podpowiedzi to "już", znacznie przybliża. Pozdrawiam. ;:138
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Badylarz, przy tym drugim, to jak pisałem ma dylemat. Na coś się zdecydowałem, ale w drugiej wersji można by tą górę zostawić i obserwować. W zależności od tego jak będzie rosło, w maju/czerwcu będzie można skorygować. Jak nie widzę i nie moje, to zdecydować nie łatwo.
Wszystko w Twoich rękach.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

romix to jest najbardziej typowa sytuacja z czereśniami oznaczonymi nr 2.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.usWysokość całkowita drzewek to około 1.60 m. Gałązki tuż nad śniegiem oczywiście do wycięcia. Pięć widocznych krótkich gałązek jest na wysokości 1,0 - 1.1 m. Czyli pierwsze piętro może być. Wyżej na pozostałej wysokości jest też kilka krótkich gałązek z którymi nie wiem co zrobić. Wszystkie krótkie gałązki mają dużo pąków, ale na pewno liściowych z bardzo krótkimi międzywęźlami. Zdecydowany jestem pozostawić te na wysokości 1.0 m i ten najwyższy. Natomiast wszystkie pośrednie uszczykiwać w miarę ich wzrostu tworząc krótkopędy do owocowania. Czy utworzą się dwa piętra jednocześnie? Teraz mam pogląd ile trzeba pracy włożyć w sad w którym jest kilka tysięcy drzewek i to posadzonych nie dla zabawy. Ale tam amatorów chyba nie ma. Czereśnia druga w rzędzie jest do opanowania. Zarówno trzy - cztery konary jak i przewodnik są do utworzenia. Pozdrawiam. ;:131
Awatar użytkownika
paryska
500p
500p
Posty: 563
Od: 20 lip 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

romix, dziękuję Ci bardzo, mniej więcej zrozumiałam, muszę po prostu kiedyś usiąść i wgłebić się w lekturę o sadownictwie aby pojąć temat , pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

badylarz pisze:Wysokość całkowita drzewek to około 1.60 m. Gałązki tuż nad śniegiem oczywiście do wycięcia. Pięć widocznych krótkich gałązek jest na wysokości 1,0 - 1.1 m. Czyli pierwsze piętro może być.
Teraz lepiej. Proponuję tak:
Obrazek
Możesz uciąć trochę wyżej niż narysowałem żeby do pozostawionego czopka przywiązać pęd, który będzie robiła za przewodnik. Później czop trzeba wyciąć tuż nad miejscem wyrastania przewodnika. Jak nie zostawisz czopa. możesz przywiązać do pnia kijek, do którego przywiążesz przewodnik. Jeżeli z tego najwyższego ogryzka pęd będzie rósł marnie, zastąpisz go jedną z niższych gałązek. Są tam chyba 2 pąki pomiędzy tymi króciutkimi gałązkami.
A może wyrośnie jak narysowałem. Marzenie???
A może jednak nie. Trzeba być dobrej myśli.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Obrazek

Uploaded with ImageShack.usObrazek

Uploaded with ImageShack.us
romix te dwa zdjęcia pokazuje dlatego, że ciągle nie wiem co zrobić. Pąków na tych 5-cio centymetrowych gałązkach jest dużo. Prawdopodobnie na wiosnę większość z nich rozwinie się w nowe przyrosty. Czy to nie spowoduje, że pęd wierzchołkowy będzie słaby i efektu jak na Twoim ostatnim rysunku nie uzyskam. Na dodatek pierwsze pąki u nasady są chyba kwiatowe. Podpowiedz jakie mam możliwości a na pewno coś wybiorę, żeby uratować cztery czereśnie, które w ten sposób się zachowują. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Wersja najostrożniejsza jest taka, żeby nic nie ruszać.
Jak rozwiną się pąki zobaczysz jak rosną i niepotrzebne pędy można uszczknąć.
Te pąki, które rozwiną się w kwiaty oberwiesz.
Najwyższym pąkom (na przewodnik) nie powinno brakować soków, bo te zawsze zasuwają do góry.
Pędy, które rosną wyżej są lepiej zaopatrzone w pokarm.

:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Posiadam dwie, 3 letnie dobrze ukorzenione i wyrośnięte jabłonie. Pojawiła się opcja, żeby podwyższyć teren na którym rosną o 30 cm (rosną na podmokłej glinie). Czy przysypanie pnia na taką wysokość nie zaszkodzi drzewkom? Niestety szczepienia są 10 cm nad ziemią. Czy np zrobić wokół nich 1,5 m średnicy lejek łagodnie przechodzący z podwyższenia do obecnego poziomu gruntu (+ odwodnienie do pobliskiego rowu melioracyjnego)?

Obrazek

Nie chcę ich przesadzać, gdyż tak jak napisałem - przyjęły się przyzwoicie na tym terenie i kolejne przesadzenie wstrzyma wzrost o sezon...
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Ja bym polecał ci stopniowe zasypywanie tzn np. na wiosne 15 cm i na nastepna wiosne pozostałe 15cm, no chyba że zależy Ci, żeby drzewko było karłowe, bo przysypanie powyżej podkładki zniweluje efekt karłowacenia drzewka...
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc przy przycinaniu drzewek

Post »

Witam. Prosiłbym o doradzenie jak przyciąć drzewka


1. czereśnie

http://s6.ifotos.pl/img/S6300006J_xqpahen.JPG


2. orzech- tu słyszałem ze orzecha nie powinno się wcale przycinać, ale chce się upewnić

http://s4.ifotos.pl/img/S6300008J_xqpahwp.JPG

3. brzoskwinia- wiem ze pestkowych nie powinno się podcinać na wiosnę, ale chciałbym jakieś wskazówki jak podciąć ewentualnie na jesieni

http://s4.ifotos.pl/img/S6300017J_xqpahwh.JPG

4. Jabłonie- tu niestety zupełnie nie wiem co robić, bo gałęzie jakie na nich wyrastają to same odrosty, które pną się pionowo w górę. W ubiegłym roku ściąłem je i zostały praktycznie same grubsze gałęzie, miałem nadzieję że teraz puści coś do dołu, ale efekt jak widać.

http://s6.ifotos.pl/img/S6300027J_xqpahwe.JPG
http://s6.ifotos.pl/img/S6300030J_xqpahqq.JPG

5. morela- nie była nigdy przycinana (co nietrudno zauważyć), ma trochę kwiatów, jednak zaraz opadają mimo wcześniejszego pryskania

http://s6.ifotos.pl/img/S6300043J_xqparpq.JPG

5. Młoda jabłonka (2-3 lata) która nie była jeszcze przycinana

http://s4.ifotos.pl/img/S6300046J_xqparhn.JPG


Prosiłbym o jakieś rady, ponieważ sam przynajmniej z niektórymi sobie nie poradzę.


Zamieniłam Twoje zdjęcia na linki do nich.
Rozmiar ich był stanowczo zbyt duży.
Optymalny dla zdjęć wstawianych u nas to 640*480. :wink:
babuchna
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc przy przycinaniu drzewek

Post »

Brzoskwinia - 3 od dołu i cały wierzchołek.
Stare jabłonie - wszystkie pędy idące w górę(bardzo ważne, widać że kwitną i owocują głównie na krótko pędach, jak nie wytniesz wilków to nie będzie słońca dla owoców) - ostatni gwizdek żeby to zrobić. Plus wszystkie krzyżujące się pędy. Najcenniejsze są młode które idą poziomo lub pod nie wielkim kątem w górę. Rany o średnicy większej niż 15-25mm dobrze zasmarować funabenem.
Morela - nie mam pojęcia. Ale wyciąłbym najgrubszy konar w środku, na którym widać sporą starą ranę, cięcie poniżej rany i zastosował ogólne cięcie odmładzające. Kwiaty mogą lecieć od przymrozków. Jeśli nie ma plonu, to może pełnić funkcję ozdobną. W takim wypadku ciąć tak aby nadać formę jakiej się oczekuję. Lub wykarczować i posadzić coś wartościowego.
Młoda jabłonka - jeśli idą blisko siebie, lub się zazębiają pędy to wyciąć najmocniejsze, zostawić najmłodsze. Zlikwidować krzyżujące się pędy, pozostawić jeden. Doświetlić koronę, czyli zostawić jeden przewodnik, resztę skrócić. Od dołu widać jakieś pędy - skasować.
Czereśnie - cięcie prześwietlające i sanitarne, wyciąć suche i chore pędy, wyciąć krzyżujące się pędy.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem.
W przygotowaniu...
gosiaqua
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 kwie 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Witam :) prosiłabym o wskazówki co do przycięcia młodych 2 letnich brzoskwinek oraz gruszy - co do gruszy może być wersja drastyczna w celu obniżenia drzewka :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Przy gruszy, to zależy jak nisko chcesz ją obniżyć.
Wersja 1 lub 2.
Obrazek
Brzoskwini nie ciąłem, to nie za bardzo wiem.
Myślę jednak, że co najmniej ten boczny grubszy konar wyrastający od dołu (zarówno u jednej jak u drugiej) jest do wycięcia.
Obrazek
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”